Yanlış ve Kalitesiz Kozmetik Kullanımı

Yanlış ve Kalitesiz Kozmetik Kullanımı
Yanlış ve Kalitesiz Kozmetik Kullanımı

Yanlış ve kalitesiz kozmetik kullanımı faydadan çok zarar getirebilir. Kalitesiz maddeler kullanımı, merdiven altı bilinmeyen ucuz maddelerin kullanımı ile hazırlanan kozmetikler kalıcı veya geçici sağlık problemleri ve kozmetik sıkıntılar yaratabilir.

Kozmetik ürünler, dış görünümümüzü değiştirmek, güzelleştirmek ve belli cilt hastalıklarında veya akne, leke gibi problemlerimizde tedaviye yardımcı olmak amacıyla harici uygulanan ürünler olup, günlük yaşamımızın ayrılmaz parçası durumuna gelmiştir.

Medicana Konya Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Necla Eryılmaz “Kozmetik ürünler doğru seçilmezse faydadan çok zarar getirebilir. Kozmetiklerin olumsuz etkilerinden korunmak için bu ürünleri almadan dermatologa danışarak cildimize uygun ürün seçimi önerilir ayrıca kullanılan ürünlerin kalitesi de önemlidir. Aynı içerikli olmasına rağmen üretim aşamasında kalitesiz maddeler kullanımı, merdiven altı bilinmeyen ucuz maddelerin kullanımı ile hazırlanan kozmetikler kalıcı veya geçici sağlık problemleri ve kozmetik sıkıntılar yaratabilmektedir.” dedi.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Necla Eryılmaz kozmetik ürünlerin kullanımı konusunda bilgilendirdi:

Kaliteli de olsa tüm kozmetik ürünlerin ilaçlarda da olduğu gibi istenmeyen yan etki potansiyeli zaten vardır. İçerdiği maddeye karşı alerjik reaksiyonlar, akne oluşumu, lekelenmeler, güneşe karşı hassasiyet, egzama gibi cilde ait yan etkiler dışında içerdiği zararlı kimyasal maddelerle kanserojen özellik bile taşıyabilmektedir. Etkilerin bir kısmı ürün kullanımından hemen sonra gelişir, bir kısmı da kullanımından uzun süre sonra başlar. Bu sebeple şüpheli bilinemeyen bir reaksiyonda kullanılan ve yakın dönemde kullanılmış tüm ürünler değerlendirilmelidir.

Ayrıca özellikle yaz aylarında uygulanan peeling sonrasında istenmeyen kızarıklık, tahriş, leke gibi sıkıntılarla sık karşılaşmaktayız. Fakat ürün tüketimi amacıyla sanki yazın uygulaması güvenliymiş izlenimi verilerek yanlış kullanımlar sonucu üzücü tablolara sık rastlıyoruz. Bu nedenle piyasadaki içeriği tam bilinmeyen sayısız peeling ürünü alınırken bir daha düşünülmelidir.

Alerjik bir reaksiyona sebebiyet veren ürünün kullanımı hemen bırakılmalı. Bir ürünün rengi değişiyor veya kokusu yoğunlaşıyorsa kullanılmamalı, çünkü koruma faktörleri zamanla azalır, bakteri oluşabilir. Kozmetik ürünleri güneş ışığından uzak tutulmalı, çünkü ışık ve sıcaklık ürün içindeki koruma faktörünü azaltır. Ürün, asla başka kişilerle paylaşılmamalı. Saç spreyleri ve pudralar sürekli olarak nefesle içe çekilirse akciğer kanserine yol açabilir. Genellikle kalitesiz ürünlerde son kullanım tarihi bulunmamaktadır, kozmetik ürünlerde de ilaç gibi son kullanım tarihi önemlidir.

Derinin sağlıklı, temiz, pürüzsüz ve güzel görünmesi için kullanılan kozmetikler günlük yaşamın vazgeçilmez tüketim ürünleridir.

Kozmetiklerden beklenen maksimum yararlanım ancak bilinçli, güvenli, kaliteli ürün seçimi ve düzenli kullanım ile mümkündür. Kozmetiklerden kaynaklanan herhangi bir istenmeyen etkiyle karşılaşıldığı zaman, hemen o ürünün kullanımı kesilmeli ve dermatoloji uzmanına danışılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here