7 Adımda Bebeğinizin Sevgisini Değerlendirin

7 Adımda Bebeğinizin Sevgisini Değerlendirin
7 Adımda Bebeğinizin Sevgisini Değerlendirin

Annelerin en çok merak ettiği konulardan birisi de; bebeğinizin sizi sevip sevmediğidir.  Merak etmeyin her bebek annesini sever, hem de çok, sadece bunu diliyle ifade edemez,  ancak bundan emin olmak isterseniz alın size 7 kanıt:

1. Gözlerinizin İçine Bakar

Yeni doğan bebekler yüze bakmayı çok severler ve en sevdiği yüzdesi sizinkidir. Nöroloji uzmanlarına göre bu melankolik bakış aslında bir içgüdüdür, ona bakan kişinin sevgisini ilgisini çekebilmek içindir. Aynı zamanda da onun size olan sevgisinin de başlangıcıdır,  onun hayatında sizin ne kadar önemli olduğunuzu algılamaya çalışır.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu, “Yenidoğan Bebek Bakımı ve Bebeklerde Ağlama Nendenleri” hakkında bilgiler veriyor.

2. Kokunuzu Tanır

Çok güzel kokan bir düzine gül mü, sizin terinizle kirlenmiş, sütünüze bulaşmış bir tişörtünüz mü? İkisini yanyana koysanız bebeğiniz her seferinde tişörtünüzü tercih edecektir. 1 haftalık bile olsa annesinin sütüne batırılmış bir pet koysanız hemen kafasını o tarafa doğru çevirir. Sonuç olarak  yenidoğan bebeğiniz için hiçbir şeyin kokusu sizden daha hoş olamaz.

3. Bebeğiniz Size Gülümser

Bebeğinizin size ilk verdiği o muhteşem gülücük, adeta sihirli bir andır. İşte bu gülücük o’nun seni seviyorum deme şeklidir.

4. Sizinle Konuşur

Bebeğiniz ilk agularını size veya onunla sürekli ilgilenen güvendiği başka bir kişiye yapacaktır. Ve inanın, aslında bu kendi kendine konuşmak değildir, ön konuşma dediğimiz sizle iletişim kurma şekillerinden biridir. Lütfen bunlara cevap verin,  onunla  konuşun ve göreceksiniz, bu konuşmalar ilerideki gerçek konuşmanın temellerini oluşturur.

5. Sizi Hep Çevresinde İster

Aşağı yukarı bebek ilk yılında sizin yokluğunuzda hiç hoşlanmaz, siz odadan çıkar çıkmaz yüzünü buruşturur veya ağlamaya başlar ve döndüğünüz anda hemen gülümser. Bu onun size  karşı giderek artan bağlılığının ve sevgisinin bir belirtisidir.

6. Sizin İlgilendiklerinizle İlgilenir

İster sokaktaki renkli ışıklar olsun, isterse evdeki kirli bir çamaşır, siz eğer bir şeye dikkatle bakıyorsanız, bebeğinizin de aynısını yaptığını fark edeceksiniz. Buna ortak dikkat denir, genellikle 9-12 aydan itibaren daha belirgin olmakla birlikte, bazen çok ufak 1-2 aylık bir bebekte bile bunu fark edebilirsiniz. Sizin ilgilendiğiniz şeylerle ve sizle onun da ilgilendiğini ve değer verdiğini gösterir.

7. Sizi Bir Kalkan Olarak Kullanır

Yabancı birini gördüğünde bebeğiniz eğer başını göğsünüze gömerse hiç şaşırmayın. Yabancılama çocuk gelişiminde normal bir evredir ve size o anda dönüyor olması sizle daha fazla ilgilenmesi, bebeğinizin sizi sevdiğinin, size güvendiğinin ve kendisini güvende hissettiğinin kanıtıdır.

Kaynak:

http://www.babycenter.com/0_7-signs-that-your-child-loves-you_10327319.bc?showAll=true#articlesection1

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here