Tik Nedir? – Tik Nedenleri

Tik Nedir? - Tik Nedenleri
Tik Nedir? - Tik Nedenleri

Tik belirtileri, tik değişkenliği, tik neden olur, tikler geçici midir? gibi konularda bilgi edinmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Tikler, istemsiz, kısa tekrarlayan hareketlerdir. Bu kısa istemsiz hareketler bazen göz kırpma şeklinde, bazen yüzde çekilme şeklinde, bazen omuzda atma şeklinde değişik vücut kısımlarında olabilir. Genellikle bir dönem çocuk bir tiki daha çok vurgular, sonra o tik kaybolup yerine başka tikler gelebilir.

Tikler aylarca, yıllarca sürebilir

Kısa süreli, böyle 1 hafta, 2 hafta süren istemsiz hareketlere tik denme eğilimi yok. Bunların uzun aylar, haftalar tekrarlıyor olması ile tik olduğu söylenir, değişkenliğin görülmesiyle tik olduğu söylenir. Tiklerin sebepleri bünyesel kabul ediliyor.

Tiki olan çocuklarda beyinde herhangi bir anormallik yoktur

Herhangi bir beyin patolojisi, bir beyin hasarı veya beyin travmasından tiklerin kaynaklandığını kabul etmiyoruz. Korku gibi bir şeyden tiklerin kaynaklandığını kabul etmiyoruz. Çoğu tik gösteren çocukta aile hikayesinde de tikli bazı fertlerin olduğunun saptanması bunun bünyesel, genetik olduğunu destekleyen bir bulgudur.

Tiklerin çoğu geçici olarak ortaya çıkar

Tiklerin çoğu geçici olduğundan büyüdüğünde hastalar, aile fertleri geriye dönük hatırlanmayabilir ama aile büyükleri ile tekrar konuşulduğunda bazen aile hikayesini netleştirmek mümkün olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here