Küçük Çocuğun Sevgisinin 6 Kanıtı

Küçük Çocuğun Sevgisinin 6 Kanıtı
Küçük Çocuğun Sevgisinin 6 Kanıtı

İçindekiler

1. Yüz İfadeleri Sizinkiyle Aynıdır

Çocuğunuzun yüzüne baktığınızda, kendinizi aynaya bakıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Yüz ifadeleri günlük hayatta karşılaşacağınız en güçlü virüsten daha bulaşıcıdır. İşte bu yüzden siz ne zaman gülümserseniz, o da gülümser; siz ne zaman bir şeyden korkup endişelenirseniz, o da endişelenir. Ayna hayali adı  da  verilen bu davranış daha yenidoğan döneminde başlar, 9-18 aylar arasında da giderek belirgin olarak artar.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Ped. Emine Eraslan, “Çocuk Eğitimi” ile ilgili çeşitli konularda bilgiler veriyor.

2. İpuçlarını Hep Sizden Alır

Olmaz ya, evinizin ortasında 1 tavşanın atlayıp zıpladığını görseydi 1 yaşındaki çocuğunuz nasıl tepki verirdi acaba? Neyse şanslı ki, şaşıracak her durumda size bakabiliyor ve sizin tepkilerinizi ölçebiliyor. Küçük çocuğunuz için dünya sürprizlerle dolu ve yeterince kafa karıştırıcı olabilir.  Ve tüm bu şaşırtıcı durumlara vereceği tepkileri, sizin tepkilerinize bakarak öğrenir. Çünkü çocuğunuz sizi seviyor ve sizin fikirlerinize güveniyor, değer veriyor.

3. Davranışlarınızı Taklit Eder

Evinizdeki o küçük adam telefonun tuşlarına sizin gibi mi basıyor? Eline kumandayı almış, televizyonu açmaya mı uğraşıyor? Ya da aynada saçlarını sizin gibi düzeltmeye mi çalışıyor? Küçük çocuğunuzun sizi taklit etmesi aslında bir övgü biçimidir, ama aynı zamanda da size olan sevgisinin bir kanıtıdır.

4. Size Bağlanır

Bebeklikte başlayan gelgitler artık çok daha karmaşık hale gelmiştir. Küçük çocuğunuz sizin sorularınıza cevap vermek ister, onun yaptığı davranışlara ne tepki verdiğinizi bilmek ister ve kendi diliyle size fikirlerini anlatmak ister. Buna sosyal ortak dikkat adı verilir, çocuğunuzun size bağlandığının ve size güvendiğinin en önemli belirtilerinden birisidir.

5. Sizi Merkez Üssü Olarak Kullanır

Yeni bir çevreye girdiği zaman, küçük çocuğunuz zaman zaman çevreyi keşfetmekle, sonra geri dönüp kucağınıza atlayıp, başını görmek arasında gidip gelir. Psikologlara göre bu bağlanmanın ve de güvenin en önemli belirtilerinden biridir; ona göre siz güvenli bir sığınaksınız ve her zaman geri dönebileceği bir yer olduğunu ona garanti ediyorsunuz. Yani çok güzel bir atasözümüz vardır ya “Tilkinin dönüp dolaşacağı yer yine kürkçü dükkanıdır”.

6. Onun Kahramanısınız

Mesela parkta yürürken büyük bir köpeğin çocuğunuza doğru yaklaştığını farkettiniz, hemen kollarını kaldır ve sizin onu kucaklamanızı ister, çünkü ona yardım edeceğinizden emindir ve pedaglara göre bu yine çocuğunuzun sizi sevdiğinin göstergelerinden biridir.

Kaynak:

http://www.babycenter.com/0_7-signs-that-your-child-loves-you_10327319.bc?showAll=true#articlesection1

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here