7 Yaş Çocuk Gelişimi

7 Yaş Çocuk Gelişimi
7 Yaş Çocuk Gelişimi

İçindekiler

Çocuğunuz Başka Çocuklara Benzemez

Her çocuğun gelişimi kendine özgüdür, tüm çocukların her  yaş  için önceden tahmin edilen belirli gelişim aşaması olsa da, bunlar farklı şekillerde ve farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Bir çocuğun gelişimi çevre faktörleri ve de yaşadığı deneyimlerden büyük oranda etkilenmektedir.

Bu Yıl Çocuğunuz Nasıl Gelişecek?

Öğrenme-Sorun Çözme:

7 yaşında bir çocuk bilgilerini diğerleri ile paylaşmaktan hoşlanır, dikkat süresi uzamıştır. 7 yaş çocukları oldukça meraklıdır,  öğrenme  arzusunu  tatmin   edebilmek  için,  çevresindeki büyüklerine ve akranlarına sık sık sorular sorarlar. Evde ve okulda sorunları çözmek için giderek daha yaratıcı ve karmaşık yöntemler uygulamaya başlarlar.

7 Yaş Dil Gelişimi:

Dil yetenekleri de artar, okuma yazmayı kolaylıkla öğrenebilir. Bu bağlamda dilin sesi, yapısı, anlamı ve farklı kullanımlarını çözümlemeye başlar. Ve kelimelerle olan etkileşimini belirgin olarak artırır. Dil ve okuryazarlığın birlikteliği de çocuğun akademik gelişiminin temellerini atar. İkinci aşamada çocuğun kelime dağarcığı giderek artar ve okurken anlaması daha iyi hale gelir, daha hızlı ve akıcı net bir şekilde okumaya başlar. Okumak çocuk için eğlenceli bir faaliyet hale gelir ve sürekli okuduğunu anladığını ifade etmeye çalışır ve  sohbetler sırasında bunu göstermeye çalışır.

7 Yaş Matematik Gelişimi:

7 yaş çocuğunun sayılarla güçlü bir ilişkisi ve tahmin yeteneği vardır. Basit toplama ve çıkarma işlemlerini yapabilir, bunları çeşitli problemleri çözmede kullanabilir. Ölçüm yapmak için cetvel kullanabilir. Ve bilgilerini çevresinde gördüğü 3 boyutlu nesnelerin şeklini değerlendirmede kullanabilir.

7 Yaş Motor Gelişimi-Spor:

Bu yaş çocuğu koşarak topa vurmak, bir kaykayla giderken bir yerden atlamak veya müziğin ritmine göre yürümek gibi  bazı motor becerileri bir  arada yapabilmeyi  öğrenir. Bu yaş çocuklar fiziksel aktiviteye çok meraklıdırlar. Daha öncesinde  okul dışında bisiklete binme, yüzmek, kayak, dans veya jimnastik gibi aktivitelerde bulunanlar bu konuda giderek daha başarılı olmaya başlarlar. Bu tamamen çocuğun yeteneklerine ve fiziksel aktivite düzeyine bağlıdır, durgun hayat yaşayan sedanter bir çocukta aynı seviyede olmayabilir.

7 Yaş Sosyal ve Duygusal Gelişimi:

7 yaş çocukları arkadaş edinmekten veya arkadaşlarının, okuldaki akranlarının yaptıklarını taklit etmekten çok hoşlanırlar. Bazı rutin alışkanlıkları olsa da, bazen bir şeye kızdıklarında yalnız çalışmayı veya oynamayı da tercih edebilirler. Genelde arkadaşlarıyla kurallı oyunlar oynamayı ve kurallara uymayı tercih eder. Buna ek olarak artık yavaş yavaş duygularını kontrol etmeyi öğrenir, sosyal ortamlarda insiyatif kullanabilir,  başkalarının davranışlarını ve duygularını anlayabilir.

7 Yaş Sanat Gelişimi:

Çocuğun yaratıcı sanat konusundaki gelişimi, tamamen sanat, müzik, dans ve tiyatro gibi konularda daha önceden ne kadar tecrübesi olduğu ile ilişkilidir. Her geçen gün daha iyi ve karmaşık bir müzik yapabilecek hale gelir, vücut hareketlerinin müziğin ritmine ve duygusuna daha uyumlu olduğunu fark edersiniz. Herhangi bir oyun veya filmde karakterlerin isimlerini söyleyebilir , yaşadıkları sorunlardan ve çözüm yollarından bahsedebilir.

Muayene:  Genel  fizik  muayene,  gelişim, erken  ergenlik  açısından  yıllık takip

Konsültasyon: Okul  öncesi  gitmediyse özellikle  kırma  kusuru  açısından göz hekimi  muayenesi  tekrarı. Diş çürüklerini  önlemek  için diş  hekimi tarafından flor  jel  ve/veya çatlak  örtücü uygulaması.

Öneriler: Spor ve  sanatsal  faaliyetlere teşvik

Aşılar:  Daha  önce  yapılmadıysa  ve  1.  Sınıfa  geç  başlamışsa  okulda  DTacP ve KKK aşıları yapılabilir. Yeni  çıkabilecek  ve  önemli  özel  aşılar için  doktorunuzun  önerilerine  göre  hareket  edebilir, Doktoramcam.com’un  sürekli güncellenen  aşı  takvimini deneyebilirsiniz.

Kız  ve  Erkek Çocuk Gelişim Tablosu için
Erkek bebek gelişimiKız bebek gelişimi          

Aşağıdaki videolarda Uzm. Ped. Emine Eraslan, Uzm. Psk. Mürvet Ülkü, Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı; “Çocuk Gelişimi” ile ilgili çeşitli konular hakkında bilgiler veriyor.

      

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here