8 Haftalık Gebelik

8 Haftalık Gebelik
8 Haftalık Gebelik

İçindekiler

Bebeğiniz Hakkında

Karnınızın içindeki embriyo artık her geçen gün, bir hücre kütlesinden çok, minyatür bir bebeğe daha fazla benzemeye başlıyor. Gebeliğin 8. haftası boyunca göz kapaklarının oluşumu, burnun öne doğru çıkıntılanması ve üst dudağın şekil almaya başlamasıyla, bebeğin yüzü daha belirgin hale gelir. Kısa bir süre önce sadece basit bir taslak iken, artık kol ve bacaklarından el parmakları ve ayak parmakları gelişmeye başlar. Minicik vücudunun içindeki kalbi çok hızlı ve güçlü bir şekilde atmaktadır.

Anne Adayı Hakkında

Henüz dışarıdan çok fark edilmese de, aslında bel çevreniz artmaya başlamıştır. Eğer karınıza hafifçe bastırırsanız genişlemiş rahiminizi bir voleybol topu büyüklüğünde fark edebilirsiniz.

Her geçen gün gebeliğin etkilerini biraz daha fazla hissediyorsunuz, bulantı sabit bir şikayet haline gelmiştir ve büyük ihtimalle karnınız biraz hassas olabilir. Tüm bu şikayetler yüzünden bu mutlu haberi, bu güzel sırrınızı ailenizle ve arkadaşlarınızla paylaşıp paylaşmama konusunda tedirgin olabilirsiniz. Bu yüzden bazı cesur anne adayları ilk trimester bitene kadar hatta 20. hafta dolana kadar ailelerine veya arkadaşlarına haber vermezler. Bazıları da bir ellerinde gebelik testi diğerinde telefon, bir an önce etraflarına haber verebilmek için sabırsızlıkla beklerler. Yine de bazen bu sırrınızı ne zaman paylaşacağınıza karar vermek zor olabilir.

Düşükle (Abortus) İlgili Endişeler Sizi Frenleyebilir

Düşüklerin çoğu ilk trimesterde, ilk 12 haftada olduğu için, aslında doğru olanı bu süre dolana kadar gebeliğiniz hakkında kimseye birşey söylememektir. Bu yüzden de birçok kadın, çevrelerine  haber  vermeden önce düşük riskinin en aza indiği bu dönemin geçmesini  bekler.

Ama Yıllardır Bekliyoruz, Nasıl Haber Verelim?

Uzun süredir gebe kalmayı beklediniz ve  yıllardır  olmadıysa,  şimdi bu güzel haberi vermek için beklemek biraz zor olabilir. Birçok çift çocukları olmadığından çevrelerine bahsettikleri için, bazen test sonuçlarını beklemek, çevreniz için de sizin kadar endişe verici olabilir. Böyle  bir  durumda bu haberi bir an önce duyurup duyurmamaya karar vermek sizin için çok daha zor olacaktır.

Çevreniz de Gebe Olduğunuzdan Şüphelenebilir

Siz gebeliğinizi gizlemek için ne kadar çaba gösterirseniz gösterin, yine de arkadaşlarınız ve aileniz davranışlarınızda ve görünümünüzde gebelik şüphesi doğuracak ufak değişiklikler fark edebilir.

Alkol Alıyor musun? Yok yok… bu ara pek alkol içmiyorum. Sebebini söylemeseniz de, arkadaşlarınız ve aileniz daha önce keyifle kabul ettiğiniz şarap kadehini neden reddettiğiniz merak ederler

Sen Tuzlu Sevmezdin: Birçok bayan gebeliğin özellikle de ilk döneminde bazı gıdaları aşerirler. Arkadaşlarınız ve aileniz bir partide daha önce hiç sevmediğiniz halde sürekli turşu atıştırdığınıza, hatta ilginç bir şekilde kocaman bir cips kasesini adeta avuçlayarak boşalttığınıza şahit olabilirler.  Ya da tam tersi daha önce çok sevdiğiniz bir yiyeceği görünce bile öğürdüğünüzü görerek şaşırabilirler.

Senin Giyim Tarzın Değişti: Bu ara artık dar kıyafetler sizi rahatsız edebilir. Karnınız belli olmasa da, daha rahat bir şeyler giymek isteyebilirsiniz. Evet belki karınız büyümedi, ama göğüsleriniz için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Gebeliğinizin çok erken döneminde bile emzirme sürecinde hazırlık için göğüsleriniz büyüyecektir.

Sende Garip Bir Haller Var: Büyük ihtimalle normal zamandan daha yorgunsunuz. Çünkü gebelik hormonlarının sakinleştirici bir etkisi vardır ve sürekli uyuklayabilirsiniz. Bunun yanında artmış kan hacmi kalbinize daha fazla yük bindirir, bu da yorgunluğun diğer sebebidir. Daha fazla kan demek, böbreğin daha fazla sıvı süzmesi demektir,  bu da tuvaleti daha sık ziyaret etmeniz anlamına gelir.

Aşağıdaki videoda”İnsanın Mucizevi Oluşumu” belgeselini izleyebilirsiniz.

Yüzüne Ne Oldu Kıpkırmızı: Gebelik maskesi… artmış kan hacmi yanaklarınızın normalden daha kırmızı görünmesine sebep olabilir.

Emin olun etrafınız mutlaka bir şeylerden şüphelenecektir. İster çevrenizdekilere hemen söylemeye karar verin, isterseniz gebeliğiniz ilerleyene kadar bekleyin her halikarda bu güzel haberi etrafınıza yaymak son derece eğlencelidir. Birilerine  söylemeye  karar  verdiğinizde  yanınızda  bir  kamera  olmasında  fayda  var,  bunlar hoş hatıralar.

8. Haftada Bazı Üyelerimizden Bize Gelen Sorular

Soru: Daha 8 haftalıkken karnım belli oluyor bu normal mi?

Cevap: Genellikle 8 hafta da,  özellikle de ilk bebeğiniz ise, karnın belli olması pek beklenen bir şey değildir,  ancak istisnalar kaideyi  bozmaz. İlk bebekten sonra, karın kaslarınız biraz gevşeyebilir ve eskisi kadar sıkı olmayabilir, bu durumda da erken dönemde karnınız görünür hale gelebilir. Karnınızın beklenenden daha büyük olmasının olası sebeplerine  gelince:

  • Gebelik hesabında hata
  • İkiz üçüz gebelik
  • Gebelik hormonlarına bağlı olarak rahiminizdeki ufak miyomların büyümesi
  • Aşırı kilo alımı:Ancak burada büyüyen gerçekten karnınızdır, rahiminiz değil
  • Karında şişlik:Gebelik hormonlarına doğal olarak kabızlık veya laktoz intoleransı gelişebilir.

Karnınızın belirgin olmasının sebebini doktorunuz mutlaka söyleyecektir.

Soru: Bende bulantı yok, bu ne anlama geliyor?

Cevap: Bulantı gebelikte sık görülen bir belirtidir ancak tek belirti değildir, evet birçok kadın ilk trimestrde, hatta daha ileri dönemlerde bulantı yaşarlar. Birçok kaynağa göre gebe bayanların %50-80’i hafif veya orta derecede bulantı sıkıntısı yaşarlar. Az da olsa sizin gibi şanslılar da var bu dünyada, rahat olun.

Soru: Sabah hastalığı ve bulantı ile nasıl başa çıkabilirim?

Cevap: Eğer bulantınız varsa, her şeyden önce iyi sıvı aldığınızdan ve iyi beslendiğini den emin olmalısınız. Ancak size yardımcı olacak bazı önerilerimiz de olabilir, daha fazlası için diyetisyenimizin “Hamilelikte Bulantı – Kusma” makalesine göz atabilirsiniz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here