Acı (Kırmızıbiber) Yemek Yağ Yakımına Katkı Sağlar mı?

Acı (Kırmızıbiber) Yemek Yağ Yakımına Katkı Sağlar mı?
Acı (Kırmızıbiber) Yemek Yağ Yakımına Katkı Sağlar mı?

Zayıflama ve yağ yakıcı yöntemler bulmak için sürekli yeni arayışlar içinde olan insanoğlu gün geçmiyor ki yeni bir diyet yöntemi bulmasın. Evet kırmızı biber bunların içerisinde hiç de yabancı olmadığımız bir besin türü.
İçerisinde kimyasal madde olan kapsaisin barındıran kırmızı acı biber, vücudumuza girdikten sonra 30 dakika boyunca metabolizmayı yüzde 20 oranında hızlandırıyor. Yavaş çalışan bir metabolizmaya sahipseniz ve hareket etme fırsatı gün boyunca bulamıyorsanız, sizin sıkı bir diyet ve egzersiz yaparak metabolizmanızı hızlandırmanız gerekecektir. Diyet esnasında alacağınız yağ yakıcı besinler ise, yapacağınız egzersizler ile birleşince olumlu sonuç vereceğini göreceksiniz.

Yağ Yakıcı Yiyecekler Arasında Kırmızı Acı Biber’in Rolü Nedir?

Diyet deyince ilk akla gelen kadınlar olduğundan, hanımların sofralarından acıyı özellikle kırmızı biber ve kırmızı biber salçasını eksik etmemeleri gerekir. Müthiş yağ yakıcı özelliğe sahip acı biberin tadı acı olsa da, içerisinde barındırdığı A, K, C vitaminleri sayesinde, hücreleri tamir etmekte ve kanser türlerinin birçoğunun gelişimini engellemektedir.

Acı biber içerisinde, kapsaisin maddesi denen metabolizmayı hızlandıran bir kimyasal olduğundan bahsetmiştik. Bu kimyasal madde aynı zamanda, mide ve bağırsak hareketlerini, kan dolaşımı ile birlikte hızlandırarak tokluk hissi verir.Aslında rengi ve kokusu olmayan kapsaisin maddesi dil ile temasa geçince acı tat hissi uyarısı vermektedir. Vücuttaki stres hormonlarının azalmasına ve rahatlamanıza yardımcı olan kapsaisin, bitkisel bir kimyasal olup yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Vücudun oksijen tüketimini arttıran bu bitkisel içerikli kimyasal, bölgesel yağların eritilmesinde etkin rol oynar. Aynı zamanda yeşil acı biber de kalori bakımından çok düşük içerikli bir sebzedir.

Göbek Yağlarınızı Yok Etmek mi İstiyorsunuz?

Göbek eritme için öncelikle metabolizmanızı canlı tutmanız gerekiyor. Sabahları iki kaşık acı biber salçası yiyerek, bedeninizin yağ yakma motorlarını çalıştırın, yürüyüş, hafif koşu dediğimiz jogging ve egzersiz hareketleriyle aşama aşama yağ yakıcı sistem devreye girmiş olur. Burada önemli olan sürekliliktir. Düzenli yağ yakıcı besinler tüketerek ve kardiyo yaparak vücudunuzda istemediğiniz yağlardan kurtulmanız mümkündür.

Acı biber tüketmenin yağ yakmadaki rolü ile ilgili detaylı bilgi almak için profesyonel bir beslenme ve diyet uzmanına danışabilirsiniz.

Diyetisyen Merve Kalelioğlu

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dyt. Melis Torluoğlu, “Sağlıklı Beslenme” hakkında bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here