Diyet – Sağlıklı Beslenme

Diyet – Sağlıklı Beslenme

Günümüzde ince ve fit olmak kadın erkek herkesin arzuladığı önemli bir hedef, zaten sağlıklı bir yaşam için de gerekli olan bu. Ancak sağlımızı bozacak şekilde ölçüyü de kaçırmamak gerekiyor. Kış aylarında beslenirken nelere dikkat edelim? Kurban Bayramı’nda ölçüyü kaçırdık mı acaba? Metabolizmayı nasıl hızlandırabiliriz ya da organik besinleri tüketirken nelere dikkat etmeliyiz? Sağlıklı dengeli beslenme nedir? Ben hiç et sevmiyorum vejeteryanım diyorsanız ya da beslenerek kansızlıktan korunmak, sağlıklı beslenmenin tüm ipuçlarını öğrenmek istiyorsanız Diyet – Sağlıklı Beslenme kategorimizdeki tüm içerikler sizi bekliyor. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

İsveç diyeti zaralı mıdır?

Soru:
İsveç diyetini duydum 10 günde 10 kilo verdiriyormuş, yapmayı düşünüyorum ama zararı var mı?

Cevap:

İsveç diyeti dahil kısa dönemde hızlı kilo kaybı adı altında yapılan tüm diyetler sağlıklı değildir. Sonrasında ciddi sağlık sorunları ve korunamayan kilo kaybı kaçınılmazdır. Bu tür diyetler bazen ani şok ölümlere bile sebep olabilir. Bir diyetisyene baş vurursanız size uygun sağlıklı beslenme ve yaşam alışkanlıkları kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Şekersiz meyve suları ve soğuk çaylarıiçmek kilo ve göbek çevresinde genişleme yapar mı?

Soru:
Sorum markette satılan şekersiz meyve suları ve soğuk çaylar ile ilgili; meyve sularının üstünde şeker yada tadlandırıcı yazmayıp meyve konsantresinden elde edilmiştir yazıyor, soğuk çaylarda ise aspartam var bunları içmek kilo ve göbek çevresinde genişleme yapar mı?

Cevap:

Merhaba, hazır meyve sularını şekersiz de olsa tüketimini tavsiye etmiyorum. Evde taze sıkılmış olanlarını tercih edebilirsiniz. Yine de meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketirseniz çok daha düşük kalori almış olursunuz, hem de meyvenin posasını almış olursunuz. Soğuk doğal bitki çaylarını tüketebilirsiniz, hem kalori içeriği çok düşüktür hem de doğaldır.
Sağlıklı günler diliyorum.

Aşırı kilo verdim, biraz almak istiyorum, ancak göbeğim çıkarsa…

Soru:
Benim boyum 170 ve 21 kilo verdim, şu an 45 kiloyum, fakat yüzüm çöktü, kemiklerim çok çıktı, şimdi kilo kadar almayı düşünüyorum, ama göbeğimin büyüyüp çıkmasını istemiyorum bunun için neye dikkat etmeli ya da ne yapmalıyım?

Cevap:

Kilo verme sürecini nasıl geçirdiğiniz önemli. Eğer bilinçsiz diyetler uyguladıysanız yağsız kitlenizden fazla kaybetmiş olabilirsiniz. Kilo alımı sırasında da spor ve diyetisyen eşiliğinde beslenirseniz istediğiniz görüntüye sahip olabilirsiniz. Sağlıklı ve formda günler diliyorum.

10 kilo verdim fakat göbeğim bir türlü kaybolmuyor, nasıl eritebilirim?

Soru:
10 kilo verdim vücudum neredeyse istenen kıvamda, fakat göbeğim bir türlü kaybolmuyor. Günde 45 dk koşu bandında yürüyorum. Kahvaltı hariç ekmek yemiyorum, 1 fincan yeşil Çay ve 1 bardak kefir tüketiyorum. Göbeği nasıl eritebilirim?

Cevap:

Spor yaptığınız için beslenmeye ayrı bir dikkat göstermeniz gerekiyor. Günlük tüketilen ekmek miktarı (eğer eşdeğerlerini de tüketmiyorsanız) oldukça yetersiz, bu durum kas kaybına yol açabilir. Günlük en az 4 dilim ekmek veya eşdeğerini (çorba, bulgur pilavı, galeta, grisini) tüketmeye çalışın. Egzersiz sonrası ilk 30-45 dk içerisinde kefir veya ayran veya süt tüketmeye çalışın ve asla aç karnına veya çok tok vaziyette spor yapmayın. Kardiyo ile birlikte karın bölgesine yönelik egzersizlere yönelebilirsiniz. Keyifli bir hafta dilerim.

22 yaşındayım ve kilo alamıyorum, kalori-protein içerikli tozlar benim yaşım için uygun mudur?

Soru:
22 yaşındayım ve kilo alamıyorum, bütün tahlillerim yapıldı bir sorun çıkmadı. Sanırım yeterince kalori alamıyorum, bunun için eczaneden X-Marka kalori-protein içerikli bir toz aldım, bu benim yaşım için uygun mudur?

Cevap:

Bazen kilo almak kilo vermekten daha zor ve sabır isteyen bir süreç olabiliyor. Her ikisinde de kalıcı beslenme alışkanlıkları kazanmak önemlidir. Hayatta mucizevi ürünler yok; takviye olarak kullanılabilir ama besin tüketiminizi toparlayarak bu işe başlayıp, son çare olarak bu tür takviyeler eklenmesi daha doğru olacaktır. Çünkü beslenme düzeninizi toparlamayazsanız ömür boyu bu ürünleri mi kullanacaksınız? Bir diyetisyenle mutlaka görüşmenizi tavsiye ederim. Tetkiklerinizi de görmesinde fayda var.Doktoramcam.com

Menu