Kilo Almanın Yolları

Beslenme Eğitim Modelleri
Beslenme Eğitim Modelleri

Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri Nelerdir?

İnsanların birçoğu kilo almanın kilo vermeden daha kolay olduğunu düşünür. Bol yağlı ve kalori hesaplama işine girmeden alınacak birçok gıda sayesinde, hemen kilo alınacağını zannederler ki bu çok yanlış bir düşüncedir. Kilo almada maksat, sağlıklı bir diyet listesi ile alınan kilo olmalıdır.
Sağlıksız metotlarla kilo almanın yolları çok kolaydır. Amacınız ister zayıflama isterse dengeli beslenme ile kilo alma olsun, sağlığınızı bozacak yöntemlerden kaçınmak gerekmektedir.

Diyet ve Beslenme ile Sağlıklı Kilo Almanın Yolları

Sürekli olarak zayıflama yöntemleri konusunda bahsi geçen diyet, aslında kilo almak için de uygulanan sihirli bir formüldür. Sağlıklı bir şekilde kilo alma diyet listesi içerisinde karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağlar mutlaka yer almalıdır. Kurutulmuş meyve, yulaf, badem-fındık-fıstık ezmesi, bitter çikolata ve ceviz de sağlıklı birer seçenek olarak önümüze çıkmaktadır. Enerji ve protein içeren bu gıdaları tüketirken aynı zamanda kas grubunu çalıştıracak egzersizler de yapılmalıdır. Çünkü kas yapısı gelişerek kilo alınırsa, kendinizi daha zinde ve sağlıklı hissetmeniz mümkün olacaktır.

Kas dokunuzu geliştirmek içinde, günün hangi saatinde ne yediğiniz de önem arz eder. Öğünleriniz 2-5 saat aralığında olmalı ve en az 3 çeşit besin tüketilmelidir. Örneğin; sadece muz değil, onunla birlikte bir dilim ekmek üzerine sürülmüş badem-fıstık veya fındık ezmesi, yanına da meyve suyu ya da süt eklenmelidir. İçecek alternatifleri arasına, organik süt, %100 saf meyve suyu, havuç suyu ve kilo aldırıcı içeceklerden olan %100 doğal protein tozundan yapılmış milkshakeler eklenebilecektir.

Yatmadan Önce Beslenme, Sağlıklı Kilo Alımına Yardımcı Olur mu?

Vücudumuz onarım ve yenilenme sürecine bizler yatarken başlarlar. Özellikle vücudun yağsız doku oluşturması gece saatlerinde yoğunluk kazanır. Yatmadan önce doğru beslenme yapılması kilo alımına katkı sağlayacaktır. Örneğin; tam tahıllı makarna salatası, doğal zeytinyağı ile hazırlanmış sebze salatası, tavukgöğsü, organik çökelek veya peynir, fasulye piyazı gibi yağsız proteinler yatmadan iki saat önce alınırsa, kilo alımında faydalı olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken husus gece vakti ya da yatarken beslenme değil, yatmadan iki saat önce alınacak bir porsiyon hafif gıda ile beslenme yapılmasıdır.

Sağlıklı kilo alma yöntemleri konusunda detaylı bilgi için profesyonel bir beslenme ve diyet uzmanına danışabilirsiniz.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dyt. Sernaz Çakır Ercil, “Gebelikte ve Doğum Sonrası Beslenme” ile sağlıklı beslenme hakkında çeşitli bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here