Alerji

Alerji

Özellikle köylerden şehirlere göçün artışı, şehir tarzı yaşantı, hava kirliliği ve gıda katkı maddeleri gibi birçok nedenden dolayı çağımızda alerjik hastalıklar her geçen gün biraz daha artmaktadır. Alerji vücudun dışarıdan giren herhangi bir maddeye karşı verdiği normal dışı tepkilerin genel adıdır. Bu bir arı toksini olabildiği gibi, bazen bir ilaç bazen de bir gıda olabilir. Özellikle astım, bahar alerjileri, alerjik rinit, egzama gibi birçok alerjik hastalık, bunların sebepleri, tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak isteyenler Alerji kategorimizi ziyaret edebilirler. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklerde egzama neye bağlı gelişir?

Soru:
Bebeklerde egzama neye bağlı gelişir?

Cevap:

Bebeklerde egzama %40 gıda alerjisi, %60 cildin yapısal bozukluğu ve cildi etkileyen çevresel nedenler sonucu gelişmektedir.

Bebeklerde egzama nasıl tedavi edilir?

Soru:
Bebeklerde egzama nasıl tedavi edilir?

Cevap:

Bebeklerde egzamayı tedavi etmek için öncelikle gıda alerjisinin olup olmadığı ortaya konulmalıdır. Bunun için çocuk alerji uzmanlarınca ciltten alerji testi yapılmalı ve sonuca göre tedavi planlanmalıdır. Tedavi yaklaşımında öncelikle kortizon içermeyen kremler ve nemlendirciler ile tedavi edilmelidir. Gerekli durumlarda kortizonlu kremler de kullanılabilmektedir.

18 aylık oğlumun süt alerjisi geçti mi?

Soru:
Oğlum 18 aylık süt alerjisi vardı geçti, yoğurt vb.süt ürünleri veriyorum 4 aydır. Sadece aptamil 4 mamayı sevmedi, hala Neocate içiyor, onun yerine keçi sütü, inek sütü veya başka bir devam sütü olarak ne verebilirm? Bir de geceleri ağlayarak 5-6 kez uyanıyor, ıkınıyor, uykuda gaz çıkartmaya çalışıyor neden olabilir? Bu yaşta gaz problemi normal midir?

Cevap:

Süt alerjisi geçttiyse en azından keçi sütü biraz deneyerek yavaşa yavaş başlayabilirsiniz. Ayrıca sevmiyorsa zorlamanın da bir anlamı yok, yoğurt,peynir zaten alıyor. Süt ürünleri dışında da kalsiyum içeren bir sürü gıda var. Belki de laktoz hassasiyeti var, çoucğu süte zorladıkça gaz şikayeti artıyor. Ben sizin yerinizde olsam süte zoralmazdım. Şu makaleleri bir okuyun lütfen:
Çocuğunuz Süt İçmiyorsa
Süt İçmeyenlerin Boyu Uzamaz mı?

Çocuğum egzama mı oldu?

Soru:
Benim 30 aylık bir oğlum var. Bebekliğinden beri zaman zaman şiddetlenip sönümlenen ve sadece yanak ve kulak kısmında beliren atopik egzamamız var. Teşhisi koyan doktorumuz bunun zamanla geçeceğini ve nemlendirmek gerektiğini söyledi. Prednol diye bir ilaç verdi. Çok sıkıntılı olduğu dönemlerde kullanmamızı söydedi Ayrıca 10 gün kadar zinnat diye bir ilaç kullandık. Sizin tavsiyelerinizi almak istedim. Kalıcı olur mu merak ediyorum.

Cevap:

Egzemanın altındaki asıl sebep gıda alerjisidir. Hangi gıdanın alerjik olduğu ciltten alerji testi yapılarak konmaktadır. Çocuk alerji uzmanına başvurmanız ve altta yatan asıl sebebi bulmanız gerekiyor. Aksi taktirde tekrarlar ve kortizonlu kremler kullanmak zorunda kalırsınız. Bu da cildin kalıcı bir şekilde incelmesine neden olacaktır.

Eozinofil %10,6 bu tek başına alerij anlamına gelir mi?

Soru:
Hocam bebeğimin gözlerı altında morluk var. Bebeğimi çocuk alerjisine götürdük. Kandaki alerjide birşey çıkmadı, fakat çocuk doktoru da hemogram tahlilinde Eozinofil %10,6 bu tek başına alerij anlamına gelir mi?

Cevap:

Evet Ig E ile tespit edemediğimiz bir alerji de olabilir, ancak Eozinofil bazı parazit enfeksiyonlarında da yüksek çıkabilir, kakasında parazit de baktırın her ihtimale karşı. Ayrıca göz altı morluğu bir hastalık olmadan yapısal olarak da olabilir. Çoğunlukla ailelerin merak ettiği bir sorundur bu, ancak öncelikle şunu söylemeliyim gerçekten de başka hiç bir yakınması olmayan çocuklarda yapısal-genetik-ailesel dediğimiz bir durumdur. Herhangi bir endişeye yer yoktur. Ancak beraberinde atopik dermatit denilen döküntüleri oluyorsa, burunda kaşıntı hapşırma şikayetleri oluyorsa ya da uzayan öksürük yakınmaları varsa alerjik hastalıklar açısından araştırılmasını öneririm.

Peluş oyuncakların bebeklerde alerjiye neden olabileceği doğru mu?

Soru:
Peluş oyuncakların bebeklerde alerjiye neden olabileceğine dair bir makale okudum. Benim 12 aylık bebeğim peluş oyuncaklarıyla yatıp yuvarlanıyor, onları ağzına koyup ısırıyor ve onlara sarılmayı uyumayı çok seviyor. Ben birkaç defa makinede bu oyuncakları yıkadım, ama bizim kullandığımız deterjanı kullandım. Bu oyuncaklardan sonra herhangi bir hapşırma olmuyor, ama gün boyu üst üste 3-4 kere hapşırıyor bebeğim sıklıkla. Bu onda bir alerji olduğunu mu gösterir?

Cevap:

İlle de alerji olacak diye bir kural yok, bu tür oyuncaklar bebkerin piskolojik gelişimi açısından faydalı, ona bağlanıyor ve kendini gvende hissediyor. İleride alerij bile olsa. Çok pratik bir yöntemle çocuğunuzu oyuncağından ayırmandan, alerjiyi önlemek mümkün. Haftada 20 saat kadar, bir poşet içinde derin dondurucuya koyun bütün akarlar yok olur.

Buhar makinesinin fazla çalışması astıma neden oluyor mu?

Soru:
7 aylık bebeğim bu aralar hırıltılı nefes alıp veriyor. evimiz pek ısınmıyor, bu nedenle ara sıra ufo açmaktayız . Yanı sıra da buhar makinesini çalıştırıyoruz. Buhar makinesinin kullanımı hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz? Duyduğumuza göre buhar makinesinin fazla çalışması astıma neden oluyormuş, bu doğru mu? Gün içinde ne kadar ve kaç dakika buhar makinesini çalıştıralım? içindeki suyun kaynamış mı olması gerekiyor?

Cevap:

Aslında buhar makinası eskiden öneriliyordu, artık hiç önermiyoruz, en azından kontrolsüz buhar yapanları önermiyoruz. Odanın nem oranını otomatik olarak sabit %50-60 arası tutabilen cihazlar güvenle kullanılabilir. Fazla nem ev tozu akarı alerjisi sıklığını, dolayısıyla astımı da arttırabiliyor. Odada bir kap su bulundurmak, ısıtılan odaya ıslak çamaşır havlu v.s asmak da olabilir. Hırıltısı geçmiyorsa mutlaka bir doktora götürün.Doktoramcam.com

Menu