Anne Sütünün Artması İçin Öneriler

Anne Sütünün Artması İçin Öneriler
Anne Sütünün Artması İçin Öneriler

İçindekiler

Anne sütünü artıran en kıymetli besin sudur.

Yeteri kadar süt oluşabilmesi için günde 2-2,5 litre su tüketmek önemlidir. Sütün önemli bir kısmı sudur. Ayrıca süt, kefir, ayran, komposto, limonata, boza, taze sıkılmış meyva suyu tüketerek sütünüzü artırabilirsiniz.

Bebeğinizi doğru şekilde emzirmelisiniz

Eğer bebeğiniz memeyi doğru şekilde ve iyi kavramazsa yeterince süt emmeden yorulup memeyi bırakır. Ayrıca bebeğiniz memeyi iyi kavrayamazsa daha çok hava yutacağı için gaz sancısı artacaktır. Bebeğiniz sizi emdikçe sütünüz artar. Ne kadar sık emerse, o kadar süt yapımı artar. Özellikle ilk aylarda gece emmeleri sütü arttıran önemli bir etkendir. Sütünüz azsa, bebeğinizi sık sık ve uzun uzun emzirin, bu sütünüzü arttıracaktır.

Annenin emzirmeye istekli olması süt yapımı için çok önemlidir.

Annenin ruh halinin de süt yapımına katkısı vardır. Emziren annenin moral ve motivasyonunun yüksek olması süt yapımını arttırıcı bir
etkisi vardır. Annenin yaşadığı kaygı ve üzüntü süt yapımını azaltabilir. Gece emzirmeleri süt oluşumunu artıran önemli bir faktördür.

Emzirme döneminde hızlı kilo verdiren diyetlerden uzak durmak gerekir.

Süt artırımı için kalsiyum yönünden zengin olan süt ve yoğurt, kefir, ayran, peynir gibi süt ürünlerini düzenli olarak tüketmek gerekir. Her gün 1 yumurta veya 1 porsiyon etli sebze veya kurubaklagil yemeği yemelisiniz.Beslenirken A vitamini yönünden zengin olan havuç, yeşil yapraklı sebzeler gibi besinleri mutlaka tüketmeye dikkat etmelisiniz. Taze sebze ve meyveleri her gün düzenli olarak tüketmenizde fayda var. Şalgam suyu, adaçayı, kimyon, anason, tarçın, soğan, sarımsak, nane, susam, sumak, tere, dereotu, havuç, rezene, maydanoz, marul, antep fıstığı, kereviz, enginar, hurma, kuru dut, kuru incir gibi besinler anne sütünü arttırır. Emzirme süresince alkol, sigara, kafeinli ve kola gibi gazlı içecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Bunlar süt yapımını olumsuz etkiler.

Emzirme döneminde mutlaka stresten uzak durmalısınız

Stres, sütü azalttığı gibi, sütün kalitesini de bozabilir. Annelerin sütüm yetmiyor kaygısı ise çoğu zaman yersiz bir endişe kaynağı olup, annenin moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Bebeğin her ağlamasını karnının doymadığına yormamak gerekir. Bebeğiniz ayda en az 500 – 600 gr. alıyorsa ve günde 5-6 kere bezini idrarla dolduruyorsa bu sütünüzün yettiğinin önemli bir işaretidir. Ağlayan bebeğinizin karnının tok olduğuna eminseniz, altının temiz olup olmadığını kontrol edebilirsiniz ve onu kucağınıza alıp sevgiyle kucaklayabilirsiniz. Bu sevgi iletişimi bebeğinize ve size çok iyi gelecektir.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dyt. Sernaz Çakır Ercil, “Anne Sütü Artırma” ve çeşitli beslenme konularında bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here