Emziren Anne Diyeti – Beslenmesi

Emziren Anne Diyeti – Beslenmesi

Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için en doğru beslenme şeklinin emzirme ve anne sütü  olduğunu çok iyi biliyoruz, tıbbi bir gereklilik olmadıkça ilk 6 ay anne sütü dışında hiçbir sıvının başka hiçbir gıdanın ve mamanın bebeğe verilmemesi önerilir. Peki bebeğinizi sağlıklı emzirebilmek için nasıl beslenmemiz gerekiyor, emzirirken gebelikte aldığınız kiloları nasıl vereceksiniz, ya da anne sütünü artırmak için hangi gıdalar daha etkilidir, ne yapmak gerekir gibi aklınıza takılan birçok sorunun cevabını

Emziren Anne Diyeti – Beslenmesi kategorimizde bulabilirsiniz. Daha  fazlası  için  sitemize  ücretsiz  üye  olarak uzmanlarımıza  soru  sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Emzirirken nasıl bir diyet uygulamam lazım?

Soru:
6 ay önce doğum yaptım kilolarımın bir kısmını verdim, fakat 5 kilo kaldı,emziriyorum da, nasıl bir diyet uygulamam lazım?

Cevap:

Doğum sonrası kilo vermek emzirdiğiniz için daha kolaydır, çünkü metabolizmanız hızlı çalışır ve süt yapmak için ayrıca enerji harcarsınız. Bu sebeple beslenmenizde yapacağınız küçük düzeltmeler 5 kiloyu birkaç ayda kolayca vermenizi sağlar. Örneğin az yağlı beslenin, şekerden uzak durun ve olabildiğince az ve sık beslenin. Bol bol da su içerek ,fırsatını buldukça egzersiz yapmaya çalışın.

Emzirirken kilo veriliyormuş sanırım, ben kilo vermek istemiyorum.

Soru:
Doğum yapalı 16 gün oluyor 50 kiloyla hamile kaldım 70 kiloyla normal doğum yaptım, 10 kilo hemen doğumdan sonra gitti, göbek falan kalmadı, 60 kiloya düştüm. Emziriyorum, bebeğimi emzirirken kilomu da korumak istiyorum, şu an kilomdan çok memnunum, ama emzirirken kilo veriliyormuş sanırım, ben kilo vermek istemiyorum.

Cevap:

Süt, peynir, yumurta ve tahin helvası ekmekten oluşan güzel bir kahvalti edin ve yemek saatlerinizi atlamayın az ve sık beslenin. Haftada bir tartılın. Kilo verdiginizi görürseniz karbonhidratlı besinleri artırın.

17 aylık bebeği emzirirken zencefil, zerdeçal ve tarçın tüketsem bir zararı olur mu?

Soru:
Bebeğim 17 aylık ve hala emziriyorum. Doğumda aldığım kiloları veremiyorum; zencefil, zerdeçal ve tarçın tüketsem aç karnına bir zararı olur mu?

Cevap:

Merhaba; öncelikli olarak hala emziriyor olmanız çok güzel tebrik ederim. Zencefil, zerdeçal ve tarçın kullanmanın bir zararı yoktur. Ama kilo vermek için mucizevi bir yönü de yoktur. Vücudumuza güzel katkıları vardır. Yalnız kilo vermeniz için, emzirmenizi destekleyecek şekilde size uygun bir beslenme programı uygulamak amaçlı en yakın diyetisyene başvurunuz.

7 aylık bebeğim var. Doğuma kadar 20 kilo aldım, kilom 82 şu an, yani 10 kilosu gitti, fakat geri kalanı nasıl vereceğim?

Soru:
7 aylık bebeğim var. Doğuma kadar 20 kilo aldım, boyum 176 kilom 82 şu an, yani 10 kilosu gitti, fakat geri kalanı nasıl vereceğim? Biliyorum zamanla emzirerek gidecek fakat ben de bir şeyler yapmak istiyorum. Ardahan'dayım ve diyetisyene gitme durumum yok, çünkü burada yok. Bana bu konuda yardımcı olabilir misinz?

Cevap:

Merhaba; emzirmeye devam etmeniz önemli kilonuzun büyük bir kısmı bu sayede gider. Onun dışında emziren bir anne için haftada yarım kilodur sağlıklı kilo verimi. Su içiminize dikkat etmeniz, çok iyi çiğneme alışkanlığını geliştirmeniz. Tatlılardan uzak durmanız da kilo vermenizi destekler. Çevre illerde bir diyetisyen vardır. Ulaşma şansınız olduğunda gitmenizi tavsiye derim. Bebeğinizi sağlıkla büyütün, sevgiler.

Doğumdan sonra 73’ten 88 kiloya çıktım. Ben nasıl kilo verebilirim, bunun için ilaç var mı?

Soru:
4 ay once sezeryanla doğum yaptım, hamileliğimde bile bu kadar kilo almamıştım; doğumdan sonra 73'ten 88 kiloya çıktım. Devamlı bebeğe evde baktığım ve çalışmadığım için evde oturuyorm, spor da yapamıyorum, ben nasıl kilo verebilirim, bu konuda kullanılan ilaçlar var mı yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap:

Emzirme dönemi annenin hamilelikte aldığı kiloyu atabilmesi için bahşedilmiş bir süreç bence, süt salınımı için vücut çok iyi bir kalori harcıyor. Bir saat koştuğunuzda bile bu kaloriyi yakamıyor vücudunuz. Spor karın kaslarınızın şekillenmesi için mekik olabilir. Bu dönemde 0,5- 1,0 kg dur sağlıklı kilo verimi. Sütüm olacak diye yanlış besleniyorsanız kilo artışı buna bağlı olur. Tedavi edilecek bir hastalığınız yoksa ilaç önermeyiz. Doğum sonrası bazen TSH değeriniz bozulabiliyor. Buna baktırmakta fayda vardır. Adet düzeniniz başladıysa biraz daha rahatlarsınız. Emzirdiğiniz dönem boyunca başlamaya dabilir, dikkat ediniz. Size yakın bir diyetisyenle, sağlıklı beslenme programına başlayabilirsiniz. Mesela ben bebeğim 5,5 aylıkken hamileliğe başlangıç kiloma geri dönmüştüm ki üstelik, hipotiroidim mevcut. Doktoramcam.com

Menu