Antibiyotik İstemiyorum Artık

Antibiyotik çılgınlığı

Ne yazık ki günümüzde antibiyotikler oldukça sık kullanılmaktadır. En ufak hastalıkta çocuğuna antibiyotik vermek istemeyen veya bazı nedenlerle çocuğuna sık sık antibiyotik verilen ve artık bu kısır döngüden kurtulmak isteyen anne-babalar bu makale tam size göre.
Lütfen yanlış anlaşılmasın, bir çocuk hiç antibiyotik almamalıdır ya da almayacak anlamı çıkarılmamalıdır. Gerçekten gerektiğinde tabii ki verilecektir.

Ülkemizde sık antibiyotik kullanmanın sebepleri ve sakıncaları hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler Antibiyotik Kullanırken Dikkat ! başlıklı makalemizi okuyabilirler.

Ya gerçekten gerekliyse …

Diyelim ki çocuğunuz gerçekten tekrarlayan bakteriyel  enfeksiyonlar, özellikle orta kulak iltihapları veya sinüzitler ya da zatürreler  geçiriyor. Bu durumda tabii ki antibiyotik alacak, ancak bu noktada bu enfeksiyonların tekrarına neden olan Alerji, Geniz Eti veya  daha ağır durumlarda Bağışıklık Yetmezliği veya Kistik Fibrozis gibi başka bir hastalığın, bu enfeksiyon tekrarlarına neden olduğunu düşünmek, ana sebebi araştırıp bulmak ve ona yönelik tedaviler yapmak gündeme gelmelidir.

Hangi durumlarda gereksiz kullanılıyor?

Öncelikle gereksiz yere antibiyotik alınan hastalıkların listesinin ne kadar uzun olduğuna dikkatinizi çekmek istiyorum.

  • Basit Soğuk Algınlığı
  • Larenjit-Krup
  • Bazı Bademcik İltihapları-Boğaz Enfeksiyonları
  • Viral-Döküntülü Çocuk Hastalıkları  (El-ayak-ağız  Hastalığı,  6.  Hastalık v.s)
  • Bronşiolitler
  • Astım  Atakları
  • Çoğu İshaller
  • Ufak bebeklerde sümüklü-yeşil kaka

Bu listenin kısa özeti  şudur: Bu  çocuklar ya virüs enfeksiyonu geçiriyor, ya hastalığı enfeksiyon değil tekrarlayan boğaz iltihabı  veya  hırıltı-solunum sıkıntısı ataklarının başka bir sebebi var ya da bebeğiniz hasta değil doğal bir süreç yaşıyor. Sonuç olarak bu  durumların hiçbirisinde antibiyotik almak zorunda değilsiniz.

Yavrunuzla birlikte mümkün olduğunca antibiyotiksiz bir yaşam dilerim. Sevgilerimle
Uzm.Dr. Anıl Yeşildal

Konuyla ilgili diğer önemli makalelerim

Her Boğaz İltihabında Antibiyotik Gerekmez

Eyvah Bebeğimin Kakası İltihaplı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here