Bebek Emzirme Pozisyonu

Bebek Emzirme Pozisyonu
Bebek Emzirme Pozisyonu

İçindekiler

Emzirme pozisyonu

Emzirme pozisyonu  çok  önemli bir  konu,  yanlış  bir  emzirme  hem  bebeğin  iyi  beslenememesine,  hem  de  annenin meme  başlarının çatlamasına  neden  olur. Öncelikle  memenin  anatomisiyle  işe  başlayalım. Süt  keseleri  meme  başında  değil,  kahverengi  dokuda  bulunur,  bu  yüzden  tüm  kahverengi  doku  bebeğin  ağzına  girip  basınca  maruz  kalmazsa  bebeğin  ağzına  süt  akmaz,  bu  da  bebeği  kızdırarak  meme  başını  çiğneyip  zedelemesine  sebep  olur.

Doğru emzirme pozisyonu

Bebeğin ağzı geniş açık, alt  dudak dışa dönük  olmalı, bebeğin  çenesi memeye dokunmalıdır.  Bebeğin ağzının üzerinde görülen göğsün kahverengi kısmın büyüklüğü altta  kalandan   daha fazla olmalıdır.

Yanlış emzirme pozisyonu

Ben  yanlış  pozisyonu da  tarif  etmek istiyorum, çünkü yanlışı  bilirsek  doğruyu  kavramamız  daha  kolay  olur. Bu  öğrenmenin  doğasında  olan  bir şeydir.  Bebeğin ağzının geniş açık olmaması ve dudakların karşıdan bakıldığında ıslık çalar gibi gibi ileriye uzanması,  alt dudağın içe dönük olması ve bebeğin çenesinin memeye dokunmaması  yanlış  bir  pozisyondur. Bu  durumda   bebeğin ağzının üzerinde ve altında kalan  kahverengi kısım eşittir.

Meme başı çatlağı sorunu

Bebeği emzirirken göğüs uçlarında çatlak gibi durumlar görülebilir. Bu durum çoğu kez bebeğin yalnızca meme ucunu emmesinden kaynaklanır. Böyle bir sorun ile karşılaştığınızda bebeğinizi yukarıda belirtilen doğru teknikle emzirmeye devam edin, göğüslerinizi kuru tutun. Geçmezse doktorunuz veya hemşirenizle görüşünüz.

Aşağıdaki  videoda Uzm.Dr. Anıl Yeşildal “Sağlıklı Emzirme Süreci İçin 5  Altın Kural” veriyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here