Tüp Bebek Tedavisi ve Erkek Kısırlığı

Tüp Bebek Tedavisi ve Erkek Kısırlığı
Tüp Bebek Tedavisi ve Erkek Kısırlığı

Kısırlık iki farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan bir sorundur. Bu sorunlardan bir tanesi kadına ait bir diğeri ise erkeğe ait sorunlardır. Erkek kısırlığına neden olan en önemli faktör sperm ile alakalı olarak gelişen sorunlardır. Ancak burada önemli olan erkeğe ait spermin bulunabilmesidir. Spermin miktarı önemli değildir. Erkek tarafından eğer sperm üretimi gerçekleşiyor ise baba olabilmesi mümkündür. Çünkü tüp bebek tedavisi ile tek sperm hücresi ile döllenme sağlanabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi üreme yöntemleri arasında en çok tercih edilen tedavidir. Ayrıca kısırlık nedeni her ne olursa olsun tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir. Döllenme sağlandıktan sonra oluşan embriyo anne rahmine transfer ediliyor. Geri kalan süreç aynı kendiliğinden oluşan gebelikler gibi ilerliyor.

Erkek kısırlığına neden olan faktörler:

Sperm: erkeğe ait kısırlıklarda en önemlisi sperm ve menide ortaya çıkan bozukluklardır. Erkek kısırlığının büyük bir kısmını sperm anormallikleri oluşturmaktadır. Spermde ortaya çıkabilecek sorunlar;

Sperm hareketsizliği: spermler şayet hareketsiz ise yumurtaya ulaşarak döllenmenin sağlanması mümkün değildir.

Sperm sayısının azlığı: sperm sayısı ihtiyacı karşılayacak kadar olmayabilir. Bazı hasta gruplarında ise hiç sperm bulunmayabilir.

Bozuk sperm: bazı hasta gruplarda spermler şekil bakımından bozuk olabilir. Bu durumda ise spermin hareket etmesi ve döllenmeyi sağlaması zorlaşabilir.

Testisler: sperm üretimi testislerin sayesinde gerçekleşmektedir. Testislerin zarar görmesi spermlerin sayısında ve kalitesinde olumsuzluklara neden olmaktadır. Testisler hangi durumlarda zarar görür;

  • Testis kanseri
  • İnmemiş testis
  • Doğumsal bozukluklar, testislerde gerçekleşen enfeksiyonlar
  • Testislerde oluşum gösteren tümörler

Vasektomi: Vasektomi, meni kanallarında uygulanan cerrahi işlemlere verilen addır. Spermin meninin içine ulaşmasını engellemek için yapılan bir işlemdir.

Ejakülasyon problemleri: erkeğin boşalması ile alakalı problemler baba olabilmesi için engel olabilmektedir. Boşalma ile alakalı sorunlar erken boşalma, geriye boşalma olarak sıralanabilir.

Kullanılan ilaçlar ve alkol: aşırı tüketilen alkol ve kullanılan bir takım ilaçlar sperm sayısında ve kalitesinde olumsuz sonuçların doğmasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda kanser tedavisi nedeni ile kemoterapi uygulaması yine kısırlığa yol açan bir faktördür. Kemoterapi tedavisine bağlı olarak sperm üretimi gerçekleşmeyebilir. Kullanılan ilaçlar yine kısırlığa yol açabilmektedir. Bu nedenle ilaç kullanımı mutlaka doktor gözetimi altında yapılmalıdır.

Erkek kısırlığında tüp bebek tedavisi

Erkek kısırlığına neden olan birçok faktörde tüp bebek tedavisi ile başarılı sonuçlar elde edilebilir. Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek kısırlık sorunlarında hastalara uygun görülen en yaygın tedavi tüp bebek tedavisidir. Sperm eğer yumurtayı müdahale etmeden dölleyemiyor ise tüp bebek tedavisi ile döllenme gerçekleştirilebiliyor. Tüp bebek tedavisinde erkekten elde edilen sperm ve kadından elde edilen yumurta laboratuvar ortamında bir araya getirilerek döllenmesi sağlanabiliyor. Yani kısacası tüp bebek tedavisi uzun yıllardır bebek hasreti çeken çiftlerde oldukça başarılı olmaktadır…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here