Böbrek Taşları İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Böbrek Taşları İçin Evde Tedavi Yöntemleri
Böbrek Taşları İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Bol sıvı tüketmek böbrek taşlarını düşürmenin ve yeni taş oluşumunu engellemenin hayati bir parçasıdır. Sıvı sadece toksinleri atmakla kalmaz, aynı zamanda idrar yolunuzdaki taşları ve kumları hareket ettirmeye de yardımcı olur.

Su tek başına böbrek taşı düşürmek için yeterli olsa da, belirli bileşenlerin eklenmesi faydalı olabilir. Herhangi bir taş düşürmeye yardımcı ilacı içtikten hemen sonra 250 mililitrelik bir bardak su içtiğinizden emin olun. Bu, bileşenlerin sisteminizde taşınmasına yardımcı olabilir.

Aşağıda listelenen evde tedavi yöntemlerinden herhangi birine başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Evde tedavinin sizin için uygun olup olmadığını veya ek komplikasyonlara yol açıp açmayacağını değerlendirebilirler.

Hamileyseniz veya emziriyorsanız, herhangi bir yöntemi uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Üroloji doktorunuz, bir meyve suyunun sizin veya bebeğiniz için yan etkilere neden olup olmayacağını belirleyebilir.

1. Su

Böbrek taşı düşürürken su alımınızı artırmak, süreci hızlandırmaya yardımcı olabilir. Her zamanki gibi 8 bardak yerine günde 12 bardak su içmek için çabalayın.

Taş düşürüldükten sonra her gün 8 ila 12 bardak su içmeye devam etmelisiniz. Dehidrasyon, böbrek taşları için ana risk faktörlerinden biridir.

Taş düşürürken idrarınızın rengine dikkat edin. Çok açık, soluk sarı olmalıdır. Koyu sarı idrar dehidrasyon belirtisidir.

2. Limon Suyu

Suyunuza istediğiniz sıklıkta taze sıkılmış limon ekleyebilirsiniz. Limonlar, kalsiyum taşlarının oluşmasını engelleyen bir kimyasal olan sitrat içerir. Sitrat ayrıca küçük taşları parçalayarak daha kolay düşürülmelerini sağlar. Büyük bir etki yaratmak için çok miktarda limon gerekir.

Limon suyunun başka sağlık yararları da vardır. Örneğin bakteri üremesini engellemeye yardımcı olur ve C vitamini sağlar.

3. Fesleğen Suyu

Fesleğen, böbrek taşlarını parçalamaya ve taş düşürürken çekilen ağrıyı azaltmaya yardımcı olan asetik asit içerir. Aynı zamanda ek besinlerle doludur. Fesleğen suyu, geleneksel olarak sindirim ve inflamatuar bozukluklar için kullanılmıştır.

Fesleğen suyunda antioksidanlar ve iltihap önleyici maddeler vardır ve böbrek sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

Çay yapmak için taze veya kuru fesleğen yaprakları kullanın ve günde birkaç bardak için. Ayrıca bir meyve sıkacağında taze fesleğen suyu sıkabilir veya bir smoothie’ye ekleyebilirsiniz.

Tıbbi fesleğen suyunu bir seferde 6 haftadan fazla kullanmamalısınız. Uzun süreli kullanım şunlara yol açabilir: düşük kan şekeri, düşük kan basıncı, artan kanama.

Fesleğenin böbrek taşları için ne kadar etkili olduğuna dair çok az araştırma var, ancak antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır.

4. Elma Sirkesi

Elma sirkesi asetik asit içerir. Asetik asit böbrek taşlarının çözülmesine yardımcı olur.

Elma sirkesi böbrekleri temizlemenin yanı sıra taşların neden olduğu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Elma sirkesinin başka sağlık yararları da vardır.

Bir laboratuvar çalışması, elma sirkesinin böbrek taşı oluşumunu azaltmaya yardımcı olmada etkili olduğunu buldu, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Elma suyu sirkesi gün içinde çok fazla tüketmemelisiniz. Ayrıca salatalarda düz olarak kullanabilir veya en sevdiğiniz salata sosuna ekleyebilirsiniz. Fazla miktarlarda tüketilirse, elma sirkesi düşük seviyelerde potasyum ve osteoporoza neden olabilir.

Şeker hastaları bu karışımı içerken dikkatli olmalıdır. Gün boyunca kan şekeri seviyenizi dikkatlice izleyin.

Şu ilaçları alıyorsanız bu karışımı içmemelisiniz: insülin, digoksin, spironolakton gibi diüretikler.

5. Kereviz Suyu

Kereviz suyunun böbrek taşı oluşumuna katkıda bulunan toksinleri vücuttan uzaklaştırdığı düşünülür ve geleneksel tedavilerde uzun süredir kullanılmaktadır. Ayrıca, böbrek taşı düşürmede de yardımcı olduğu bilinmektedir.

Bir veya daha fazla kereviz sapını suyla karıştırın ve bu suyu gün boyunca için.

Şu durumlarda bu karışımı içmemelisiniz: herhangi bir kanama bozukluğu, düşük kan basıncı, planlanmış bir ameliyat, levotiroksin (Synthroid), lityum, izotretinoin gibi güneş hassasiyetini artıran ilaçlar, Alprazolam (Xanax) gibi yatıştırıcı ilaçlar.

6. Nar Suyu

Nar suyu yüzyıllardır genel böbrek fonksiyonunu iyileştirmek için kullanılmıştır. Sisteminizden taşları ve diğer toksinleri temizleyecektir. Böbrekleri sağlıklı tutmaya yardımcı olan ve böbrek taşlarının gelişmesini önlemede rolü olabilecek antioksidanlarla doludur.

Ayrıca nar suyu idrarınızın asitlik seviyesini düşürür. Daha düşük asit seviyeleri, gelecekteki böbrek taşı riskinizi azaltır.

Nar suyunun böbrek taşlarını önleme üzerindeki etkisinin daha iyi araştırılması gerekiyor, ancak nar suyu tüketmenin böbrek taşı oluşum riskini azaltacak bazı faydaları olduğu biliniyor.

Gün içinde ne kadar nar suyu tüketeceğinizin bir sınırı yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here