Çocuğum Duymuyor mu?

Çocuğum Duymuyor mu?
Çocuğum Duymuyor mu?

Çocukta işitme azlığı belirtileri, çocukta işitme problemi olduğu nasıl anlaşılır? konularında bilgi edinmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Çocuğunuzun duymadığını nasıl anlarsınız? Tabii yine burada çocuğun büyüme dönemine göre bunu cevaplandırmak gerekir. Bebeklerde örneğin; Seslere seslendiğinizde, adını söylediğinizde size yönelmiyorsa ya da huzursuzlanmıyorsa, ağlamıyorsa, tepki vermiyorsa, başını döndürmüyorsa… bu durumda işitme azlığı olabileceğini düşünmek lazım.

Bir şeyleri göstererek kendini ifade ediyorsa duymuyor olabilir

Yine daha büyük çocuklarda, yine seslenmelere yanıt vermiyorsa, kendini bazı eşyaları göstererek ya da bir şeyleri göstererek ifade etmeye çalışıyorsa, sizi çok sık tekrarlatıyorsa daha okul dönemlerinde öğretmeni çocuğun duymadığını fark edebilir.

Okul başarısında düşüklük işitme kaybı belirtisi olabilir

Yine okul başarısı bir şekilde düşebilir… Bu gibi durumlarda çocukta duymama olabileceğini, duyma azlığı olabileceğini düşünmek gerekir. Yine aynı şekilde özellikle konuşma bozukluğu varsa, telaffuz sorunları yaşıyorsa ya da çocuğun konuşması gecikiyorsa da işitme kaybı olabileceğini mutlaka düşünmek gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here