Kulak Ağrısı

Kulak Ağrısı
Kulak Ağrısı

Genellikle orta kulak iltihabı nedeni ile ortaya çıkan kulak ağrısının her yaştaki çocukta ana belirtisi huzursuzluk ve acı hissidir. Ancak bebeğin yaşı ağrıyı ifade etmeye uygun değilse devamlı ağlama veya elini kulağa götürme de kulak ağrısının belirtisi olabilir. Ancak yine de unutmayın ki ağlama ve ağrı olmaksızın elini kulağa götürme son derece sıradan bir durum olup kulak ağrısı belirtisi olmayabilir.

Ayrıca azı dişlerin çıkması sırasında da kulağa yansıyan ağrı ve buna bağlı olarak elini kulağına götürme de sık rastlanan bir durumdur.

Aşağıdaki videolarda Op.Dr. Atilla Şengör, “Orta Kulakta Sıvı Toplanması” ve çeşitli KBB konuları hakkında bilgiler veriyor.

Orta Kulak İltihabı sırasında kulak ağrısında ne yapılır?

Ağrı kesici şuruplar (parasetamol veya ibuprufen) yeterli olmuyorsa ağrıyan kulağa ılıştırılmış gliserin damlatılabilir. 1 kase sıcak su içine sıvı gliserinin şişesi oturtulur. Şişedeki gliserin ısınınca daha akışkan olduğu gibi ılık olması da ağrıyı keser. Çocuk, ağrıyan kulağı yukarıda kalacak şekilde yan yatırılır; ılıştırılmış gliserin, bir damlalıkla ağrıyan kulağın içine 1-2 damla damlatılır. O pozisyonda beklenir. İşlem ağrı kesilene kadar tekrarlanabilir. (Bebek anne sütü alma yaşındaysa gliserin yerine aynı işlem anne sütü ile de yapılabilir) Kimlere yapılmaz? Kulaktan sıvı kıvamda bol akıntı geldi ve ağrı kesildiyse yapılmamalıdır.

Dış kulak yolu iltihabı sırasında kulak ağrıyınca ne yapılmalıdır?

Ağrı kesicilere ek olarak kulak burun boğaz doktorunun yazacağı antibiyotikli, kortizonlu veya bazen de yapma damlalar kullanılması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here