Çocuğunuzun Aşı Takvimi – Aşı Kartı

İçindekiler

Aşı Takvimi Nedir?

Çocuğun yaşadığı ülkenin sağlık programına göre çocuğun doğum tarihi üzerinden hesaplanan, hangi aşıların hangi tarihte yapılması gerektiğini gösteren bir tablodur.

Aşı Takvimi – Aşı Kartı Ne İşe Yarar?

Düzenli, kayıt tutulması halinde çocuğun aşılarının unutulmasını, gereksiz yere fazladan aşı yapılmasını engeller.

Uzun zamandır  verdiğimiz  aşı  takvimi  ve  aşı  hatırlatma  hizmetini  bu  yeni  güncelleme  döneminde  bir süre  kullanamadığınız  için  özür  dileriz. Çünkü anne-babalar  tarafından  çok  beğenilen bu  hizmetimizi de daha  modern ve  mobil uyumlu  hale  getirmek  için  gece-gündüz  çalıştık. Aşı  takvimini  de mobile  uyarladık. Ve Doktoramcam.com  çocuğunuzun  aşı bilgilerini ömür  boyu  saklamaya yine devam  ediyor. Yani  aşı  kartım  kayboldu  derdine son  veriyoruz.  Çocuğunuzun  aşı  bilgilerini sürekli  telefonunuzda  taşıyabileceksiniz,  daha doktorunuzun ofisinden çıkmadan aşının yapıldığını telefonunuza kaydedebilirsiniz.  Çok  yakında e-posta  aşı  hatırlatma  hizmeti  de tekrar  kullanıma  girecektir.

Konu  ile  ilgili  duyuruları  sitemizden  ve  Facebook  Twitter  sayfalarımızdan yapacağımız duyurulardan  takip edebilirsiniz.

Aşı  Takvimini kullanabilmek için  önce sitemize  üye  olup  ailenizi  oluşturmanız  ve  çocuklarınızı  eklemeniz gerekmektedir. Açılan  tabloda  zamanı  gelecek  ilerideki  aşılar  mavi,  yapıldıkça  sizin işaretledikleriniz  yeşil,  yaptırmadığınız geciken  veya  işlemedikleriniz  ise  turuncu  olarak  görünecektir. Kullanımla  ilgili  sorun  yaşarsanız  lütfen  bilgi@doktoramcam.com  adresinden bize  yazın.Aşı Takvimi – Kartı Kaybolursa

Değerli  üyemiz  Doktoramcam.com  çocuğumun  aşı  kartı  kayboldu  derdine  son  veriyor.  Üstelik sürekli  profiliniz  altında  saklama,  aşıları  yapıldıkça  tarih girerek  doğrulama  fonksiyonu  hiçbir  sitede  bulamayacağınız 21. yy’ın  hizmetidir.  Aynı  profilin  altında  birden fazla  çocuk,  dolayısıyla  aşı  takvimi  saklama  hakkına  sahipsiniz.

Aşağıdaki videolarda Uzm.Dr. Duygu Gür Ünal özel aşılar hakkında bilgiler verdi.

Sevgili Doktoramcam.com üyesi, bu takvim çocuklarınızın  aşı bilgilerinin hiçbir zaman kaybolmaması ve çocuğunuzun ilerideki aşılarını unutmamanız için tasarlanmıtır. Lütfen aşınızın yapıldığı gün, biriktirmeden aksatmadan girişlerinizi yapınız. Böylece ileride bir doktor sizden çocuğunuzun aşı kartını istediği takdirde, “evde unuttum, kayboldu, çocuk çamaşır makinesine atmış”  gibi tatsız durumlarla karşılaşmamış olursunuz.Hemen telefonunuz  çıkarıp  gösterirsiniz. Aşı  tablosu  altındaki  linki  doktorunuza  mail  atabilir,  onun  da  detayları  görmesini  sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun sizin en değerli varlığınız olduğunu çok iyi biliyoruz ve şunu unutmayın ki, “Sizin çocuğunuz bizim çocuğumuz”. Aşıların çocuk sağlığında çok önemli bir yeri olduğu yadsınamaz bir gerçektir, unutulması veya geciktirilmesi bazen telafisi imkansız, ciddi sonuçlar doğurabilir. Çok  yakında Doktoramcam.com’daki profilinizin, haber kaynağından çocuğunuzun aşılarını size hatırlatmasını istemez misiniz? Hangi ebeveyn hayatında böyle bir kolaylık istemez ki…

Aşılarla İlgili Hatırlatmalar

  • 6 yaş üzeri difteri-tetanoz-boğmaca-IPV, KKK ve BCG aşıları okullarda da yapılmaktadır.
  • Çocuğunuzun nörolojik problemi varsa boğmaca aşısı olmadan önce doktorunuza danışınız.
  • Ülkemizde Sağlık Bakanlığı Hepatit B aşısını 1994 yılından beri rutin uygulamaya sokmuştur. 1994 ve öncesi doğan çocuğunuz varsa lütfen doktorunuza danışın.
  • Meningokok aşısı,  özel  bir  menenjit  aşısıdır 9-24 ay minimum 3  ay arayla 2 doz uygulanan marka  aşı,  ancak  2-11 yaşta  tek  doz  uygulanabilmektedir. 12 aydan sonra  her  yaşta tek doz uygulanan bir marka  daha  vardır.
  • Suçiçeği aşısı MMR ile aynı gün veya en erken 1.5 ay sonra olabilir.
  • Rotavirüs ilk doz 15 haftadan geçe kalmamalı, son doz 8 aydan geçe kalmamalı. 2 doz uygulanan bir marka daha mevcut aşı seçimi doktora kalmış.  Bazı  hekimler  3-5-7 aylarda  da  yapabilir.
  • Rahim ağzı kanser aşısı şimdilik 9-26 yaş kızlar için yapılmaktadır, 26 yaş üstü bayanlar için klinik çalışma bitmiş, ruhsat alınma aşamasındadır. Erkeklerde siğil koruması için çalışmalar sürmektedir.

Güncel Özel Aşı Fiyatları: (Ekim 2017 itibariyle)

Meningokok aşısı: 180 TL
İshal aşısı (Rotavirüs): 136-175 TL (ucuz olan 3 doz, pahalı olan 2 doz uygulanıyor)
Rahim ağzı kanseri aşısı (HPV): 330 TL
Not: Hepatit A ve 1 yaşta tek doz suçiçeği aşısı artık Devlet aşısıdır.

Çocuğunuzun fiziksel, sosyal gelişimi ve tüm becerilerini, yaşına uygun kontrol, check-up ve aşılarını düzenli takip edebilmek için Ay Ay Bebek Gelişimi” uygulamamızı ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here