Ay Ay Bebek Gelişimi

Ay Ay Bebek Gelişimi

Her ay için farklı bilgilerle ve  önerilerle donatılmış  Ay Ay Bebek Gelişimi rehberimize hoşgeldiniz. Bu rehberin internetteki taklitlerinden en  önemli  farkı bir uzman  çocuk  doktoru ve  pedag bakış açıları birleştirilerek özenle veözgün bir şekilde hazırlanmış olmasıdır. Aşağıdaki tablodan bebeğinizin ayına uygun kutucuğa basarak her ay için uygun önerilere ve  ilgili bağlantılara ulaşabileceksiniz.Sevgili anne babalar bebeğinizin, ilerleyen yıllarda çocuğunuzun nasıl geliştiğini, hangi aylarda-yaşlarda hangi becerileri kazandığını çok merak ettiğinizi bilerek sizin için faydalı olabilecek  Ay Ay Bebek Gelişimi  rehberi  hazırladık.

Ay Ay Bebek Gelişimi Rehberiniz

Aşağıdaki tabloda çocuğunuz için uygun olan ay veya yaşa tıkladığınızda bu yaşa ait gerekli tüm bilgilere ulaşabileceksiniz: Bebeğiniz ne zaman gülümsemeye başlayacak, ne  zaman yürüyecek? Hangi ayda hangi aşıları olması gerekiyor, beslenmede nelere dikkat etmek gerekiyor, hangi ayda hangi yaşta hangi tahlilleri veya kontrolleri yaptırmak gerekiyor? Tüm bu soruların cevabına bu yeni uygulama sayesinde kolayca  ulaşabileceksiniz.

  • Bebeğim ne  zaman  desteksiz  oturabilir.
  • Bebeğimin  dişleri  ne  zaman  çıkacak?  Bebeklerde diş çıkarma sırası konusunda, ilk dişin çıkış zamanı, dişlerin çıkış sırası genetik birçok faktör ve bazı anatomik özelliklerden oldukça etkilenmektedir,  devamı…
  • Bebeğim  9  aylık  oldu  ancak  hala  emeklemiyor,  acaba  normal  mi?
  • Bebeğim  10 aylık  oldu  hala  hiç  dişi  çıkmadı  çok  şaşkınım.
  • Bebeğimin  boy-kilo  gelişim  normal  mi? …Sağlıklı çocukların boy uzunlukları ilk 6 – 12 aydan başlayarak genetik yapılarına özgü persentil değerlerine yaklaşır ve 2 – 3 yaşlarında çocuğun kendi genetik özelliğini yansıtan persentil değere ulaşır.Her  çocuğun  farklı  bir  büyüme  potansiyeli  vardır, o yüzden  herhangi  bir  yaş  için  tek  bir  normal  ölçüm  değeri  olamaz. Tüm  ölçümler için 3. persantil normalin  alt  sınırı,  97. persentil normalin üst  sınırı, 50. persentil  ise…devamı
  • Bebeğime  yürüteç  alam  istiyorum,  bir  zararı  var  mı? …Adından da anlaşılacağı üzere bebeklerin yürümesini kolaylaştırıcı bir alet olarak tasarlanmıştır. Ancak gerçekler ne yazık ki böyle değildir, aslında yürüteç bebeği tembelliğe alıştırarak, bırakın kolaylaştırmayı yürümesini zorlaştırabilir bile. Hatta bazı  gelişmiş ülkelerde yürüteç kullanımı, bazı sakıncaları dolayısıyla yasaklanmıştır,  devamı…
  • Bebeğim  her şeyi ııhhh ııhhh  diye gösteriyor 15 aylık  hala kelime  söylemiyor,  bu  normal  mi?
  • Çocuğum  2  yaşında  inanılmaz  inatçı  ne  yapacağımı  şaşırdım…
  • 2-3  kelimelik  cümle  söyleme  kaç  yaşında  gerçekleşiyor.

…gibi  sorularınız  ve  endişeleriniz  varsa  hepsinin cevabını  Ay Ay Bebek Gelişimi  rehberimizde  bulmanız  mümkün, tek  yapacağınız aşağıdaki  tablodan  ilgili aya  tıklamak

Sitemize üye olanların  yapabileceklerine gelince:
Persentil eğrileri (Büyüme eğrileri): Bebeğinizin  doğumundan  18 yaşına  kadar  Türk  Standartlarına  göre  büyüme  eğrilerini  oluşturup  takip  edebileceksiniz, yaşına  uygun boy-kilo ve baş çevresi ölçüm tablolarına ulaşabileceksiniz.

Soru-cevap: Her  branştan  uzmanlarımıza soru sorup, güvenilir cevaplar alabileceksiniz.

Bu  makale  ve ay bağlantılarının  altına  yorum  ve  önerilerinizi  yazarak Ay Ay Bebek Gelişimi  rehberimizi daha  faydalı  hale  getirmemize  yardımcı  olabilirsiniz.

1 Aylık2 Aylık3 Aylık4 Aylık
5 Aylık
6 Aylık
7 Aylık
8 Aylık
9 Aylık10 Aylık11 Aylık12 Aylık
13-15 Ay16-18 Ay19-21 Ay22-24 Ay
25-27 Ay28-30 Ay31-33 Ay34-36 Ay

Aşağıdaki videolarda Uzm.Dr. Anıl Yeşildal, Emzirme ve Anne Sütü hakkında aklınıza gelebilecek tüm soruları yanıtlıyor ve bebeklerde sık görülen sorunlardan bahsediyor.

Kız  ve  Erkek Bekek Gelişim Tablosu için

Erkek bebek gelişimiKız bebek gelişimi

Bu  uygulamanın piskososyal-motor ve dil gelişim bölümlerinin hazırlanmasında büyük emeği geçen, İlkbahar Çocuk ve  Aile Danışmanlık Merkezi  kurucusu Uzm. Ped. Emine Eraslan ‘a çok teşekkür  ederiz.


Sıkça Sorulan Sorular

11 aylık bebeğimin gelişimini değerlendirir misiniz?

Soru:
Bebeğim 11 aylık 10.800 kg boyu 78 cm bıngıldağı hemen hemen kapanmış, dil gelişimi olarak anlamlı mama,meme bay bay, gel gel,( sadece bunu hareket olarak) söyleyebiliyor yavaş yavaş bizi anlıyor, şakalara gülüyor,dışarı çıktığında vs sevincini belirtiyor. Yürüme olarak da tutunup sıralıyor, bunların yanısıra henüz dişi çıkmadı, bu normal mi bebeğimin gelişimini değerlendirebilir misiniz?

Cevap:

Bebeğinizin hem fiziksel hem de zeka gelişmi gayet güzel. Diş için de endişelenmeyin geç çıkan diş iyidir. 14-15 aya kadar gecikebilir. bıngıldağın kapanması da gayet normal bir durum, bıngıldak 4-18 aya arası her zaman kapanabilir, baş çevresi izlenmeye devam edilir. Sakın bıngıldak kaapandı diye D vitaminini kesmeyin, ama diş çıkmıyor diye sakın yüksek doz da vermeyin. Bunlar çevrede çok sık yapılan hatalı davranışlar çünkü.

6 aylık bebeğim var dişleri çıkmadı, kaşınıyor da, kaçıncı ayda çıkması normaldir?

Soru:
6 aylık bebeğim var dişleri çıkmadı, kaşınıyor da, kaçıncı ayda çıkması normaldir?

Cevap:

Ortalaması 6-7 ay,  ancak 14 aya  kadar çıkmayan normal  çocuklar da olabiliyor.

4 aylık bir oğlum var ve oturmayı çok seviyor, kucağımda destekli bir şekilde oturuyor, basabiliyor, bunlar sakıncalı mı?

Soru:
4 aylık bir oğlum var ve oturmayı çok seviyor, kucağımda destekli bir şekilde oturuyor ve öylece oyuncağıyla ilgilenerek uzun bir müddet kalabiliyor (yarım saat nerdeyse) Ayrıca büyükler bebeği yere bastırıyorlar ve bundan da çok hoşlanıyor, nerdeyse adım atıyor ve kendisi basıyor resmen. Bunlar sakıcalı mı?

Cevap:

Bu basma refleksi gerçek basma değil, bunları yapmayın, kucakta oturmanın bir zararı yok, ağırlık sizde ancak koltukta destekle oturtmayın. 6,5-7 ay destekli, 7,5-8 ay desteksiz. Gelişimle ilgili detaylı bilgi için bu kategorideki uygun makaleleri okuyabilirsiniz.

9 aylık bebeğimin kafasının sol tarafı basık, düzelmez mi?

Soru:
Bebeğim 9 aylık ve gelişimi normal, fakat kafasının sol tarafının basık olduğunu fark edip uzman çocuk doktorlarına gösterdik. Doktorlar kafasında yamukluk olduğunu doğruladılar, ancak "sürekli sağ tarafına yatırın çok fazla da düzelmez ya da yapılacak hiçbir şey yok öyle kalır" gibi şeyler söylediler. Çok telaşlandım bebeğimin kafasının böyle kalmaması için yapılacak birşeyler varsa lütfen bana yardımcı olun.''bu sorun düzelir mi?

Cevap:

Kemik dokusu sürekli yapım ve yıkım aşamasının aynı anda birlikte olduğu bir dokumuzdur. Yin yen gibi, iyi ve kötünün aynı şeyde bulunması gibi; dolayısıyla şu anda kafa şeklindeki yamukluk hep böyle kalmayacak, özellikle kafatasını oluşturan kemiklerin birleşme yerlerindeki suturlar kaynamaya başladığında bu yamukluk daha azalacaktır. Sizin tek yapmanız gereken D vitaminini düzenli kullanmaya devam etme, kafa gelişmini füzenli takip ettirmek ve kafası sürekli aynı tarafa yatmasına engel olmanızdır.

3 aydan sonra bebeğimin kilo alması yavaşaldı, sütüm yemiyro mu acaba?

Soru:
Benim bebeğim 4 aylık 4100gr 53 cm doğdu.hep 1-1,2kg alıyodu, bu ayında 600 gr almış ve 7900 gr olmuş, boyu 68cm, baş çevresi de 43 cm. Gelişimini değerlendirebilir misiniiz? Az kilo alması artık sütümün yetmediğinizi gösterir mi?

Cevap:

Hiç  ilgisi yok  sütün yetmemesiyle,  3  aydan  sonra  büyümenin  yavaşlaması doğal  bir  durum. Bebeğiniz  6 aylık gibi. Sakın mama veya ek gıda  başlamayın, 6 ay dolana kadar sadece emzrimeye devam, harika  gidiyor.   “Ay Ay Bebek Gelişimi” rehberimiz tam size göre, bu kategoriyi ayrıntılı inceleyin.

9 aylık bebeğim hala emeklemiyor, bu durum normal mi?

Soru:
9 aylık erkek bebeğim var, 75 cm ve 9500 gr ağırlığında, hala emeklemiyor sürünürek istediği yere gidiyor dönüyor yatakta sürekli yer değiştiriyor bi yere tutunup kalkmaya çalışıyor ama beceremiyor, bu durum normal mi?

Cevap:

Görmeden %100  emin  olamayız  ancak  bence  herşey  normal  görünüyor.  Emekleme  mecburi  bir  gelişim  aşaması  değil,  bazı  çocuklar  hiç  emeklemez  bazıları 18 aya kadar yürümez. Gelişimi  de  çok iyi.  “Ay Ay Bebek Gelişimi” rehberi  tam size göre, bu kategoriyi ayrıntılı inceleyin.

1 ay erken doğan kızımın baş büyümesi durdu gibi…

Soru:
Kızım 1 ay erken doğdu. (Nisan/2014) Şu anda ise 13 ayı bitirdi. Şubat sonunda doktor kontrolünde baş çevresi 44 cm ölçmüş. Mart, nisan ve en son geçen gün yaptığı ölçümde 44 cm yazmış defterine ve bu aydan sonra takip edelim demiş. Bıngıldağın da kapandığını söylemiş. Baş çevresi olarak sizce bahsedilen ölçüler neye işaret ediyor.

Cevap:

Şubatta baş çevresi 25. persentilde, şimdi 3-10. persentil arasında, eğer bu ölçüm doğruysa son 3 aydır baş büyümesi durmuş gibi görünüyor, tek başına bıngıldak kapansa önemli değil, ancak baş büyümediği için dikkat. 1 ay sonra dikkatlice tekrar ölçülür yine büyümezse eklemlerde kapalılık var mı anlamak için bir beyin cerrahisine yönlendirebilir.Doktoramcam.com

Menu