Çocuk Eğitimi

Çocuk Eğitimi

Bir çocuğu büyütmek, sağlıklı yetiştirmekle birlikte, onun iyi bir eğitim alması ve topluma yararlı bir birey olması da oldukça önemlidir.

  •  Çocuk eğitiminde önemli ipuçları
  •  Anaokulu seçerken nelere dikkat edilmeli?
  •  Anaokulunun eğitimdeki yeri nedir?
  •  Çocuğa hobiler kazandırabilmek için hangi kursa gönderebiliriz, buna karar verirken ne gibi kriterleri  dikkate almalıyız?
  •  Kitap okuma alışkanlığının çocuğun eğitimi ve dil gelişimi üzerine etkileri
  •  Tiyatronun çocukların eğitimi ve gelişimi üzerine olumlu etkileri

…ve çocuk eğitimi konusunda aklınıza  gelen birçok konu hakkında detaylı bilgi için Çocuk Eğitimi kategorimizde yer alan hepsi uzmanlarımız tarafından özenle hazırlanmış makale ve videolaramızdan faydalanabilir, üyelerimiz  tarafından  sıkça  sorulan  sorulara göz  atabilirsiniz. Daha  fazlası  için  sitemize  ücretsiz  üye  olarak uzmanlarımıza  soru  sorabilirsiniz.

2-7 yaş arası Çocuk Eğitimi ile ilgili bilgilere aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

2 Yaş3 Yaş4 Yaş
6 Yaş7 Yaş


Sıkça Sorulan Sorular

3 yaşında kızımla birlikte ara sıra engelli çocukların etkinliklerine katılmak istiyorum…

Soru:
3 yaşında sağlıklı bir kızım var, onunla birlikte ara sıra engelli çocukların (zihinsel,fiziksel) etkinliklerine de katılmak istiyorum. Engelli çocuk ve büyükleri ona nasıl anlatmalıyım?

Cevap:

Sizi kutluyorum ve sizin düşüncenizdeki insanların toplumda çok olmasını diliyorum. Benim İnternational Montessori diplomam var. Eğitimimi Almanya Münih’te aldım. Montessori diyor ki her sınıfta en az bir engelli çocuk olmalı. 1903 yılında kaynaştırmalı anaokullarına başlanıyor. Bu çocukları takip ediyor ve yayın yapıyor. Hem engellli çocuklar, hem de normal çocuklar birbirinden çık şey öğreniyorlar. Normal çocuklar ilerki yaşlarında uyumlu, huzurlu, iyi ilişkiler kurabilen, kendisiyle barışık ve idareci oluyorlar. Kızınıza önden bir açıklama yapmanız gerekmiyor. Farklı çocuklar, değişik arkadaşların olucak diyebilirsiniz.Biz dünyaya nasıl bakarsak çocuklarda anne – babaları gibi bakmayı öğreniyorlar. Siz o çocuklara nasıl davranırsanız, kızınız da onu öğrenecek sizin ses tonunuz, mimikleriniz ve vücut diliniz önemli.
Size sorular sorarsa örneğin; zihinsel engelli bir çocuk yavaş öğreniyor ama öğrenicek veya şimdi konuşmuyor ama konuşmayı öğrenicek biraz gecikicek diyebilirsiniz. Çocuk Esirgeme Kurumu, Darrülaceze ve Belediyelere bağlı yerler.. gibi kurumlara gönüllü gidebilirsiniz. Süre önemli değil, süreyi sizler belirliyorsunuz. Haftada bir saat de olabilir, çok da olabilir. Gittiğiniz yerleri bu siteden bizimle paylaşın, belki sizin gibi katılmak isteyenlere örnek olabilirsiniz. Bu sorunuz için size teşekkür ediyorum.

29 aylık oğlum, hala altına yapıyor; kakasını yaptığı zaman bezini değiştirtmek istemiyor…

Soru:
Oğlum 29 aylık ve hala tuvaletini altına yapıyor kakasını yaptığı zaman bezini değiştirtmek istemiyor, altını aldırmıyor beziyle çok mutlu. Lazımlığa oturtuyorum; korkuyorum diyor, kalkıyor, oyunla dikkatini çekmeye çalışıyorum ona da yanaşmıyor. Çok afedersiniz ben tuvalete girdiğim zaman, bak anne de buraya yapacak, sen de büyüdün sen de yap diyorum, o da yok. Pet şişeyi tutuyorum önüne onu da istemiyor, bezine yaptıktan sonra anne kaka yaptım diyor, gel oğlum bezini değiştirelim diyorum kaçıyor rahatsız da olmuyor. Bundan 1 ay önce altını birkaç gün bağlamadım, ama marleyin üstüne yaptı, gece bağlamadım o da olmadı. N şaşırdım yardımcı olursanız çok sevinirim

Cevap:

Tuvalet eğitimine karar verdiğinizde bez bağlamayın. Eğer siz hazır değilseniz mutlaka bir bahane ile bez bağlayın ama siz hazır iseniz kararlı bir şekilde bez bağlamayın. Alıştırma külotu kullanın ve hep yanınızda bol yedek kıyafet taşıyın. Önce gündüz öğreniyor çocuklar sonra gece. Sizinde hedefiniz gündüz tuvalet eğitimi olmalı.
– Siz tuvalete götürün (oturak, klozet, vs …) teklif edin, yapmazsa zorlamayın.
– Yanlış yere yapınca görmemezlikten gelin gelerek altını değiştirin, ama doğru yere yaparsa ödüllendirin. ( öpün, sevin, aferin deyin, alkışlayın gibi)
– Erkek çocuğu babayla birlikte sık sık tuvalete girsinler. Sizleri görüp modellemeleri gerekiyor.
– Özellikle dış ortamlarda çok tuvalete götürün. Sanki sizin ihtiyacınız varmış gibi. Her insanın ihtiyacı olunca, yalnız evde değilde her yerde bu ihtiyacını giderdiğini görmeli.
– Özellikle tuvalet eğitimi sırasında pis, mikrop kelimelerini kullanmayın.
– Eğer hazır olmadığını düşünüyorsanız, şimdilik vazgeçebilirsiniz.

25 aylık kızım doğduğundan beri eşimle aramızda uyuyor…Müziğe çok yetenekli

Soru:
25 aylık kızım doğduğundan beri eşimle aramızda uyuyor, çünkü kolumu sevmeden uyuyamıyor. Uyuduktan sonra yatağına yatırsam da,artık nasıl ayırabilirim?-Tuvalet eğitimini kabul etmiyor, zorlamıyorum, sürekli anlatıyorum,başka ne yapmalıyım? Kızımın müzik kulağı çok iyi, bir kere dinlediği şarkının melodisini çok doğru tekrarlıyor, sözleri çok güzel uyduruyor.İngilizce ve türkçe alfabeyi melodisi ile baştan sona söylüyor,çocuk şarkılarını bizim çabamız olmadan ezberledi.Neye yönlendirmeliyim hocam,ne yapmalıyım?

Cevap:

Öncelikle yatağını ayırmalısınız, bunun için sizin kararlı olmanız gerekiyor. İlk zamanlar uyuyana kadar onun yatağında yatabilirsiniz, ama her seferinde “sen uyuyunca yatağıma gidicem, uyandığın an seslen gelicem” demelisiniz. isterseniz uyuduktan sonra yatağına yatırabilirisiniz. ama bunu uyumadan önce kızınıza söylemelisiniz. tuvalet eğitimini kabul etmiyorsa zorlamayın. hazır olduğunu hissetiğiniz an başlayın.Müzik dinlemede ise mümkünse türkçe çocuk şarkılarını ve klasik müzikler dinletebilirsiniz.Yönlendirmek için erken ana okullarının oyun grupları var.oturduğunuz yerdeki anaokullarıyla konuşup, oyun saatinde götürebilirsiniz, yaşıtlarının arasında vakit geçirmelerini tavsiye ederim. eğer böyle bir imkanınız yoksa çok çocuklu ortamlarda bulunmalı..

18 aylık bebeğim oyun gurubunda oynamadı, benden ayrılmak istemedi…

Soru:
Geçtiğimiz hafta 18 aylık bebeğimle anneli oyun grubuna katıldık. Tüm çocuklar keyifle koşturup etraflarını incelerken benim oğlum yanımdan hiç ayrılmak istemedi. Gruba devam etmek istiyorum ancak nasıl davranmalıyım?

Cevap:

Her çocuğun çevresini keşfetme, inceleme, tepki gösterme şekli farklıdır. Buna çocukların mizacı denir. Bu mizaç özelliklerinden biri de çocukların yeni durumlar karşısında gösterdikleri yaklaşımlar ve davranışlardır. Mizaçlardan biri diğerinden daha iyi değildir, sadece birbirlerinden farklıdır. Ebeveynler olarak yapılması gereken çocuğunuzun kendine has özelliklerini anlamaya zaman ayırmak ve güçlü yanlarını desteklerken yardıma ihtiyaç duyduğu alanlarda da destek olmaktır. Gruba devam etmeniz çocuğunuza yeni deneyimleri ve ilişkileri deneyimlemesi, uyum sağlaması ve bir noktadan sonra keyif alması için fırsat sağlayacaktır. Gruba başlama saatinden daha erken giderek bebeğinizin ortamı kalabalıklaşmadan keşfetmesine olanak verebilirsiniz. Oyun grubu başladığında bebeğiniz size sarılırsa onu rahatlatabilir ve elinden tutarak odayı gezdirebilir ya da sessiz bir odaya geçebilirsiniz.

24 aylık bebeğime tuvalet eğitimi vermekte zorlanıyorum, ne yapabilirim.

Soru:
Kızım 24 aylık, 4 gün öce tuvalet eğitimine başladık. 2.gün çiş ve kakasının geldiğini söylemeye başladı, ama geldi derken altına yapıyor. Genellikle çişini bu şekilde yapıyor, çünkü lazımlığa, tuvalate ya da klozete oturmak istemiyor kesinlikle. 4. günümüzdeyiz sabaha kadar bezi dolu olan kızım, artık kuru kalkmaya başladı geceleri. Gündüzleri de uzun süre kuru kalıyor. Fakat tek sıkıntımız çişi gelince herhangı bır tuvalete oturmaması.ve ben bu durumda ne yapacagımı bilemıyorum.

Cevap:

Çocuğunuzun tuvalet alışkanlığı bir bütündür, bunun içerisinde iyi bir ön hazılık olması bu tip sorunların azalmasına yardımcı olacaktır. Tercihen önce gündüz sonra gece alışkanlığını yerleştirmeniz daha uygun olur. Gündüz 2 saat ara ile tuvalete (lazımlık vb) götürmeyi deneyin. Yani kendisi tuvaletim geldi demeden siz düzenli şekilde oturması için teşvik edin, tuvaletini yapmasa bile, çok kısa otursa bile onu övün. Burada önemli olan oturarak uygun yere yapma alışkanlığına hazırlık yapmaktır. Tuvaletinizde mutlaka iyi bir adaptör olsun. Ayaklarının altına sağlam bir tabure koyun, kendini güvende hissetsin. Gün içerisinde siz düzenli hatırlatmalar ile oturmasını sağlayın. Eline kitap, oyuncak vb verebilir ya da o otururken siz ona kitap/hikaye anlatabilirsiniz. 1-2 dk yeterlidir, zamanla tuvaletini de yapmaya başlayabilir. Bağırsak hareketlerini takip edin, genellikle günün belli saatinde ve yemeklerden sonra büyük tuvaletini yaptığını göreceksiniz. Bu zamana çok yakın zamanlarda oturtmaya çalışın. Arada yaptığı kazaları tamamen göz ardı edin. Temizliğini, üst değiştirmesini vb mutlaka tuvalete götürüp orada yapın. Tuvaletle ilgili işlemlerin tuvalete ait olduğunu farketmesini sağlayın. Uyanınca, banyo öncesi , uyku öncesi mutlaka tuvalete oturtun, tuvaleti gelmemiş olsa bile. Aralarda giyinikken (tuvaletin kapağını kapatarak) tuvalet, lazımlık vb oturtarak tırnaklarını kesin, kitap okuyun, siz banyoda iş yaparken sizi seyretsin. Ortama ve oraya oturmaya alışmasını sağlayın. Sadece tuvaleti geldiği için oturtmaya çalışmayın, red ederse ısrar etmeyin. Bu yaz sonuna kadar sabırla denemeye devam etmenizi öneririm. 2 yaşında tuvalet eğitimine başlandığı zaman en az 4 ay yakın takip ve hatırlatma gerekir. Çocuklar tuvaletlerini tutabilirler, ama doğru zamanda tuvalete gitmek ve işlerini halletme konusunda becerikli olamayabilirler.Doktoramcam.com

Menu