Çocuk Uyutma Yöntemleri

Çocuk Uyutma Yöntemleri
Çocuk Uyutma Yöntemleri

Yaşı küçük çocuklar genellikle 10-12 saatlik gece uykusuyla beraber gündüz uykusunu da severler. Şüphesiz her evdeki yaşayanların uyuma ve uyanma alışkanlıkları farklıdır fakat önemli olan bir uyku düzenini şimdi sağlamanızdır. Birkaç küçük şeyi aklınızda tutarak çocuğunuzun sağlıklı gelişimine ve kendi uyku düzenini oluşturmasına yardımcı olabilirsiniz.

Aslında bebekler uyumak için sallanmaya veya uykuya dalmak için bir memeye ya da bir şişeye ihtiyaç duymazlar. Bu tür davranışlar genellikle sonradan kazanılan alışkanlıklardır. Ve ne yazık ki bunlara alışan çocuklar aynı şartlar olmaksızın uyumakta problem yaşayabilirler. Yeni bir uyku düzeni kurarak, yavaş hareket etme, yatağa gitmeme, yatırıldığında ağlama ve yatak dışına çıkma gibi problemlerin üstesinden gelebilirsiniz. Şüphesiz çocuğunuzun yatağa gitmesini sağlayamazsınız ama onun uykuya dalmasını sağlayacak şartları oluşturabilirsiniz.

Uyku düzeni

Çocuklar kendileri için uyku düzeni sağlandığında güvenlik ve rahatlığa kavuşurlar. Düzenli bir yatağa gitme ve uyuma düzeni oluşturun. Yatağa gitme zamanı yaklaştığında çocuğunuza uyku zamanının geldiğini ve yapmakta olduğu şeyi bırakmasını söyleyin.

Yatma zamanından önceki son yarım saat, zor ve yorucu oyunlar için uygun bir zaman değildir . Son yarım saatte gıdıklamak veya heyecan verici oyunlardan kaçınmak gerekir.

Yatma zamanı düzenine uyması için çocuğunuza her adımda yardımcı olun. Diş fırçalama, tuvalete gitme, iyi geceler dileme ve bu gibi faaliyetler için yardımcı olmanız ve onu yatırırken yapılması gerekenleri listeden beraber kontrol etmeniz yerinde olacaktır.

Her şey tamamlanmış durumda olduğunda yatağından çıkması için herhangi bir sebebi kalmayacaktır. Ona bir hikaye okuyun, iyi geceler dileyin ve ayrılın. Eğer bu düzene bağlı kalırsanız, başlangıçta limitlerinizi zorlama ihtimali yüksek bile olsa çoğu çocuk ne kastettiğinizi çok çabuk öğrenecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here