Sihirli Düğmeye Bas…

Sihirli Düğmeye Bas...
Sihirli Düğmeye Bas...

Çok değerli …………………..(kendi isminiz) size bazı sorularım olacak, lütfen her biri üzerinde dikkatle düşünün ve kendinize dürüstçe cevap verin.

Sorularım

1. Siz bir zamanlar sigara içen, bundan çok hoşlanan, binlerce kez sigara içerken keyifle kahvesini yudumladığına şahit olduğunuz babanızın – annenizin evladı değil misiniz ve/veya dayınızın-teyzenizin yeğeni? Ve sizce bu sahnelere binlerce kez şahit olmanız sizi nasıl etkiledi?

2. Bu muhteşem keyfi yani sigara içmeyi kaç yaşına gelince ………….(çocuğunuzun ismi) ‘le birlikte yapmayı düşünüyorsunuz? Bence acele edin, yazık o da bu keyiften mahrum kalmasın. Ne dersiniz? Yoksa bunu yapabilmek için önce bir büyümesi mi gerekiyor, büyümesinin belgesi mi olacak bu “muhteşem zevk” ? Ne kadar gizlenseniz de o bunu çok iyi biliyor, beynine kaydediyor ve birgün onun da sigara içen …………………(kendi isminiz)’in sigara içen oğlu/kızı ….………………(çocuğunuzun ismi) olma olasılığını en az %50 arttırdığınızı biliyor musunuz?

3. Sigaradan aldığınızı sandığınız zevk ya gerçek değilse, bir yanlış algılamaysa, yani beyniniz öyle olduğunu sanıyorsa ne olacak? Yıllar sonra bu gerçeği farkettiğinizde ya çok geç olmuşsa o zaman ne olacak?

4. Madem bu kadar zevkli neden kendimizi frenlemek için uğraşıyoruz? Madem çok seviyorsunuz neden mümkün olduğunca az olsun diye uğraşıyorsunuz? İnsan sevdiği birşeyi az mı yapmak ister? Kitap okumayı çok seviyorsanız, bu size zevk veriyorsa az okuyanları mı kıskanırsınız?

5. Her sigarayı yakmanızın tek gerçek amacı ne?

İlk sigarayı yakmadan önceki halinize geri dönebilmek ! ! !

Peki bunu önleyen ne?

Sigara içmeye devam etmek ! ! !

Aşağıdaki videoda Uzm. Dr. Anıl Yeşildal’ın A Haber TV kanalında, “Sigara Bağımlılığı” konusuyla ilgili verdiği röportajını izleyebilirsiniz.

Sigara içen insan tuzağa düşmüştür

Sigara içenleri görünce, yıllarca sizin sığındığınız bahanelere kendimin de sığındığını hatırlıyorum ve her gün kurtulduğum için Allah’a şükrediyorum. Ve sizleri görünce en çok üzüldüğüm şey ne biliyor musunuz? Ne kendinize zarar verdiğinizi görmek…ne kötü kokuya, 2. sınıf insan muamelesine katlanmanız….ne de çocuklarınıza kötü örnek olmanız. Tüm bu saydıklarımın hepsi çok üzücü, ama benim en çok üzüldüğüm bunlar değil….
Bir sigara içicisi gördüğümde “o insanın kandırıldığını, korkunç bir tuzağa düşürüldüğünü, kocaman bir yalana inandığını biliyorum ya”…işte bu beni kahrediyor.

  •  Dünyada kaç eski sigara içicisi vardır ki “tüh keşke bırakmasaydım” diye düşünen?
  •  Dünyada kaç sigara içicisi vardır ki “bugünkü aklım olsa yine o ilk sigarayı içerdim, başladığıma asla   pişman değilim!” diyen?
  •  Dünyada kaç sigara içmeyen insan vardır ki “keşke bir sigara içicisi olsaydım” diyen?
  •  Dünyada kaç sigara içicisi vardır ki “keşke yavrum da bir an önce başlasa” diyen?

Lütfen uyanın artık… Yeter artık bunu ne kendinize ne de çocuklarınıza yapmaya hakkınız yok. Hiçbir insan evladı bunu hak etmiyor. Özgür olmak sizin de hakkınız.
LÜTFEN HEM KENDİNİZİ KURTARIN ! ! !
HEM DE ÇOCUĞUNUZU BU TUZAKTAN KORUYUN ! ! !

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here