Çocuklarda Boyunda Şişlik 2

Çocuklarda Boyunda Şişlik 2
Çocuklarda Boyunda Şişlik 2

Boyunda yan hat kitleleri, branikal kist, lenfoma kitleleri… KBB uzmanımız Op. Dr. Volkan Kahya, Doktoramcam Çocuk Sağlığı Portalı için açıkladı.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Çocuklarda boyun kitlelerinin diğer nedenleri

Bir diğer durum ise yanda görülen kitlelerdir. Özellikle lenf bezleri yine yan taraflarda da görülmektedir fakat bir de Brankial Kist dediğimiz bir kist var ki; bu doğuştan gelmektedir. Bu da boynumuzun büyük kasının hemen ön tarafında lastik kıvamında bir kisttir, kötü huylu bir şey değildir, fakat müdahalesi cerrahidir.

Biraz rahatlayın, boyun kitlelerinin çoğu kanser değildir!

Bir diğer boyun kitlesi ise lenfomalardır. Bu tabii ki birazcık içimizi ürperten hoşumuza gitmeyen bir durumdur fakat lenfomalar da çocukluk çağında görülebilecek kitlelerin başında gelmektedir fakat bunlar ağrısız, büyük ve gittikçe yayılan kitlelerdir.

Enfeksiyonlar da boyunda şişliğe neden olur

Bir diğer nedeni ise Verem veya Tüberküloz dediğimiz hastalıktan sonra boyunda lenf bezlerinin ağrılı veya ağrısız şişmesine bağlı oluşan bir hastalıktır. Bunun da tedavisi kısmen cerrahi kısmen de ilaç tedavisidir. Bir diğer boyun kitlesi ise özellikle kedi tırmalamalarından sonra oluşur, kedi tırmığı hastalığıdır. Bu da yine boyunda kitlelerle kendini göstermektedir. Bazen de kırsal kesimlerde görülen taze sütlerden, pişmemiş sütlerden yapılan peynirlerden sonra boyunda görülen kitleler hatta eklemlerde de çok şiddetli ağrı yapar. Brusella hastalığı da yine aynı şekilde boyunda şişlik yapabiliyor.

Boyun şişliğinde erken ve doğru teşhis önemli

Yani sonuç olarak boynunuzda bir çok nedenden ötürü şişlik olabiliyor. Burada önemli olan bu şişliğin iyi huylu mu, kötü huylu mu? onu ayırt etmek. Önemli olan burada çok fazla panik yapmadan en kısa zamanda bir hekime başvurmak ve hekimin önderliğinde bu konuya bir çare bulmaktır. Özellikle konuşmamın başından itibaren vurgulamak istediğim şey şudur ki; çocukluk çağında en sık görülen boyun kitlelerinin başında lenf bezi büyümeleri gelmektedir. Bunlar da genelde selim büyümelerdir ama hiçbir zaman ihmale gelmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here