Çocuklarda Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Öneriler

Çocuklarda Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Öneriler
Çocuklarda Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Öneriler

Bebeklerde bağışıklık sistemi için en önemli besin anne sütüdür. Anne sütünün içeriğindeki immunoglobulinler ve koruyucu diğer faktörler bebeğe doğrudan geçmekte ve onu bir ömür boyu koruyacak olan bağışıklığının temelini oluşturmaktadır. Özellikle ağız denen (kolostrum) ilk gelen sarı renkli anne sütü oldukça değerli olup tek bir damlasını bile zayi etmeden bebeğe vermeye çalışmalıdır, bu aynı zamanda onun ilk aşısıdır.

Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli, mümkünse 2 yaşa kadar emzirme devam ettirilmelidir.

Güçlü bir bağışıklık sitemi için yapılması gerekenler nelerdir?

Dengeli beslenmek önemli

Dengeli beslenmede yağ , karbonhidrat ve proteinden , vitamin ve minerallerden dengeli ölçüde almalıdır. Çocuklarda öğünlere dikkat edilmeli, atlanmamalıdır. Sabah kahvaltısı en önemli öğündür. Kahvaltıda yumurta , peynir , zeytin tüketmeye özen göstermelidir. Haftada 2 gün kuru baklagiller yemeli. Haftada 2 gün balık tüketmeli. Bol sebze ve meyve gibi vitamin ve posadan zengin besinleri tüketmeli. Dengeli beslenmede proteine yer vermek te önemlidir. Yumurta , süt ve süt ürünleri, kırmızı et ve beyaz et gibi hayvansal protein , kurubaklagiller gibi bitkisel proteinlere soframızda daha fazla yer vermeliyiz. Bol zeytinyağı ve köy tereyağı kullanmaya daha çok yer vermeliyiz. Meyve ve sebzeleri karbonatlı su ile 15 dakika beklettikten sonra kabuğu ile çocuğa tükettirmeye dikkat etmeliyiz, böylece hem posadan zengin ,hem de vitamin ve mineral açısından yeterli beslenme sağlamış oluruz.

Şekerli yiyeceklerden çocukları uzak durmak

Yapılan bir araştırmada 100 gr şekerin vücudun savunma hücresi olan lökositlerin fonksiyonlarını 4-6 saat boyunca % 60 baskıladığı gösterilmiş. Çünkü glukoz, C vitamini reseptörleri ile yarışmaktadır. Çocukları güçlü bir bağışıklı için şekerli gıdalardan uzak tutmalıyız.

Pakete girmiş, bakkallarda ve marketlerde satılan cips, çikolata, gofret, bisküvi gibi hazır gıdalardan, hamburger, kola gibi fast food dediğimiz beslenme tarzından uzak durmak. Batı tarzı fast food beslenme bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek daha kolay hastalanmaya zemin hazırlar. Hamburger yerine çocuklara peynirli domatesli sandviç seçeneği sunulabilir.

Yoğurt, kefir, ayran, boza, ev yapımı sirke, şalgam suyu gibi probiyotikten zengin besinler tüketmek , barsaktaki probiyotikleri beslemek gerekiyor. Barsaklarımızdaki probiyotikler bağışıklık sistemimizin olmassa olmazıdır. Ev yapımı yoğurt selenyum içeriği ile de bağışıklık sistemini destekler. Öğünlerde yoğurt, ayran, cacık, kefir tüketmeye çocukları alıştırmalıyız.

D vitamini takviyesi

Kışın güneşin olmadığı zamanlarda çocuklara doktor kontrolunde 1 yaş üstü 600 Ü, 1 yas altı 400 ü günlük D vitamini takviyesi vermek gerekir. Güneşin olduğu dönemde günde 20 dakika , güneş ışınlarını dik geldiği zamanda, güneşten istifade etmek gerekir.

C vitamininden zengin besinleri turuncgiller, kuşburnu, biber, maydanoz gibi bol tüketmek

C vitamini bağışıklık sistemi için önemli bir vitamindir. Özellikle kış aylarında turunçgiller tüketmek, kuşburnu çayı içmek bağışıklığı destekler.

Bol su içmek

Su tüketimi bağışıklı sistemi için önemlidir. Çocuğun idrarının rengi su tüketiminin yeterli olup olmadığı konusunda fikir verir. Yeterli su tüketen çocukların idrar rengi berraktır. Koyu renkli idrar yeterince su içmediği anlamına gelir.

Düzenli uyku

Güçlü bir bağışıklık için düzenli uyku şarttır. Çocuklar akşam 21 de yatakta olmalıdır. Uykuda iken salgılanan hormonlar bağışıklık siteminin güçlenmesinde de etkilidir. Bu nedenle çocukları erken yatmaya alıştırmalıdır.

Yemeklerde 1 yaş sonrası bolca soğan, sarımsak kullanmak doğala antibiyotik etkisi nedeniyle bağışıklığı destekler

Ceviz gibi omega 3 ten zengin kuruyemişler 5 yaşa kadar cam rendede rendelenerek verilebilir. Bazı ek besinlerin beta glukan , propolis , ekinezya , pelargonuım gibi ürünlerin bağışıklık sistemini desteklediği gösterilmiş . Gerektiği durumlarda doktor kontrolünde belli sürelerde kullanılabilir.

Spor yapmak çocuklarda ve erişkinde güçlü bir bağışıklık sistemi için vazgeçilmezdir

Çocukları spor yapmaya teşvik etmek, desteklemek, hem beden sağlığı, hem ruh sağlığı , hem de güçlü bir bağışıklık için gereklidir.

Sigara içilen ortamlardan çocukları uzak tutmak

Evde sadece yanında değil, evin hiç bir yerinde sigara içilmesine izin verilmemesi çocuklarda güçlü bir bağışıklık için önemlidir.

Aşağıdaki videoda Uzm. Dyt. Fatmagül Yılmaz Öztürk, “Çocuk Beslenmesinde Bal Tüketimi” hakkında bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here