Çocuklarda Sünnet

Çocuklarda Sünnet
Çocuklarda Sünnet

Erkek çocuklarda penisin ucundaki fazlalık cilt dokusunun, penisin baş kısmı tamamen ortaya çıkacak şekilde uzaklaştırılması işlemine sünnet adı verilir.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Sünnet yaşı yenidoğan’dan 2 yaşına kadar ya da 5 yaşından sonra psikolojik açıdan, çocuk açısından en uygun kabul edilir. Özellikle çocuklarda 2 ile 5 yaşa arası hatta 2, 5-6 yaş arasında çocuklarda cinsel kimlik oluştuğu için bu dönemde eğer ciddi bir neden yoksa sünnet tavsiye edilmez. Bu da çocuğun ileride bilinçaltına bu korkunun yerleşmesinin ortadan kaldırılması içindir.

Sünnet için en uygun yaş 0-24 ay arasıdır

Ama en uygun yaş yenidoğan’dan 2 yaşına kadar kabul edilmektedir. Bunun herhangi bir yapılan mevsim ile iyileşme ile bir alakası bulunmamaktadır. Bizim sünnetlerde özellikle ilk 1 ay içinde 30-40 güne kadar hatta sünnetler lokal anestezi ile yapmaktayız. Sünnet, pipinin etrafına dolanan bir lokal anestezik krem vasıtasıyla penisin uyuşması için bir yarım saat beklendikten sonra ameliyathane şartları altında lokal anestezi ile sünnet işlemi yapılmaktadır.

40 güne kadar bebeklerde sünnette genel anestezi gerekmiyor

Bu esnada bebek bir taraftan da biberonla, anne sütü veya mamayla beslenmektedir. Operasyon ameliyathanede ortalama yarım saat kadar sürmektedir. İyileşmesi ise daha sonra 1 hafta kadardır. Genelde yenidoğan sünnetlerinde ilk 2. günden sonra herhangi bir şikayet olmaz ama tedavisinin 1 hafta kadar sürmesi gerekmektedir. Tedavi için de penisin etrafına 1 hafta boyunca her bez değişiminde bolca bir pomat sürülür, her bez değişiminde bu işlem tekrarlanır. 2. günden sonra banyolara başlanır. Kabaca iyileşmesi de 1 haftadan sonra yapılan, 7. günde yapılan kontrolden sonra takipten çıkar.

40 günden sonra uyutarak sünnet daha uygun

Yenidoğan dışındaki 40 günden daha büyük çocuklarda ise sünnet, çocuklarda ağrı duyma hissi artık yavaş yavaş erişkine yaklaştığı için, daha büyük çocuklara yaklaştığı için genel anestezi altında ameliyathane şartlarında yapılmaktadır. Bu genel anestezi işlemi esnasında çocuk genellikle maske ile uyur, sünnetten 2 saat önce aç karna hastaneye gelir. Ya önce bir iki ufak kan tahlili yapılır, kan tahlillerinde eğer herhangi bir anormallik saptanmazsa anestezi doktorları muayene eder. Eğer o gün ciddi bir enfeksiyonu, üst solunum yolu enfeksiyonu yoksa, tahlilleri de normal çıkarsa operasyona alınır. Operasyon yarım saat – 45 dakika civarında ameliyathaneden çıkış süresi olarak sürer. Çıktıktan sonra da 1-2 saat hastanede kanama takibi ve beslenmesi için tutulur.

Sünnette anestezi ne kadar riskli?

Burada bütün ailelerimizin sordukları her zaman anestezi açısından oluşabilecek risklerdir ama uygun şartlar, doğru anestezi uzmanı, doğru ameliyathane ve uygun şartlarda hazırlandığında çocuk açısından çocuğu psikolojik olarak bir travma yaratmadan, çocuğun konforlu bir şekilde sünnetini yapmak esastır. Burada dikkat edilmesi gereken öncesinde önemli olan şeyler; Kanama pıhtılaşma zamanının normal olması sonrasında da çocuğa herhangi bir ağrı yaşatmadan ağrı kesicileri düzgün şekilde kullanması tavsiye edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here