Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum Kontrol Yöntemleri
Doğum Kontrol Yöntemleri

Aile planlaması çiftlerin istedikleri zamanda, istedikleri sayıda cocuk sahibi olabilmesini sağlar. Bunun için doğum kontrol yöntemleri nin uygulanması gerekir. Doğum kontrol yöntemleri klasik ve modern yöntemler olarak iki grupta incelenebilir.

Klasik yöntemler; geri çekme yöntemi, takvim hesabı ile yumurtalama zamanının tespit edilmesi ve emzirmenin devam ettirmesi şeklinde olabilir. Başarısızlık oranları yüksektir.

Ülkemizde gebelik kontrolünde uygulanabilecek modern ve kabul edilebilir yöntemler mevcuttur. Bunlar; doğum kontrol ilaçları, doğum kontrol iğneleri, vajinal halkalar, rahim içi araçlar, prezervatif ve diafram gibi bariye metodlar sperm öldürücü köpük ve jel gibi kimyasallar uygulanabilir. Birde kalıcı olarak gebelikten koruyan kadınlarda tüplerin bağlanması , erkekte kanalların bağlanması şeklinde cerrahi uygulamalar söz konusudur. Gebelikten korunmak için ergenlik döneminden menopoza kadar farklı yöntemler uygulanabilir.

Gebelikten korunmak için herhangi bir yöntem kullanmadan cinsel ilişkide bulunan kadınların % 80-90’ı bir yıl içinde gebe kalır. Bu nedenle eğer bir süre veya bundan sonra hiç bebek istenmiyorsa mutlaka etkili bir yöntem kullanılmalıdır.

Pek çok koruma yöntemi içerisinden size ve birlikte olduğunuz kişiye en uygun olanını seçmek için bir kadın doğum uzmanına başvurabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here