Diş Temizliği – Diş Fırçalama

Diş Temizliği - Diş Fırçalama
Diş Temizliği - Diş Fırçalama

İçindekiler

Çocuklarda diş fırçalama ne zaman başlamalıdır?

Bebek 6-8 aylıkken, (yani ilk dişler ağızda göründüğünde) temizleme işlemi başlamalıdır. Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri (en azından çiğneme yüzeylerini) temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak silmek, temizlemek yerinde olur.
Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra (ortalama 2,5 – 3 yaşında ) başlanması uygundur. Bizim en çok karşılaştığımız yanlışlardan bir tanesi diş fırçalamanın sadece çocuğa bırakılması olmaktadır. Bu kadar küçük çocukların dişlerini etkili bir şekilde fırçalaması pek mümkün değildir. Bu yüzden çocuğa diş fırçası, fırçalama alışkanlığını kazandırmak amacıyla verilmeli daha sonra anne, baba ya da bir büyüğü tarafından asıl diş fırçalama gerçekleşmelidir.

Çocuklarda diş fırçalama nasıl olmalıdır?

Küçük çocuklarda anne baba bile fırçalasa çocuğun dişi uzun süre fırçalamak çok zordur. Bu yüzden mümkün olduğunca kısa sürede çocuğu fazla yormadan dişlerin tüm yüzeylerini ovalayarak fırçalamak gerekir. Fırçalarken çocuklar başlarını hızlıca hareket ettirebilecekleri için ağzını fırça acıtabilir. Bunu engellemek için kliniğimizde anne ve babanın parmağına takılabilen daha kolay fırçalamayı sağlayacak fırçalar vermekteyiz. Eğer bu fırçalardan bulunamıyorsa çocuğun yaşına uygun bir fırça da kullanılabilir.

Ne kadar macun koymalı?

Çocuklarda macun çok şart olmasa da kullanılabilir. Özellikle 6 yaş öncesi çocuklarda çocuk macunu hem içeriği hem de tadı güzel olduğundan çocuklar için daha uygundur. Burada sık yapılan bir yanlış macunu mercimek büyüklüğünde diye belirtmektir. Bu miktar yetişkinler için doğrudur., ancak küçük çocuklar ağzını çalkalayıp tüküremediklerinden, macun diş fırçasına sadece ufak bir dokumuş yapılmalıdır.
Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Oysa çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini çok daha iyi temizlemek gerekir. Bu nedenle fırçalamadan sonra Anne-Babanın kontrolü iyi olur.

Çocuklar için nasıl bir diş fırçası seçilmeli?

Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçaları kullanılmalıdır. Sert fırçalar dişleri aşındıracağı için kullanımı uygun değildir. Eskimiş bir süpürgeyle süpürme işlemi nasıl yapılamazsa, eski bir fırçayla da dişler fırçalanamaz. Fırça kılları aşınır aşınmaz (Ortalama 6 ay) mutlaka değiştirilmelidir.

Çocuğuma dişlerini günde kaç kez fırçalatmalıyım?

Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce, sadece üçer dakikalık etkili bir fırçalama işlemi yeterlidir. Her iyi alışkanlık gibi diş fırçalama alışkanlığı da çocukluk döneminde kazanılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here