Dumansız Spor

Dumansız Spor
Dumansız Spor

Dumansız sporun çocuklara ne katkısı olacaktır?

Spor türüne göre vücut kaslarının farklı grupları çalışmaktadır. Kasların mazotu oksijen iken, kanımızdaki oksijen seviyesini düşüren, karbonmonoksit seviyesini yükselten sigaranın sporla bağdaşması mümkün değildir. Bu nedenle de sporla bağdaşmayan bu kötü alışkanlığın sporla olan bağlantısının koparılması gerekir. Bu bağın koparılması gelecek nesillerin bu konudaki beyin yıkanmalarını önleyecektir. Maalesef bu bağın en güçlü olarak bulunduğu spor dalı futboldur. Genelde çocuk evde maç seyreden babasını ve/veya dayısını amcasını, abisini heyecanlandıkça-sevindikçe-üzüldükçe sigara içerken görerek büyür. Ki burada aslında ne yazık ki sigarayla kurulan bağ sadece futbolla da sınırlı kalmaz, daha tehlikesi büyümek-kocaman adam olmak-erkek olmak gibi çocuk için çok daha önem verilen konularla da ciddi bağlar oluşmasına sebep olur.
Babası sigara içmese bile, babasıyla futbol maçı seyretmeye stadyuma giden küçücük bir çocuk maalesef yanında ön ve arka sırada yoğun sigara içenler yüzünden bundan hem sağlık olarak olumsuz etkilenecektir daha da önemlisi l atılıp sevinilince , l yeyip kahrolunca sigara içilir gibi yanlış imajlar beyin kıvrımlarının derinliklerine işleyecektir. Bu da ileride sigara bağımlısı bir birey olması ihtimalini arttıracaktır.
Sonuç olarak bence dumansız spor ileri nesillerde sigara içme oranını ciddi oranda azaltacak çok önemli toplumsal bir projedir.

Çocuklar, gençler sporcuları, spor adamlarını ne kadar örnek alıyorlar?

Bence büyüme çağındaki çocuklar sporcuları veya spor teknik adamlarını umduğumuzdan çok daha fazla örnek alıyorlar. Daha da tehlikesi bu idol olan insanların güç-beceri-başarı-gelişmiş vücut yapısı gibi sadece iyi özellikleri ayıklanarak değil, bir bütün olarak algılanıyor, yani bu kişinin iyi özelliklerin alayım ama sigara zararlı kötü bir şey, bu özelliğini almayayım demiyor küçük beyinlerdeki bilinç altı. Aksine X futbolcu çok başarılı-güçlü-…ve sigara içiyor. Sigara içmenin bu iyi özelliklerden ayrılmaz bir bütün olduğu yanılgısı bilinçaltına yerleşiyor.

Sigara içen sporcu arkadaşlarımıza mesaj

Sigara içen sporcu arkadaşlara bence en önemli mesaj her şeyden önce kendileri için, daha uzun yıllar bu performansı gösterebilmek ve çaptan düşmemek için bir an önce sigaradan kurtulsunlar, bıraksınlar demiyorum, çünkü bırakmak terimi bence artık terk edilmeli, çünkü özlem ifadesi gibi gereken yanlış anlamalara neden olan bir sözcük. Böylece hem kendileri için hem de onları örnek alan gelecek nesiller için çok olumlu bir davranış olur bu.

Aşağıdaki videoda Uzm. Dr. Anıl Yeşildal’ın A Haber TV kanalında, “Sigara Bağımlılığı” konusuyla ilgili verdiği röportajını izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here