Enkoprezis – Dışkı (Kaka) Kaçırma

Enkoprezis - Dışkı (Kaka) Kaçırma
Enkoprezis - Dışkı (Kaka) Kaçırma

İçindekiler

Enkoprezis Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Dışkı kaçırma (külotunu dışkıyla kirletme) çocukların %2’sinde görülen bir sorundur. Kabızlık sebebiyle dışkı kaçırmaya enkoprezis denir. Bu durumda dışkının miktarı genellikle azdır ve sadece iç çamaşırını boyar. Enkoprezis görülen çocuklarda dışkı şekilli, kötü kokulu, yumuşak veya sıvı bile olabilir.

Genellikle Enkoprezis, kabızlık nedeniyle olur. Nadiren dışkı kaçırmanın nedeni bir hastalık veya doğuştan bir kusura bağlı olabilir.

Dışkı kaçırma istemsizdir, çocuğunuz altını kirletmek istemez. Dışkı, barsakları büyük ölçüde doldurmuş ve genellikle sertleşmiş dışkının etrafından geçerek anüsten sızar. Dışkı kaçırma sadece bazı zamanlarda olabilir veya günde bir kez ya da birkaç kez görülebilir. Dışkının kıvamı genellikle yumuşaktır ve akışkan ya da kil gibi olabilir.

Kabızlığı olan çocuklar dışkılarını kaçırabilirler. Bu çocuklarda ağrılı dışkılama ve barsakların yetersiz boşalması olabilir. Kabızlığı olan bazı çocuklar hergün dışkı yapabilirler; fakat dışkı miktarı azalmıştır. Bu çocuklar zaman zaman fazla miktarda dışkı yapabilirler. Barsaklarını tam boşaltamayan çocuklarda, barsakta biriken dışkı miktarı o kadar fazla olabilir ki anüsten sızarak dışkı kaçırmaya neden olur. Kabızlığın diğer belirtileri, dışkılama sırasında aşırı zorlanma, karın ağrısı ve gaz, huzursuzluk, yorgunluk, iştahsızlık, gündüz veya gece idrar kaçırma ve tuvalete gitmekte isteksizliktir.

Kabızlık Sebepleri

Çocuğunuz yeteri kadar posalı yiyecek veya yeterli sıvı almıyorsa kabızlık görülebilir. Birçok çocukta herhangi bir neden bulunamaz. Bazen, sertleşmiş dışkının etkisiyle anüs çevresinde bir çatlak veya sıyrık oluşabilir. Bu durumda dışkılama çok ağrılı olduğu için çocuk dışkısını tutar ve kabızlık daha da artar.

Bazen kabızlık ailesel olabilir. Yetersiz beslenme veya hareketsizliğe neden olan bir hastalık da kabızlığa ve dışkı kaçırmaya yol açabilir ve bu sorun başlangıçtaki hastalığın düzelmesinden sonra da devam edebilir.

Kabızlığa Bağlı Enkoprezis Tedavisi

İlk yapılması gereken barsaklarda birikmiş olan dışkının uzaklaştırılmasıdır. Bu lavman veya fitil yardımıyla sağlanabilir. Ağızdan verilen ilaçlarla da barsak boşaltımına yardımcı olunur. Dışkının boşaltılmasından sonra çocuğunuzun düzenli dışkılama alışkanlıkları kazanması çok önemlidir. Bu da ancak diyet tedavisi ile mümkün olabilir. Böylece tekrar fazla miktarda dışkının birikmesi önlenmiş olur. Tedavide diyetin düzenlenerek yeterli sıvı ve posa tüketilmesi sağlanmalıdır. Ayrıca günde birkaç kez tuvalete gitmeli ve gerektiğinde dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanılmalıdır.

Aşağıdaki videolarda Uzm.Dr. Alper Özkılıç, “Çocuklarda Kabızlık” ve “Çocuklarda Bel-Sırt Ağrıları” hakkında bilgiler veriyor.

Tuvalet Alışkanlığının Düzenlenmesi

Barsak hareketlerinin düzenlenmesi ve çocuğunuzun dışkılamayı öğrenmesi için bu gereklidir. Çocuğunuz her gün tuvalette oturmalıdır. Bunun için en uygun zaman yemeklerden sonradır. Çocuğunuzun tuvalette oturması, düzenli dışkılaması ve çamaşırlarının temiz kalması halinde onu ödüllendiriniz.

Tedavinin Yararlı Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Her gün, çocuğunuzun dışkılama sayısını, dışkı kaçırmasını ve ilaç kullanımını kaydediniz. Bu kayıt size ve doktorunuza tedavinin başarısı konusunda bilgi verecektir.

Çocuğunuz ilaç alırken her gün dışkı yapması ve daha az ya da hiç dışkı kaçırmaması gerekir. Fazla miktarda veya sert dışkılama, dışkı kaçırma ya da karında şişkinlik veya ağrı tedavinin değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Dışkı kaçırma sabır ve çaba gerektiren bir sorundur. Ancak düzenli tedavi ile yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

8 YORUMLAR

  1. İyi akşamlar ; sitenizi çok faydalı görüyorum ve alanındaki doktorlarınzden yardım istiyorum . 6 yaşını bitirmek üzere olan bir oğlum var sürekli kaka kaçırma problemi yaşıyor defalarca doktora götürdüm ve hiçbir sonuç alamadım ben yurtdışında oturuyorum bana yardımcı olabilir misiniz Cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here