Eyvah Bebeğimin Kakası İltihaplı

Eyvah Bebeğimin Kakası İltihaplı
Eyvah Bebeğimin Kakası İltihaplı

Meslek  hayatımda  sık  sık   duyduğum şikayet,  bebeğimin kakası  sümüklü, yeşil,  tahlil yaptırdık  dışkısında  8-10 adet,   hatta  bol  lökosit  görüldü.   Bir  türlü  düzeltemiyoruz,  kullanmadığımız  ilaç  kalmadı.

Düzltemezsiniz….  ve  lütfen  düzeltmeye  çalışmayın,  çünkü çoğu  zaman  normal,  çünkü  birkaç  ay  sonra kendiliğinden  düzelecek. Bu  şikayetle  gelen  ebeveynlere  hep  şunları  sorarım ve genelde aynı  cevapları  alırım:

Çocuğunuzun ateşi var mı?

Cevap:  Hayır

Dışkı kültüründe anormal mikrop üredi mi?

Cevap: Hayır

Çocuğun dışkısında kan var mı?

Cevap: Hayır. Ki bazen buna  da  hafif  evet cevabı  alabiliriz.

Çocuğunuzun beslenmesinde-emmesinde, kilo alımında bir problem  var mı?

Cevap: Hayır  çok  güzel  emiyor,  kilosu  da  iyi.

Çocuğunuzun keyfi huzuru nasıl?

Cevap:  Valla  hiç  hasta gibi  görünmüyor, bir türlü anlayamadık,  bu  nasıl  bir şey.

Evet  sevgili  ebeveynler  birkaç  kez  başınıza  gelmiş  olabilecek,  aslında fizyolojik  yani  normal  olan  bir  durum.  Eğer bu  sorulara yukarıdaki  gibi  cevaplar  veriyorsanız  ne  olur  endişelenmeyin , çocuğunuz hasta  falan  değil,  enfeksiyonu  falan  yok,  o  yüzden  de  endişelenecek bir  durum  yok. Bebeğinizi  gözleyin,  beslenmesini  gelişmini  takip  edin,  aksi  bir  durum  olmadıkça  bu  konuyu  yok  farz  edin, hatta unutun.  Belki  şaşırdınız,  belki  inanmakta zorluk çekiyorsunuz , sizi çok  iyi  anlıyorum, çünkü  bu  bilgiyi  ilk  duyduğumda  ben  de  çok  şaşırmıştım. Ama  gerçekten  çok  sağlam  bir  dayanağım  var.

Aşağıdaki videolarda Uzm.Dr. Anıl Yeşildal, “Sık Görülen Bebek Hastalıkları ve Sebepsiz Endişeler” hakkında bilgiler veriyor.

Bu  yazıyı yazarken bu  konuda beni  bilinçlendirdiği için  sevgili  hocam Fügen Çullu Çokuğraş’a  teşekkür  etmek  istiyorum.  Bir  kongrede bu  konuda  yaptığı konuşmasında

“Değerli  meslekdaşlarım  ilk 4-5  aydaki  ufak  bebeklerin  dışıkısındaki  lökositi  ne  olur  tedavi  etmek için  uğraşmayın,  çünkü  çoğu  zaman  normal  bir  durum” cümlesi  hala  kulaklarımda  çınlıyor. Hatta  son  toplantılarda  birçok  hocamız bunun  normal olduğunu, 6-7 aya  kadar  uzayabileceğini  ifade ediyor.  Son  yıllarda  bu  çocuklara  yapılan  moda  bir  dışkı testi var, Calprotectin, bu  lökositlerin  salgıladığı  bir  protein, bu yüzden de  lökosit bulunan her  dışkıda  Calprotectin yüksek bulunur,  bu  testi  de  bu  durumda  yapmanın,  ve  buna  göre panik  olmanın  da çoğu zaman hiçbir  anlamı yok.  Bu  test  çoğu  bebekte  laboratuarın üst  sınırı  olan  50-100’den  fazla  çıkıyor,  ancak  çoğu  zaman 300-400’ün  üzerinde olmadığı sürece çok anlamlı  değil.

Bu durumun 2 sebebi vardır:

 1. Bebeklerin  bağırsak  duvarı  çok  ince  ve  kırılgan  bir  yapıya  sahip ve  gözle  görülmeyen çok  ufak  mikroskobik  delikler var,  adeta  elek  gibi. Ve bu  delikler  bağırsakları   besleyen ince  kılcal  damarlarla çok  yakın  ilişki içinde. Sonuç  olarak  kandaki  lökosit  dediğimiz  iltihap  hücreleri  çok  kolaylıkla  dışkıya karışır, dışkıyı  sümüksü  bir  hale getirir  ve doğal  olarak  tahlil  yapıldığında da  laboratuar dışkıda  bu  lökositleri  görür.
 2. İlk 2 yaşta bebeklerde bağışıklık  sisteminin merkez  üssü bağırsaklardır. Anne sütü  aracılığıyla  bebeğe  geçene  besin  proteinleri  bağışıklık  sistemini  uyarır,  tepki  de  bağırsaklara  lökosit  yani  iltihap  salınımıdır.  Çok  aşırı  ve  sürekli  olmadığı  sürece  hiçbir  önemi  yoktur.  Aslında  anne  sütü  bebeğe  alerji  aşısı yapmış  gibi  olur  ve çok  düşük dozlarda gıda  proteinlerini  vererek bebeği  tüm  gıdalara  alıştırır,  bu  nedenle  hafif  alerji vakalarında anneye katı  diyet  yaptırmak  yerine  azar  azar bu  gıdaları  yemeye  devam  etmesi  daha  mantıklıdır.  Ürtiker(kurdeşen),  egzama ve  anafilaksi  gibi  ağır  alerjik  reaksiyonlar  olmadığı  sürece  katı  diyetler de  gereksizdir.(2016 Milli Pediatri Kongresi  bildirisi)

Sonuç olarak bebeğinizde yukarıdaki durum var ve bebeğinizin  başka hiçbir şikayeti yoksa antibiyotik  kullanmak gereksizdir. Üstüne üstlük bu durumda antibiyotik kullanımı bağırsakta flora adını verdiğimiz normal-faydalı mikropların dengesini de  bozarak sorunun  uzamasına ve daha  da  önemlisi  bağışıklık sisteminin dengesinin alt-üst olmasına sebep olur. Bu gereksiz antibiyotik kullanımı da yavrunuzun  tüm  hayatını olumsuz etkiler. Gereksiz  kat  diyetler,  annenin  psikolojisini  bozar,  anne-bebek  beslenmesini  olumsuz  etkiler,  hafif  alerjilerin  kendi  kendine  iyileşme  fırsatını  ortadan  kaldırmış  olur.

Bebeklerin Kakasında Neden Kan Görülür?

Bebekler çoğu  zaman  ıkınarak  ve  zorlanarak,  bazen de patlar gibi  basınçlı  bir  şekilde kaka  yaparlar, bu  durum  kılcal  damarların çatlamasına  dolayısıyla  çizgi  şeklinde  bazen  tek  bir  parça  olarak  kakada  kan  görülmesine  sebep  olabilir.  Kan  bundan  biraz  daha  fazlaysa bazen  besin  alerjisine  bağlı  olabilir,  ancak  yine de  çok yoğun  değilse,  yukarıdaki  ağır  alerji  belirtileri eşlik etmiyorsa  diyet  yapılmasa  da  kendiliğinden  bir  süre  sonra  düzelir.  Katı  diyetler hafif  alerji  vakalarının  iyileşmesine  engel  olur.

Sevgiyle ve sağlıcakla kalın

12 YORUMLAR

 1. Benzer sorunu olan tüm hastaların faydalanması ve gereksiz aşırı tanılar, gereksiz diyetler ile antibiyotik kısır döngüsünden çıkması, dileğiyle

 2. Hocam 4aylik bebegimde 8-10lokosit çıktı zimaks antibiyotik kullandik ve 4.kez 10-12 bol miktarda lökosit çıktı ve dr antibiyotik verdi..çok üzgünüm bebeğim 19aylik bu 4.antibiyotigimiz lütfen yardım edin

 3. Hocam 2 yaşında ki çocuğumuzda kakasında yoğun kanlı şekilde sümüksü durum var önce ara ara geliyordu fakat şimdi devamlı oluyor 300 kalprotektin çıktı sonuç olarak napmamız lazım

 4. Hocam mrb 1aylik bebegimde yoğun lokasit cıktı huzursuzluğu çok kusma var ateş yok doktorumuz macflor verdi akşam 5 gece 5 kullanıyoruz ve bugünde zinxx fort adlı surup verdi sizce doğru yoldamiyiz teskkurler

 5. Merhaba Doktor Bey,
  Yazını okudum ve aynı sizin dediğiniz gibi çok huzurlu gibi kan nokta şekilde, mukus var diyette devam etmiyorum emmesi iyi ama sadece salyası fazla ve yüzüne çok sürüyor bundan dolayı tahriş olmaya başladı bu olay ilerliyor mu daha?

 6. 4gunluk bebegimizin diskisinda mukuslu kan gorduk. Uzman hekime gosterdik kan ve gaita testi yapildi. Bol lokosit ve eritrosit gorundu ve 5gunluk yogun bakima alindi. Antibiotik uygulanicak dendi. Bebegimiz icin tedavi surecinde dogru yoldamiyiz ve tedaviye yanit verirmi. Tesekkurler.

 7. Merhaba, yazınızı okudum aynı şikayetlerden biz de doktora gittik ama kızımın gelişiminde hiçbir sıkıntısı ve ateşi vs yoktu. Calprotectin 584 çıkmıştı ilk testte. 7 aydır süt ürünleri, yumurta, dana eti, susam diyetindeyiz. Yazınızı okuduktan sonra içime kurt düştü boşuna mıydı bu diyet.

 8. Ben hepsini yaşadım amip kistleri bile görüldü çok zor bir süreçti diyet zordu zaten devam edemedim. Cocuğum ek gıdaya 11 aydan sonra başladı çünkü yemek istemiyordu zordu zordu Zordu hepsi bitti 2 yaşa doğru. Şu an olsa heralde daha rahat olurdum. Çocuğumun en güzel zamanları zulüm gibi geçti. Adak bile adamıştım. Hey gidi hey

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here