Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama
Gebelik Hesaplama

İçindekiler

Gebelik Ne Zaman Başlar?

Gebelik sanılanın aksine yumurtanın döllenmesiyle değil, yumurtanın seçimiyle başlamış kabul edilir.

Bu hesaplama, düzenli adet gören bir kadında son adetin ilk günü gebeliğin başlangıcı kabul edilir. Gebelik hesaplamasında önemli olan bu bilgiyi her anne adayı dikkate almalıdır. Zira o ay olgunlaşıp spermle buluşmak üzere yolculuğa çıkacak olan yumurta seçimi adet dönemiyle başlamış olur.

Gebelik Süresi Ne Kadardır?

Bu hesapla gebelik süresi 40 haftadır. Zira bebeğin anne karnındaki gelişimi hafta hafta  hesaplanır. Örneğin 26 haftalık gebeliği olan bir anne “kaç aylık hamileyim?” sorusunu sormamalıdır. Aynen 6 aylık bir bebeğe “kaç yaşında? ” diye sormadığımız gibi.

Yine bilinmesi gereken bir durum siz yumurtlama döneminizi bilseniz, hatta tüp bebek yaptırıp transfer gününüzü bilseniz de gebelik haftanız son adetin ilk gününden hesaplanır.

Aşağıdaki videoda Op. Dr. Ayşe Duman, stresin kadın sağlığına etkileri konusunu anlatıyor.Gebelik hesaplamada erken dönem ultrason ölçümleri

Ancak düzenli adet görmeyen yani, yumurtlaması adetinin  ilk gününden sonra ki 14.günlerde olmayan  bir kadında bu hesapla ile doğru gebelik haftası hesaplamak mümkün olmaz. Bu durumda gebelik haftasını hesaplamak için erken dönem ultrasound ölçümleri çok daha güvenilir bir yöntemdir.

Erken dönem ultrasound ölçülerine göre ‘düzeltilmiş son adet tarihi’ diye bir tarihi kaydetmek  de süregelen takiplerde kolaylık  sağlar. Zira her seferinde ilk ölçümlere bakıp hekimin hesap yapması yerine son adetin ilk gününden hesap yapan otomatik hesaplayıcıları kullanmak çok daha kolay olmaktadır.

Bu anlamda son adet tarihini bilmeyen veya düzensiz adet gören gebeler muhakkak ilk üç ayda ultrasound ölçümleriyle beraber gebelik haftasını belirlemeli ve son  adet tarihlerini  kaydetmelidir. Zira gebelik ilerledikçe ultrasount güvenilirliği azalır. Hatta son aylarda  +/-   3 hafta yanılma payı ile ölçümler yapılmaktadır . Örneğin  36 . haftasındaki bir bebeği 34 hafta veya 39 hafta gebelik olarak ölçebiliriz . Bu da gebenin durumuyla ilgili yanlış kararlar almamıza yol açabilir. Bu nedenle erken dönem ultrasound doğru gebelik haftası hesaplamada ve doğru kararlar vermede önemlidir.

Gebelik Süresi Normalden Daha Kısa ya da Uzun Olabilir mi?

Gebelik süresi için her ne kadar 40 hafta denilse de  36. gebelik haftasından itibaren doğum olabileceği gibi  41 – 42 haftaya kadar da uzayabilir.

GEBELİK HAFTASI HESAPLAYICISI

Son adet tarihinizin ilk gününü girin:

Gün:

Ay:

Yıl:


Bu verilere göre şu anda hafta günlük hamilesiniz (±3 gün hatapayı!).
ve bebeğinizin muhtemel doğum tarihi (yani 40 haftayı doldurduğu tarih) :
olarak belirlendi.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here