fbpx
Perşembe, Ekim 22, 2020
Ana Sayfa Gebelik Hafta Hafta Gebelik - Hamilelik

Hafta Hafta Gebelik - Hamilelik


Her hafta için farklı bilgilerle ve  önerilerle donatılmış  ” Hafta Hafta Gebelik – Hamilelik” rehberimize hoşgeldiniz. Gebelik  bir  hücreden bebek  oluşumuna  kadar  süren,  uzun  bir  yolculuk, mucizevi  bir  olaydır.

Bir  bayanın  hayatında  yaşayacağı en önemli  olaylardan  birisi, adeta bir dönüm  noktasıdır.Aşağıdaki tablodan gebeliğinizin haftasına uygun kutucuğa basarak her hafta için uygun önerilere ve  ilgili bağlantılara ulaşabileceksiniz.

Günümüzde ilerlemiş internet teknolojisi sayesinde anne adayları daha gebelik gerçekleşmeden,  gebelik hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Gerek öncesinde, gerek gebelik esnasında bebeklerini ve kendilerini her hafta ne gibi gelişmelerin beklediğini doğal olarak merak ederler.

  • Bu bulantılar ne zaman geçecek?
  • Gebeliğin kaçıncı haftasında bebeğimin kalbi atacak?
  • Cinsiyetini ne zaman öğrenebilirim?
  • Saçımı boyatabilir miyim?
  • Gebelikte şekerle ilgili tarama testleri ne zaman yapılacak?
  • Bebeğimde  bir  sakatlık var  mı?
  • Amniosentez  yaptırmalı mıyım?
  • Nasıl beslenmeyelim?

… gibi kafanızda bir çok soru olduğunu çok iyi biliyoruz.

Hafta Hafta Gebelik – Hamilelik

Tüm bu sorularınızın ve daha birçoklarının cevabını sizin için hazırladığımız Hafta Hafta Gebelik – Hamilelik  rehberimizde  bulabilirsiniz. Aşağıdaki tabloda gebeliğinize uygun olan haftaya tıkladığınızda bu  haftaya ait gerekli tüm bilgilere, önerilere ve bağlantılara ulaşabileceksiniz. Kullanım  kolaylığı  açısından gebeliğin her  trimesterini tabloda ayrı bir renkle gösterdik.

Bu  makale  ve hafta bağlantılarının  altına  yorum  ve  önerilerinizi  yazarak bu rehberi daha  faydalı  hale  getirmemize  yardımcı  olabilirsiniz.

Faydalı  olması  dileğiyle

Trimester Ne Demek?

Trimester Latince  kökenli -tri=3, -mester= ay kelimelerinden oluşur. Yani Trimester  kabaca gebeliğin 3 aylık dönemlerine verilen addır,  hafta  olarak  hesaplandığında bazı trimesterler  3  ayı biraz geçebilir. Buna  göre  gebelik  3  bölüme  ayrılır.

1. Trimester: Gebeliğin ilk 12 haftalık dönemidir.

2. Trimester: Gebeliğin 13-27 haftaları arasıdır.

3. Trimester: Gebeliğin 28-41 haftaları arasıdır.

Bu rehberin  hazırlanmasında yer yer Babyzone.com sitesinden yapılan  tercümelerden de yararlanılmıştır. Haftalık yazıların tasarlanmasında emeği geçen Op.Dr. Sedat Bilecan’a teşekkürü bir borç biliriz.

1.Trimester 
1. Hafta2. Hafta3. Hafta4. Hafta
5. Hafta  6. Hafta7. Hafta8. Hafta 
9. Hafta10. Hafta11. Hafta12. Hafta
2. Trimester 
13. Hafta14. Hafta15. Hafta16. Hafta
17. Hafta18. Hafta19. Hafta20. Hafta
21. Hafta22. Hafta23. Hafta24. Hafta
25. Hafta26. Hafta27.Hafta
3.Trimester
28.Hafta29.Hafta30.Hafta31. Hafta
32.Hafta33.Hafta34.Hafta35. Hafta
36.Hafta37.Hafta38. Hafta39. Hafta
40. Hafta41.HaftaBebek İsimleri

5 Aylık Bebek Beslenmesi

Bebek beslenmesinde 5. ayda anne sütü olmasa bile asla, yukarıdaki önerilerin dışında hızlı bir ek gıda geçişi önerilmez. Yani sebze-meyve...