Gebelik Öncesi

Gebelik Öncesi

Gebelikten korunmak için hangi doğum kontrol yöntemlerine başvurmalı, hamile  kalma  ihtimalinin  en  yüksek  olduğu  günler  hangileridir, gebelik öncesi uzman danışmaları nasıl olmalı ve daha birçok konuda bilgi alabileceğiniz bir kategori, bu bölümde görmek istediğiniz diğer konular için lütfen iletişim bilgilerinden bize yazmaya çekinmeyin. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.

maybe-baby


Sıkça Sorulan Sorular

Rahimde polip hamile kalmaya engel olabilir mi?

Soru:
Rahimde polip hamile kalmaya engel olabilir mi?

Cevap:

Polip eğer rahim içerisinde bebeğin yerleşeceği kısma yakın ise tekrarlayan düşüklere ya da gebe kalamamaya sebebiyet verebilir, ayrıca polipler de tekrarlayabilir.

Eşimle kan gruplarımız farklı, gebelik öncesi ne yapmalıyız?

Soru:
Evlenirken herhangi bi test tahlil yapılmadı.Eşimle kan gruplarımız farklı, ben Arh(+), eşim de BRh(+). Çocuk yapmak istediğimizde bu konuda ne yapmalıyız?

Cevap:

Rh uygunsuzluğu ihtimaliniz yok, ABO tipi uygunsuzluk olabilir. Talasemi açısından ikiniz de bir kan sayımı ve gerekirse Hemoglobin elektroforezi yaptırın, hepatit ve AIDS taramalarınız da yapılsın.

Adet zamanına yakın hafif ağrı, kanama gebelik belirtisi midir?

Soru:
Adetime 10 gün var, yumurtalık bölgemde çok hafif ağrı ve çok az pembemsi kanama var, eşimle bu ay korunmamıştık. Gebe olma ihtimalim olabilir mi?

Cevap:

Bahsettiğiniz değişiklikler olsa da olmasa da, eğer korunmasız bir cinsel hayatınız varsa gebelik ihtimali her zaman söz konusudur. Ancak sadece bu değişikliklerden yola çıkarak gebelik ihtimalinizden de söz edemeyiz, zira adet görmeden önceki dönemde bu belirtileri yaşayıp, sonrasında da adet olan bir sürü insan var. Adetiniz gecikirse gebelik testi yaptırmanız en doğrusu.

Doğum kontrol ilacına ara verilirse ne olur?

Soru:
Başka bir tedavi nedeniyle doğum kontrol ilacına 1 hafta ara verdim, tekrar başlayınca kanamam oldu devam etmeliyim?

Cevap:

Doğum kontrol hapları özellikli kullanıma haiz ilaçlardandır, kutuya başladığınızda çok ciddi bir nedeniniz yoksa ara vermeden kutu bitene kadar kullanmanız gerekirdi, ancak bahsetmiş olduğunuz nedenle ara verdiğinizden dolayı, bu ay ya da önünüzdeki birkaç ay ara kanamalar yaşayabilirsiniz, ilaca ara vermeden devam ederseniz düzelecektir, sağlıklı günler dilerim.

Kimyasal gebelik durumunda B-hCG 0’a düşene kadar takip gerekir mi?

Soru:
Kimyasal gebelik durumunda B-hCG 0'a düşene kadar takip gerekir mi?

Cevap:

Değerlerden gördüğüm kadarıyla dereceli olarak düşüyor ancak yine de 5’in altına inene kadar bakmak lazım, en son B-hCG değerinden 1 hafta sonra tekrar baktırınız, sağlıklı günler dilerim

Ella ertesi gün hapı kısırlık yapar mı?

Soru:
Her ay 1 adet ella ertesi gün hapı kullanıyorum, böyle devam ederse kısır kalma ihtimalim var mı?

Cevap:

Bu konuyla ilgili yapılmış bir çalışma ya da literatür bilgisi yok, ama günümüz modern kontrasepsiyon yöntemleri yerine böyle bir uygulamayı devam ettiriyor olmanız sağlığınız açısından kabul edilebilir bir durum değil.

Folik asit kullanmak gebelik oluşmasına yardımcı olur mu?

Soru:
Folik asit kullanmak gebelik oluşmasına yardımcı olur mu?

Cevap:

Folik asit kullanımına gebelikten 3 ay önce başlayıp, gebelikte de ilk 3 ay devam etmek,bebeğinizin beyin ile kuyruk sokumu aradındaki nöral tüpün spina bifida adını verdiğimiz anormalliklerini önlemesi açısından önemlidir. Sadece folik asit kullanımı gebeliğe neden olmaz. 1 yıl içerisinde gebe kalamazsanız eğer, o zaman bir jinekolog tarafından muayene olmanız ve bir takım tetkiklerin yapılması gerekebilir.Doktoramcam.com

Menu