Gebelik Testi

Gebelik Testi
Gebelik Testi

İçindekiler

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Adından da anlaşılacağı üzere bir bayanın gebe olup olmadığının anlaşılması için yapılır. Gebeliği gösteren belirteçler idrar veya kanda bulunur, gebelik testi yapılabilmesi için bu örneklerden birisine ihtiyaç vardır.  İlk keşfedilen ve günümüzde hala kullanılan gebelik belirteci  Beta hCG hormonudur (Human Chorionic nadotropin)

Aşağıdaki videolarda Prof.Dr. Cem Fıçıcıoğlu, “Gebeliğe Engel Olan Hastalıklar ve Tedavileri” hakkında bilgiler veriyor.

Gebelik Testi Çeşitleri

Evde yapabileceğiniz idrarla yapabileceğiniz basit testlerin dışında, bir sağlık kuruluşunun laboratuarına gidip, kan vererek yaptırabileceğiniz daha kesin sonuç veren testler de mevcuttur. Halk  arasında  buna  kanda gebelik testi veya erken gebelik testi de denmektedir.

Ne Zaman Yapılmalı?

Bu sorunun cevabı yapılacak test tipi ve hassasiyetine göre değişir. Ev tipi testlerin bazıları daha hassastır. Hassas testler daha düşük seviyedeki Beta hCG hormonu seviyelerini, adetinizin gecikmesinden 4 gün önce veya döllenmeden 7 gün sonra tespit edebilir.

Gebelik testinin hassasiyeti genellikle mIU/ml cinsinden kutuda belirtilir. Evde  yapılan gebelik testlerinin hassasiyeti 10 mIU/ml  ile 40 mIU/ml arasında değişir. Sayı ne kadar küçükse test o kadar hassaslaşır ve gebeliği daha erken tespit edebilir.

Neden Negatif Çıkar?

Herşeyden önce eğer gebe değilseniz test tabii  ki negatif  çıkar. Bunun dışında eğer gebeliğin çok erken döneminde test yaparsanız,  testiniz çok hassas bile olsa idrarınızdaki hCG miktarı belirlenemeyecek seviyede olabilir, bu da testin yalancı negatif çıkmasına sebep olur. Ancak adet geciktikten sonra yani yaklaşık yumurtlamadan 2 hafta sonra yaptığınız birçok ev tipi test doğru sonuç verecektir.

Ya da yumurtlama zamanını düşündüğünüzden daha geç olmuş olabilir. Bayanların %10’unda hCG düzeyleri adet geciktiği sırada çok düşüktür, eğer testiniz negatif ise ve hala adet görmediyseniz, 3 gün sonra testi tekrar edebilirsiniz ve eğer gerçekten gebeyseniz, bu süre içinde hormon seviyeleri yükselerek ölçülebilecek düzeye gelmiş olur.

Kanda Gebelik Testi Neden Yapılır?

Beta hCG hormonu kanda de tespit edilebilir, kan testleri idrar testlerine göre daha hassastır ve de gebeliği yumurtlamanın 6-8. gününde çok erken tespit edebilir. Kan testleri rutin olarak yapılmamaktadır, ancak ev tipi testte bir şüphe varsa, adetiniz geciktiği halde hala negatif çıkıyorsa ya da tıbbi bir gereklilik varsa o zaman kanda gebelik testi yapılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here