Bademin Faydaları

Bademin Faydaları
Bademin Faydaları

Badem içerdiği yağ asitleri ile kolesterolün dengelenmesinde olumlu etkiye sahiptir.

Badem, HDL-C (iyi huylu kolesterol) konsantrasyonları korurken, non-HDL-C, LDL-C (kötü huylu kolesterol) ve merkezi yağlanmayı azaltıcı olup, kardiyometabolik  risk faktörlerini önemli ölçüde azaltır. Bu nedenle, yüksek karbonhidrat atıştırmaya ikame olarak günlük 42 gr badem Sağlıklı bireylerde Kardiyometabolik hastalıkların başlamasını önlemek için basit bir diyet bir strateji olabilir.

Aşağıdaki videolarda Uzm.Diy. Fatmagül Yılmaz Öztürk, “Özel Gıdalar ve Gıda Takviyeleri” ile çeşitli beslenme konuları hakkında bilgiler veriyor.

İyi bir E vitamini kaynağıdır. Bunun dışında mağnezyum ve protein içeriği de vardır. Protein içerdiği için meyve ile beraber tüketimi insülin uyarılmasını engeller.

Lif içeriği yüksektir. Potasyum, fosfor, kalsiyum, tekli doymamış yağ asitleri, demir, folik asit, b grubu vitaminlerden niasin ve riboflavin içeriği olan badem güzel bir içeriğe sahiptir.

Laktoova veganlarda  (süt, yumurta ve et türünün hiç birini tüketmeyen kişilerde) badem kalsiyum kaynağı olarak kullanılabilmekte, artı gebelerde folik asit alımını desteklemek için ve doymamış yağ içeriği ile önerdiğimiz bir besindir.

Lif içeriğinin yüksek oluşu kabızlığı önlemede fayda sağlar ve doygunluk hissini uzun süreçli olmasını destekler.

Yalnız yağ içeriği yüksek olduğu için tüketilen miktarına dikkat etmek kontrolsüz kilo alımını engeller. Yine yağ içeriği yüksek olduğu için, sporcular, ağır iş yapanlar, aşırı zayıf kişilerin beslenmesinde rahat yer alabilecek bir besindir.

Çiğ badem kavrulmuşa göre daha çok tavsiye ettiğimiz şeklidir. Tuzsuz olanını tercih etmek aşırı tuz tüketmemek adına önemli bir noktadır.

Dyt. Fatmagül YILMAZ ÖZTÜRK

Kaynaklar:

1-J Clin Lipidol. 2015 Jan-Feb;9(1):58-64. doi: 10.1016/j.jacl.2014.10.001. Epub 2014 Oct 13.

Statins and almonds to lower lipoproteins (the STALL Study). Ruisinger JF1, Gibson CA2, Backes JM3, Smith BK4, Sullivan DK5, Moriarty PM6, Kris-Etherton P7.

2- J Am Heart Assoc. 2015 Jan 5;4(1):e000993. doi: 10.1161/JAHA.114.000993. Effects of daily almond consumption on cardiometabolic risk and abdominal adiposity in healthy adults with elevated LDL-cholesterol: a randomized controlled trial. Berryman CE1, West SG2, Fleming JA1, Bordi PL3, Kris-Etherton PM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here