İyi Baba Olmanın 11 Yolu

İyi Baba Olmanın 11 Yolu
İyi Baba Olmanın 11 Yolu

İçindekiler

Babanın Çocuğun Dünyasındaki Yeri

Herkesin hayatında baba figürünün çok anlamlı ve  değerli  olduğu  yadsınamaz  bir  gerçektir. Baba çocuklar için “güven” kelimesiyle  eş değerdedir. İster  kız  olsun,  ister  erkek her çocuğun üzerinde babanın fiziki ve duygusal etkileri vardır. Özellikle kız çocukları için baba  kahraman anlamına  gelir. Çocuğun sağlıklı bir cinsel kimlik oluşturabilmesi,  kendini doğru ifade edebilmesi, etkin iletişim kurabilmesi, esunu kontrol altına alabilmesi ve sosyal uyumu tam olarak  gerçekleştirebilmesi, yani  özetle bireyselleşebilmesi için çocuğun baba ile iyi bir ilişkiye sahip  olması  gerekir. Baba ile sorunları olan, boşanma,  terk etme ve  ölüm  gibi  nedenlerle  babanın olmadığı  çocuklar daha saldırgan veya utangaç  olabilirler. Sosyal  açıdan  geri  kaldığı  için ilişkilerinde ürkek ve mesafelidir, çünkü korkar ve kolay  kolay kimseye  güvenemez.  Aile içinde iyi bir disiplin sağlanamamışsa davranış problemleri de kaçınılmazdır. Otorite açığı varsa,  o çocuklar kendilerini kontrol edemezler.  Sürekli  yaşadıkları bir boşluk  ve çaresizlik hissi ile bu çocuklar yalana daha çok başvurabilirler, dikkatleri dağınıktır ve çoğu zaman da  okul ve ders  başarısızlıkları da bu  olumsuz  tabloya  eşlik  eder. Özellikle anne de bu  açığı  yeterince  telafi  edemiyorsa,  hele  de  olumsuz tutumları varsa, bu istenmeyen  davranışlar daha da artar.

Unutmayın çocuklar taklit eder… her anne-babanın izlemesi gereken 2 videoNasıl İyi Bir Baba Olabilirsiniz?

1. Çocuğunuzu Dinleyin ve Anlayın

Sağlıklı bir baba-çocuk ilişkisi için babanın çocuğu saygıyla dinlemesi, anlamaya çalışması ve onunla ilgilenmesi çok önemlidir.

2. Bırakın Çocuğunuz Ruhsal Açıdan Büyüsün

İleriki yıllarda problem yaşamamaları için gerektiğinde sorumluluk vermelisiniz. Bir işin sorumluluğunu aldıklarında da çocuğu takdir etmelidir. Sorumluluk verirken olası sonuçlarını anlatmalı, bunları yerine getirdiği takdirde de isteklerine izin vermelidir.

3. Sizden Korkmasın

Korkuya dayalı bir ilişki kurmamalıdır. Bu  durumda çocuklarda yalan söyleme davranışında ciddi artışlar olacaktır. Çocuk yanlış bir şey  yaptığında, bunun yanlış olduğunu bildiği için çekinmelidir,  sizden korktuğu için değil .

4. Asla Şiddet Kullanmayın

Dayak, küfür, hakaret gibi fiziksel ve duygusal şiddetten kaçınmalıdır. Aksi halde çocuğunuzun olumsuz  davranışları  giderek  artar  ve  sonunda  kontrol  edilemez  bir  hale  gelir.

5. Kurallarınız Tutarlı Olsun

Kurallarınızdan hiçbir  koşulda vazgeçmemelisiniz,  bugün  hayır  dediğiniz  şey  yarın evet  olmamamlı. Özellikle küçük yaştaki çocukların sınırlarını bilmeleri için yönlendirilmeye ve tutarlı kurallara ihtiyaçları vardır.

6. Her İstediğini Yapmayın

Çocuğun her istediği yapılmamalıdır. Her istediği yapılan çocuk doyumsuzlaşır ve zaman içinde hiçbir şeyden memnun olmamaya başlar.

7. Sorumluluğu Paylaşın

Çocukların sorumluluklarını tek başınıza üstlenmeyin, anneyle de paylaşın.

8. Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirin

Baba da çocuklarıyla özellikle de erkek çocuklarıyla daha  fazla  zaman geçirmelidir,  bu  cinsel  kimlik  oluşumu  açısından  çok önemlidir. Bu  kız  çocuklarıyla  ilgilenmeyecek  anlamına  gelmez,  sadece bir  babanın  kızıyla  geçireceği  vakit  daha farklıdır diyebiliriz. Sonuç olarak kız çocuklarla ayrı, erkek çocuklarıyla ayrı zaman geçirmelidir.

9. Çocuğunuzla Arkadaş Olmayın

Yanlış anlaşılmasın, çocuğunuzla tabii ki  oyunlar  oynayacaksınız,  bazen  siz de  çocuklaşacaksınız.  Ancak  bu  onun  arkadaşı  olduğunuz  anlamına  gelmemeli, aradaki farkı çok iyi  değerlendirmek gerekir. Samimi-sıcak  olmalı,  anacak  aradaki  mesafeyi  hep  korumalısınız. Çünkü çocuk, cinsiyet, yaş ayırt etmeksizin bir babaya ihtiyaç duyar.

10. Çocuklarınızı Birbiriyle Karşılaştırmayın

Çocuğun gelişimine katkıda bulunmak için, onlardaki farklı yönlerinin farkında olup, geliştirmeleri için destek verin,  ancak asla birbirleriyle  karşılaştırmayın. “Bak kardeşine,  bak abine”  gibi  sözler  yaralayıcı  olabildiği gibi, hiçbir  işe  de  yaramaz.

11. Çocuğunuzla İnatlaşmayın

Özellikle 2 yaş döneminde öfke çocukların kontrol edebileceği düzeyde değildir. 2  yaşa  kadar  dikkatini  başka  yöne çekmek  en  doğru yöntemdir.  Daha sonraki yıllarda, inatlaşmalarda çocuk kendini ispat etmek için yanlış davranışlar içerisine girebilir. (evden kaçma, okula gitmeme, madde kullanımı vs.) o zaman da hep anlayışlı olmak, olumsuz  davranışın sebebine odaklanarak çözmek gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here