Genişletilmiş Bağışıklama Programı

Genişletilmiş Bağışıklama Programı
Genişletilmiş Bağışıklama Programı

Bu makale daha önce @doktoramcam Instagram sayfasında yaptığım bir canlı yayından alıntılanmıştır, faydalanacağınızı umuyorum.

Canlı yayının tamamını ” Özel Aşılar Kafanızı Karıştırmasın ” adlı videomuzda bulabilirsiniz.

” Peki bu aşılar neden devlette yapılmıyor? ”  sorusu çok sık soruluyor. Bu aslında tamamen bütçesel bir durum. Birazdan listesini vereceğim, şu anda devlette ücretsiz olarak olduğunuz aşıların neredeyse %80’i, bir 10-12 yıl önce özel aşıydı.

Bugün olduğunuz birçok ücretsiz aşı, eskiden özel aşıydı

Biraz önce dediğim gibi, bugün olduğunuz birçok devlet aşısı bir zamanlar özel aşı kapsamındaydı.. Ve peyderpey, yavaş yavaş bunlar devlet aşısı kapsamına alındı. Özellikle 2006 yılından itibaren, ciddi bir hızla 2012’ye gelene kadar  şu anda birçok devlet aşısı, özelden devlet aşısı kapsamına döndü…

Kızamık – Kızamıkçık – Kabakulak ( KKK – MMR ) Aşısı

Şimdi sıra ile gidersek Kızamık Aşısı yıllarca Türkiye’de 9 ayda tek doz olarak uygulanıyordu ama biz çocuk doktorları biliyoruz ki, 9 ayda tek doz Kızamık Aşısı yeterli değil. Dolayısıyla biz hastalarımıza 15 aylıkken özel olarak Kızamık – Kızamıkçık –  Kabakulak üçlü aşı ( KKK ) önerisinde bulunuyorduk. Daha sonra 2006 Mart ayında Sağlık Bakanlığı 1 yaşta tek doz, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi 3’lü Kızamık Aşısını takvime ekledi. Zaman zaman salgın şüphesi, vakalardaki artış dolayısıyla 9 aya ek doz Kızamık konmakla birlikte, Kızamık birçok ülkedeki gibi bizde de 12 ayda üçlü Kızamık Karması olarak uygulanmakta.

Hemophilus İnfluenza tip B Menenjit Aşısı

Daha sonra 2007-2008 lere geldiğimizde Hemofilus Influenza tip b Menenjit aşısını karma aşı ile kombine ettiğimiz Beşli Karma Aşı Pentaxim olarak uygulamaya başladık. Bu arada aşının adında geçen İnfluenza kelimesinin griple bir alakası yok,  tamamen isim benzerliği.

Pentaximin bir özelliği de, daha önce çocuklarda karma aşıya bağlı gördüğümüz yüksek ateş, kol bacakta aşırı şişme, kızarıklık reaksiyonlarını çok fazla görmüyoruz. Hatta eski karma aşısı içindeki Boğmaca’ya bağlı, hassasiyeti olan çocuklarda ateşli havaleye kadar gidebilecek ağır ateş reaksiyonlarını da Pentaxim 5’li Karma Aşı’da neredeyse hiç görmüyoruz. Ateş olasılığı ise %5-10 gibi.

Suçiçeği Aşısı ( Varivax, Varilrix v.s )

Yine 1 yaştaki Su Çiçeği, 2007’de devlet aşısı haline geldi.

Pnömokok – Zatürre Aşısı ( Prevenar 13 )

Pnömokok Aşısı (KPA), halk arasında Zatürre Aşısı diye bilinmekle birlikte, pnömokoklar ciddi anlamda menenjit hastalığına da sebep olan bakteriler ve Dünya’da 2000 yılında bu aşı uygulamaya girdi. Türkiye’ye 2005’te özel aşı olarak geldi. 2008’den itibaren öncelikle 7’li aşı, içinde 7 tip farklı pnömokok içeren 7’li aşı Prevenar 7 devreye girdi. Daha sonra 2011’de en gelişmiş Pnömokok Aşısı olan Prevenar 13, 2011’de Sağlık Bakanlığı takvimine girdi. Ve bunun nasıl faydaları olduğunu biraz sonra özel aşıları anlatırken ufak bir parantez açacağım ve hastalıklardaki azalmalardan bahsedeceğim.

Hepatit A aşısı ( Vaqta, Havrix, Avaxim )

Son olarak da 2012 yılının Hepatit A, yani Bulaşıcı Sarılık Aşısı, Sağlık Bakanlığı’nın takvimine girdi ve bundan sonra uzun bir ara oldu. Zaten o dönemde Rotavirüs Aşıları yeni yeni Türkiye’ye girmişti. Meningokok aşıları çok daha sonra Türkiye’ye girdi. Bunların da inşallah ilk fırsatta devlet aşısı olmasını çok arzu ediyoruz biz çocuk doktorları olarak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here