Hamilelikte Kilo Almak Kader mi?

Hamilelikte Kilo Almak Kader mi
Hamilelikte Kilo Almak Kader mi

Sağlıklı bebek doğuran anneler arasında gebelik boyunca hiç kilo almayanlara rastlamak mümkündür. 30 kiloya kadar kilo alanlara da rastlamak mümkündür. Ancak bu uç kısımlar toplumun ufak bir bölümünü ilgilendirir. Anne adaylarının büyük bir kısmı hamilelik boyunca ortalama 12.5 kg alırlar.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Hamilelikte kilo almak bir kader mi? Hamilelik dönemi çok özel bir dönem. Sonuçta annenin fizyolojik durumuna bir de bebeğin büyüme süreci ekleniyor.

Hamilelikte ne kadar kilo almak normal kabul ediliyor?

Bu süreç boyunca anne kilo almak durumunda. Kilonun, annenin aldığı kilonun yaklaşık 3 – 3,5 kilosunun bebek olduğu düşünülürse 3-4 kilo civarında yağ, bir kaç kilo kas ve sıvı artışı olacaktır. Normal bir gebelikte 9-12 kilo kilo artışı planlarız annede.

Hamilelikte uygun oranda kilo almak doğal bir süreç

Yani dolayısıyla hamilelikte kilo almak bir kader değil, bu sürecin bir gereği. Hamilelikte aşırı kilo alımı aslında annelerin beslenmelerinde yaptığı hatalardan kaynaklanan bir sonuç. Bu nedenle hamilelik döneminde kontrollü bir kilo alımı sağlanmalı.

Anneni başlangıçtaki kilosu, alabileceği kilo için önemli bir kriter

Anne, gebeliğe normal kilosunda başladıysa eğer; 9-10-12 kiloya kadar alması sağlanmalı. Kilolu olarak başladıysa; Çok kontrollü bir şekilde 6-8 kilo alması sağlanmalı. Zayıf başladıysa eğer hamileliğine anne; Yaklaşık 15-16 kilo kadar kilo alımı sağlanmalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here