İlaç Alerjisi Nedir

İlaç Alerjisi Nedir
İlaç Alerjisi Nedir

İçindekiler

İlaç alerjisi nedir?

Herhangi bir ilaç alındıktan sonra ilaca karşı vücudun istenmeyen ve beklenmeyen bir reaksiyon göstermesidir. İlaç alımından sonra ortaya çıkan tüm istenmeyen belirtiler ilaç alerjisi değildir. Bu nedenle kesin tanıyı ancak bu konuda uzman hekimler koyabilir.

İlaç alerjisi sıklığı nedir?

Çocuklarda yetişkinlere göre saha az görülmektedir. Hastanede yatan hastalarda %2’dir.

İlaç alerjisinin belirtileri nelerdir?

Anafilaksi: İlaç alımından sonra ilk 30 dakikada ortaya çıkan ve ölüme neden olabilen nefes sıkışıklığı, tansiyon düşmesi vücutta kabarma ve şişmeler gibi belirtilerle ortaya çıkan tehlikeli bir durumdur.

Deride ürtiker: Deride kaşıntılı kızarıklıkların oluşması

Alt ve üst Solunum sistemine ait bulgular:
 İlaç alımını takiben bazı hastalarda aynı astımda olduğu gibi hırıltı, nefes darlığı ve öksürük olabilir. Üst hava yollarında ise nezle olmuş gibi burun akıntısı, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, hapşırma başlar. Bunun dışında boğazda tıkanıklık (larinks ödemi) olabilir.

Mide-bağırsak sistemi:
 Bulantı, kusma, kramp tarzı karın ağrısı

İlaç alerjisi teşhisi nasıl konur?

Değişik ilaçlar ile değişik yollarla alerji olduğu için tanısı oldukça güçtür. Bir kaç yöntem birlikte değerlendirilerek tanıya ulaşılmaya çalışılır.

Öykü

Tanıda ilk basamak hasta tarafından hekime aktarılan bilgilerdir. Burada hastanın ilaç alımı ile alerjik tepki arasındaki ilişkiyi iyi kurması gereklidir. Tepkinin ilacın hangi dozunda, ne kadar süre sonra çıktığı ve özellikleri detaylandırılmalıdır.

Testler

Genel inanışın tersine belirli bir cilt testi veya kan testi ile bir hastanın hangi ilaçlara alerjisi olduğu tayini yapılamaz !
Hastanın anlattıkları doğrultusunda şüphe uyandıran ilaçla daha önceki araştırmalarda önerilen test yöntemleri ile tanıya ulaşılmaya çalışılır. Kullanılan testler; ilaca özel cilt testleri, kan testleri, ilacın kontrollü olarak tekrar uygulanması vs.dir.

İlaç alerjisinin tedavisi nedir?

Öncelikle hayati önemi olmadıkça alerjisi olan ilaç kullanılmamalıdır. Kullanılması hayati önem taşıyorsa bu konuda uzman çocuk alerjisti gözetiminde küçük dozlarla başlanarak vücudun alıştırılıp verilmesi (dezentizasyon) yöntemi ile verilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here