İshal Aşısı ( Rotavirüs Aşısı )

İshal Aşısı ( Rotavirüs Aşısı )
İshal Aşısı ( Rotavirüs Aşısı )

Rotavirüs kış aylarında çocuklardaki İshal’in en sık nedenidir. Bazen aşırı sıvı kaybıyla uzun hastane yatışlarına, hatta ölüme bile yol açabilir. Aşısı sadece rotavirüs isimli virüsün yaptığı ishale karşı koruyucudur, diğer ishal mikroplarına bağlı ishalleri önlemez.

Piyasada 2 tip Rotavirüs aşısı mevcuttur. Birisi 1-2 ay arayla 3 doz yapılır 5 tip rotavirüse karşı etkilidir, diğeri 2 tip Rotavirüs’e karşı etkilidir, 1-2 ay arayla 2 doz uygulanır. İlk dozun 14,5 haftayı(3 ay), son dozun 32 haftayı(8 ay) geçmeden yapılması önerilir. Aşı sadece ufak bebekler içindir, 8 aydan büyük çocuklara asla uygulanmaz. Günümüzde bu kadar çok sayıda aşı enjeksiyonunun yapıldığı bir ortamda, anneler için sevindirici olan birşey de bu aşının eski çocuk felci aşıları gibi, ağızdan uygulanıyor olmasıdır.

Aşının ciddi bir yan etkisi kanıtlanmamıştır, daha eski tip Rotavirüs Aşıları’nda nadir olarak görülen invajinasyon** komplikasyonu 2007’de piyasaya çıkan 2 farklı marka aşıda da saptanmamıştır. Bazı olgularda hafif ateş, hafif ishal veya kusma gibi hastalık belirtilerinin basit bir taklidi olabilir.

**İnvajinasyon: Çocuklarda görülen bir çeşit bağırsak tıkanıklığıdır.
Meningokok Menenjit Aşısı Türkiye’de

Aşağıdaki videolarda Uzm.Dr. Duygu Gür Ünal, “Özel Aşılar” hakkında bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here