İshal Çocuklarda Ölüme Bile Neden Olabilir!!!

“İshalin çocuklarda ölüme bile varan ciddi sorunlara neden olması ani su ve tuz kaybına bağlıdır. Küçük çocuklarda İshal özellikle kusma varlığında büyük su kayıplarına yol açar, yeterli su verilmediği takdirde öldürücü olabilir”
Yaz mevsiminde artış gösteren ishal, çocukların en sık karşılaştığı sağlık sorunlarından birisidir. “Besinler aracılığıyla geçen enfeksiyonlar genellikle gastroenterit olarak bilinir ve ishal ve kusma şikayetlerine yol açar. Bu nedenle yazın diğer mevsimlere oranla ishal sorunları daha sık görülür. Üç aydan büyük bebekler için bir günde 3-5 defadan daha fazla, sulu ve miktarca daha bol dışkılama ishaldir. Üç aydan küçük bebekler için günde 10-12’den fazla, miktarca bol, bezden taşacak gibi sulu kakaya ishal olarak tanımlanır. Bez kullanan bebeklerde, bez kakanın suyunu çekebilmektedir. Bu nedenle aileler kakanın ne kadar sulu olduğunu öngöremeyebilir. Böyle bir durumda çocuk her zamankinden daha sık, peş peşe kaka yapıyorsa, bezi her zamankine göre daha ağır bu ishal olarak kabul edilebilir. Kakada kan ve sümük olması, çocuğun ateşli olması, kusmanın eşlik etmesi durumun daha acil olduğunun bir göstergesidir.

“Ailelerin, Çocuklarındaki İshal ve Kusmanın Şiddetine Dikkat Etmesi Çok Önemlidir”

Yaz aylarında ortaya çıkan bakteriyel enfeksiyonlar genelde ateş, kusma, mide bulantısı ve karın ağrısı şikayetleriyle ortaya çıktmaktadır. Vücuttaki ateş bazen 39 derecenin üzerine çıkabilir. Bu dönemde çocuklar için asıl tehlikeli olan ishal ve kusmadır. İshal ile birlikte kusma vücutta ciddi oranda sıvı kaybına yol açmaktadır. Bu nedenle ailelerin, çocuklarındaki ishal ve kusmanın şiddetine dikkat etmesi çok önemlidir.

Çocukların bünyesi, su kaybını yetişkinlere göre daha az tolere edebilir ve suya karşı yetişkinlere göre daha hassastır. Bu nedenle çocuklar su kaybından yetişkinlere oranla çok daha fazla etkilenmekte ve susuzluğun karşılanmadığı durumlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.”

Küçük çocuklarda ishal özellikle kusma varlığında büyük su kayıplarına yol açar, yeterli su verilmediği takdirde öldürücü olabilir. Bu yüzden kusması olan çocuklara bol bol ancak  yavaş  yavaş su içirilmesi gerekir,  su  içemeyecek  kadar  yoğun  kusma  varsa damar  yoluyla sıvı takviyeleri yapılmalıdır. Ayrıca, ek olarak yağsız çorba, pirinç suyu ve seyreltilmiş sütle hazırlanmış muhallebi, ayran, elma suyu gibi sıvılar susuzluğu önlemek, aynı zamanda kalori ihtiyacını karşılamak için verilebilir. Mümkün olduğunca bebeklere anne sütü verilmelidir. Anne sütü ishalden koruyan önemli bir besin kaynağıdır. Hasta olduğu zaman anne sütü alan bebekler daha çabuk iyileşir. Altı aylıktan küçük ve henüz ek gıdaya başlanmamış bebeklerde emzirme sıklaştırılır. Bebek aldığı takdirde aralıklı kaynatılmış ılık su verilebilir.

“İshalin Diyeti Yoktur”

İshal olan çocuğun canı ne istiyorsa o verilmelidir. Zaten iştahsız olacağı için yağlı ve şekerli besinlerin verilmemesi gerekir. Genel olarak halk arasında bilinen patates püresi, yoğurt, peynir, pirinç lapası doğru besinlerdir ama bunların yanında vücudunun ihtiyacı olan enerjiyi alabilmesi için istediği besinler de verilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here