İşitme Tarama

işitme tarama
işitme tarama

İşitme Taraması Neden Yapılır?

Yapılan araştırmalara göre, her 1000 yenidoğan bebekten 2’sinde doğuştan gelen veya yenidoğan döneminde geçirilen hastalıklar nedeni ile, işitme problemi gelişmektedir. İşitme problemi olan bebekler, erken teşhis edilip, gereken önlemler alınmadığı takdirde konuşma açısından ciddi problemler yaşamaktadır. Sağırlık-dilsizlik ve hatta zeka ve gelişim geriliğine sebep olmaktadır. Tüm bu istenmeyen olaylar, bebek doğduktan sonra hastaneden eve çıkmadan önce yapılabilecek işitme testi ile engellenebilir.

Yenidoğan Bebeklere İşitme Tarama Testi Nasıl Yapılır?

Yenidoğan bebeklerin kulaklarına belli şiddette sesler verilip, duyup duymadığı beyin dalgaları ölçülerek anlaşılır. Bu işlem basit olup, bebeğe hiçbir rahatsızlık vermez, 15 dakikada yapılabilir. Testin güvenilirliği %97 oranındadır.
İşitme testi bebeklere ne zaman yapılmalıdır?

Bebeklere doğumdan sonra, eve gitmeden önce, hastanede işitme testi yapılması en uygunudur. Son dönemlerde yapılan bir çalışmada, yenidoğan döneminde tanı konduğu takdirde, erkenden kullanılmaya başlanacak işitme cihazları sayesinde, bebeklerin konuşma ve iletişim problemlerinin en aza indirilebildiği görülmüştür.

Zaten şu an ülkemizdeki tüm devlet hastanelerinde ve özel hastanelerin birçoğunda bu test mecburi olarak yapılmaktadır.

Hangi Durumlarda İşitme Testi Mutlaka Yapılmalıdır?

İşitme kaybı açısından riskli durumlar:

• Ailede sağırlık hikayesi olması,

• 1500 gr’ın altında doğan bebekler,

• Yüz kulak anomalisi olanlar,

• Suni solunum ihtiyacı olanlar,

• Sarılığı çok yüksek seyretmesi,

• Doğumda uzun süre oksijensiz kalan bebekler.

Bu durumlardan birinin varlığında mutlaka yenidoğan döneminde işitme testi yapılmalıdır.

İşitme testi her yenidoğan bebeğe bir tarama testi olarak yapılmalı mı? Ülkemizde, her yenidoğan bebeğe yapılan kan tarama testlerinde; hipotiroidi, fenilketonüri gibi hastalıkların sıklığı 100 000’de 10-30 arasında bulunmaktadır. Oysa, yenidoğanda işitme problemi sıklığı, 1000’de 2, bazı riskli gruplarda ise 650’de 1 kadardır. Önlem alındığı takdirde, bebeğin gelişimi olumlu yönde etkilenebileceği için doğum sonrası işitme testi yaptırmak önemlidir. Ülkemizde de  günümüzde özel  ve  devlet kurumlarının çoğunda bu test mecburi olarak  yapılmaktadır.

Bu videolarımız da ilginizi çekebilir:
Down Sendromu ve Gebelikte Tanı
Akraba Evliliğinde Hasta Çocuk Olması Nasıl Önlenir?
Akraba Evliliği Yapan Kadınlarda Gebelik Takibi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here