Sigarayı Bırakınca Kilo Almak İstemiyorum

Sigarayı Bırakınca Kilo Almak İstemiyorum
Sigarayı Bırakınca Kilo Almak İstemiyorum

İçindekiler

Sigarayı bırakınca kilo almak istemiyorum! Kilo alırsam tekrar başlarım ona göre ! ! !

Lütfen Bunları Düşünün :

  • Sigara içmenin kilo kontrolünde faydalı olduğunu mu düşünüyorsunuz?
  • Sigara içen ve kilolu olan tanıdıklarınız var mı?
  • Sigara kilo kontrolü sağlasaydı tanıdığınız tüm sigara içiciler incecik olurdu değil mi?
  • Obez insanların 4’te 3’ü sigara içerler biliyor muydun?
  • Sigaranın içersinde kalori yakan herhangi bir maddenin bulunduğunu mu düşünüyorsunuz?
  • İnsanın 4000 bin zehirli dumanı içine çekmesinden kurtulması ile kilo almanın/vermenin nasıl bir bağlantısı olabileceğini düşünüyorsunuz?
  • Sizce sigarayı bırakan insanlar kilo alırsa neden alırlar?

Mutlaka Okuyun:

Sigarayı bırakmak sağlıklı bir yaşama doğru çok önemli bir adımdır, belki de en önemli adımdır. Bu adımı atmaya seçmek isterken bir çok insan kilo alacağını düşünür ve endişe taşır. Hatta bu endişe bir çok kişide (özellikle de kadınlarda) bu adımı atmaktaki en büyük engel olur.

“Sigarayı bırakmak kilo aldırır” düşüncesi nereden geliyor?

Bu düşünce ne kadar yanlış olsa da, bu düşünceye kapılmamızın bir çok nedeni var:

1. Çevrede 10’larca sigarayı bırakmış ve kilo almış örnekler,
2. Kişinin kendi geçmiş deneyimleri,
3. Sigaranın iştah kapattığı diye yanlış inanış,
4. Sigaranın metabolizamayı hızlandırdığı ve fazladan kalori yakımı sağladığı diye yanlış inanış,
5. Sigaranın bağarsakları çalıştırdığı diye bir yanlış inanış daha.

Evet, irade gücüyle sigarayı bırakan kişiler kilo alırlar çünkü sigara yerine bütün gün bişeyler yerler ve içerler. Hep ümit ederlerki bu bir gün kendiliğinden geçecek. Bu yaptıkları şey sigarayı “bırakmak” değildir! Sigaranın yerine “bişey koymaktır”. Yani var olan çok ciddi bir sorunlarını hayattan çıkartmak isterken yerine başka bir sorun koyarlar. Halbuki doğru yöntemle sigarayı bıraktığınızda kilo almanız söz konusu değildir.

Aşağıdaki videolarda Uzm.Dr. Anıl Yeşildal, “Sigara Bağımlılığını Önleme” ile ilgili çeşitli bilgiler veriyor.

 Kilo Almak Beslenme Tarzımız ve Hareket Oranımızla İlgilidir!

Beslenme tarzımda ve hareket oranımda hiç bir şey değişmedi sadece sigarayı bıraktım ve kilo aldım diye bir gerçek yoktur.
Kilo almak ne demektir? Vücütumdaki yağ oranı veya su oranı veya kas oranı arttı demektir.
Sigara kullanmıyoruz diye birden vücut yağ veya su depolamaya başlamaz, kendi kendine kas da yapamaz.Dolaysıyla şu gerçeği artık lütfen kabul edelim: sadece sigara bırakarak kilo almanız mümkün değildir.

Sigara içicilerin çok iyi bildiği bir durum: çok kez yaşamışsınızdır, karnınız acıkmıştır, bişey yemezsiniz onun yerine sigara içersiniz ve birkaç dakika sonra o açlık duygusu kaybolur, doğru mu? Ve biz bu açlık duygusunu sigaradan dolayı bastırdık diye düşünürüz, doğru mu? Peki şimdi..sigara içmeyen birisini düşünün lütfen, karnı acıkıyor, ve bişey yemiyor, sizce birkaç dakika sonra ne oluyur? Evet onların da açlık duygusu kayboluyor…allah allah bunun için hiç bişey yapmaları gerekmedi, akıllarına sigara da gelmedi
Siz açlığınızı kontrol edebiliyorsunuz, sigara içmenize rağmen, ondan dolayı değil ! Nikotin denilen maddenin iştahınız üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.
Sigara içmenin kilo kontrolünde herhangi bir faydası olsaydı çevrenizde hem sigara içen hem de kilolu olan hiç kimse olmazdı. Araştırma sonuçlarına baktığımızda obez insanların 3/4’ü sigara içerler! Böyle bir araştırma sonucu da olamazdı!

Ve sigara içenlerin çoğunun spor yapmaya hali olmadığı için de ayrıca kilolu olurlar. Bir çok kişi sigarayı bıraktıktan sonra ilk kez hayatlarında spor alışkanlığını geliştirir ve kilo vermeyi de başarır.

Kilo Vermeyi Sağlayan Bir Başka Durum İse:

Yıllarca “kendimi zehirliyorum, bile bile öldürüyorum” düşünceleri vicdanımızı kemiririken sigarayı bıraktıktan sonra “başardım” düşüncesi muhteşemdir. Kişi kendisini hem fiziksel, hem zihinsel, hem duygusal yeniler. Bu yenilenme sürecinin sonunda kendimize güvenimiz artar. Ve yıllardır hayata geçiremediğimz bir çok kararı hayata geçirmeyi başarırız!

Neden Sigara İçmek Kalori Yakar Diye Düşünürüz?

Sigara içen bir kişinin vücutu uzun yıllar saat başı aldığı zehirli dozları atmakla meşguldü. Bağışıklık sisteminin hayati önem taşıyan bu görevi yerine getirebilmesi için tabiki enerjiye ihtyacı var. Ancak bu fazladan harcanan enerji insanlara kilo aldıracak/verdirecek kadar değildir.
Bir de fazladan yapılan el harektlerinden dolayı kalori yaktığını düşünenler vardır…Evet, her hareket kalori yakar! Elimi hareket ettirmek için kendimi zehirlemek zorunda değilim!
Kilo verdirecek kadar hareket etmenin tek yolu: düzenli spor yapmaktır!

Nikotin bağımlılığının kişilere düzenli olarak yaptırdığı tek şey sigara içmektir. Bu kadar sık ve düzenli yapılan bişey tabii ki günlük hayatımızda yaptığımız bir çok şeye denk gelir ve o kadar sık ve düzenli denk gelir ki beynimizde şartlanmalar oluşur. Tüm tiryakilerin “ayrılmaz ikilileri” vardır! Kahve-sigara, yemek sonrası-sigara, iş bitirdim-sigara, tuvalet-sigara…bunlar yıllar içinde o kadar ayrılmaz hale gelirki, kişi sanki birini diğeri olmadan yaşayamam inancına kapılır. Halbuki insan varlılığının tuvalet ihtiyacı, yani bağarsakların boşaltma sisteminin çalışması milyon yıllık evrensel bir geçmişe sahiptir. Bağarsaklarımızın çalışması mağra devrinden bugüne bize miras kalmıştır! Sigarayla şartlanması dışında hiçbir alakası yoktur.

Kimler Sigarayı Bırakınca Kilo Alırlar?

Doğru metotla sigarayı bırakan hiç kimse kilo almaz hatta verir!

Bu yüzden “kilo alırım” bahanesinden birran evvel vazgeçin ve dünyanın en güçlü bağımlılığından kurtulmak için doğru adımı atın!

Mini Test:

Sigarayı bırakınca kilo almaktan korkuyorum
Evet/hayır

Daha önce bırakma denemelerim oldu ve kilo aldım
Evet/hayır

Bugüne kadar hayatımda kiloyla ilgili hiçbir sorun yaşamadım
Evet/hayır

Genelde bazı dönemlerde kilo aldığım olur (örn. tatil, bayramları, yılbaşı dönemi v.s.)
Evet/hayır

Stresli günlerimde atıştırmayı severim
Evet/hayır

0-1 Evet
Sigarayı bırakma kararı alırken sizin için “kilo alırım” diye bir kaygınızın olmaması şahane. Daha fazla ertelemeden Allen Carr Seanslarına katılabilirisiniz!

2-3 Evet
Zaman zaman kilo sorunuyla karşı karşıya kaldığınız için, sigarayı bırakmakla birlikte de muhakkak kilo alırım düşüncesini benimsemiş olabilirsiniz. Sigara bırakma gününü ertelemek için hep bir bahanemiz olur zaten lütfen bir de kiloyu dert etmeyin, çünkü sigarayı bırakınca kilo alacaksınız diye bir şey yok!
Birran evvel faydalanarak Allen Carr Seanslarına katılarak kilo almadan, rahat ve kolay sigaradan kurtulabilirisiniz.

4-5 Evet
Kilolu olma kaygısı, belki de gerçeği hep hayatınızda vardı. Bu kolay bir durum değil. Ancak size çok iyi bir haberimiz var: bu demek değildir ki sigarayı bırakırsanız kilo alırsınız. Siz de çok kolay, rahat ve kilo almadan sigaradan kurtulabilirsiniz! Lütfen bir Allen Carr Uzmanıyla görüşmeyi ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here