Kalp Romatizması

Kalp Romatizması
Kalp Romatizması

İçindekiler

Kalp Romatizması Nedir?

Çocuğum sık sık bademcik iltihabı oluyor, bademciklerini aldırırsak Kalp romatizmasından koruyabilir miyiz?

Hayır! Kalp romatizmasına neden olan bademcik değil bademciği iltihaplandıran streptokok (Beta) mikrobudur (Bkz Beta mikrobu nedir?). Beta hemolitik streptokok bakterisinin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında eğer iltihap da iyi tedavi edilmemişse eklem romatizması gelişebilir. Dikkat edilirse bademcik iltihabı zorunluluğu yoktur,  streptokok farenjiti (anjin) de olması romatizmal hastalık için yeterlidir.

Aşağıdaki videolarda Prof.Dr. Aygün Dindar, “Çocuk Kalp Hastalıkları” ile ilgili bilgiler veriyor.

Belirtileri

En çok 5–15 yaş arası çocuklarda görülür. Belirtiler boğaz enfeksiyonundan 2–4 hafta sonra başlar. El-ayak bilekleri, diz ve dirseklerde şişme, kızarıklık ve ağrı olur. Bu tür ağrılar bir eklemde başlar, 2-4 gün sonra o eklemdeki şişlik inip bir başka eklemde ortaya çıkar. Buna biz gezici geçici artrit diyoruz. O sırada hasta yere bile basamayacak kadar ağrılıdır. (Eklemlerde sadece ağrı olması romatizma tanısı için yeterli değildir).

Vücutta kırmızı döküntü de olabilir. Cilt altında özellikle alt bacak ön yüzünde sert ağrılı kırmızı şişlikler (cilt altı nodülleri) de tipiktir. Kalp kapakçıklarında tahribat başlarsa çarpıntı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, kalp büyümesi ve kalp yetmezliği ortaya çıkabilir.

Tanısı

Tanı için tam kan sayımı, boğaz kültürü, EKG ve ekokardiyografi çekilmesi gerekebilir.

ASO romatizma testi midir? 

ASO streptokok bakterisinin streptolizin-O adlı bir yüzey antijenine karşı vücut tarafından yapılan bir antikordur (anti streptolizin O). Sadece streptokok enfeksiyonu geçirildiğinin kanıtıdır. Yani eklem veya romatizması olunmasa da streptokok enfeksiyonu ASO’nun yükselmesine neden olabilir. Maalesef bazı meslektaşlarımız hala ASO yüksekliğine bakarak eklem romatizması tanısı koymaktadır.

Tedavisi

Okul çağındaki çoğu çocuğun boğaz iltihabının iyi tedavi edilmesi kalp romatizmasından korunma için yeterlidir.

Eğer bir ateşli üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında eklem romatizması belirtileri ortaya çıkarsa hemen doktorunuza başvurunuz. Tedavide yüksek doz aspirin veya kortizon kullanılması gerekebilir.

Tedavi sonrasında senelerce aylık koruyucu penisilin iğneleri yapılması neredeyse zorunludur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here