Çocuk Beslenmesinde Balın Yeri

Çocuk Beslenmesinde Balın Yeri
Çocuk Beslenmesinde Balın Yeri

Balın 1 yaşından sonra çocuk beslenmesinde önemli bir yeri vardır. Özellikle kış aylarında solunum yolu enfeksiyonlarından korunma ve tedavisinde yardımcıdır.  Sindiriminin kolay olması, içeriğindeki yararlı maddeler sayesinde sakinleştirici bir özelliğe sahiptir. Daha birçok faydaları da mevcuttur.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Bal bizim için zengin içeriği olan önemli bir besindir. Bebeklik döneminde balı tercih etmiyoruz çünkü bebeklerimizin bu dönem içinde bağışıklık sistemi güçlenmemiştir. 1 yaşından sonra ancak bebeklerimize bal verebiliyoruz. 1 yaşından sonraki süreçte de kilo başına 1 gram olacak şekilde yani bu demektir ki 25 kilo olan bir çocuğun günde 25 gram bal tüketmesi gerekir. Bunun da tekabül edeceği miktar da yaklaşık 2-3 tatlı kaşığı gibi bir değerdir.

Balın sahte olup olmadığını evde anlamamız mümkün değil

Balın hakiki ya da sahte olup olmadığını anlayabilmek ancak güvenilir bir kaynaktan temin etmek bizim için önemlidir. Sahte olup olmadığını ancak laboratuvar yöntemleri ile öğrenebilirsiniz. Onun dışında anlayabilmek mümkün değildir.

Bal konsantrasyona da destek olan en önemli bir enerji kaynağı

Bal, yine çocuklarımızın beslenmesinde önem vermemiz gereken nokta bal için; Çocukların günlük konsantrasyonunu arttıracaktır, zengin içeriği nedeniyle onların beslenmesine daha çok katkıda bulunacaktır. Artı, yine enerji alımları açısından önemli bir besin kaynağıdır ve güvenilir bir yerden temin edildiği sürece mutlaka beslenmesinde çocuklara rahatlıkla yer verebileceğimiz ideal gıdalardan bir tanesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here