Kepçe Kulak Ameliyatı (Estetiği)

Kepçe Kulak Ameliyatı (Estetiği)
Kepçe Kulak Ameliyatı (Estetiği)

Kepçe kulak ameliyatı kulaklarda olan kepçe kulak deformitesini düzeltmek amacıyla ya da kulak boyutlarını küçültmek için uygulanır. Kulak kepçesinin normalde olması gerekenden daha fazla öne doğru kıvrık olmasına kepçe kulak ya da yelken kulak adı verilmektedir. Bunun nedeni kulak kepçesinde Y biçiminde olan kıvrımın yetersiz gelişimi ya da gelişemeyip düz olarak kalmasıdır. Bu durum bebeğin anne karnında olduğu dönemde oluşmaktadır. Bu ameliyatların çoğunluğu kulaklardaki kıkırdakların gelişimini tamamlandığı 5-6 yaşından itibaren yapılmaktadır. Kepçe kulak ameliyatının erken yaşlarda yaptırılması çocuklardaki ruhsal sorunların önüne geçebilir.

Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı küçük yaşta olan çocuklarda genel anesteziyle, yetişkinlerde ise lokal anestezi ile yapılır. Her yaşta uygulanabilen kepçe kulak ameliyatı bir estetik ameliyat olarak algılanmamalı, bu operasyon kişilerin bir ihtiyacı olarak görülmelidir. Operasyon kulak arkasından açılan küçük bir kesiden gerçekleştirilmektedir. Her iki kulağa uygulandığında 1 saatte tamamlanan ameliyatta, kıkırdaklar yeniden şekillendirilir ve başa doğru yaklaştırılan kulak kepçesi kalıcı olarak düzeltilmektedir. Kulak arkasından açılan kesi yeri kendiliğinden eriyen estetik gizli dikişlerle kapatılır. Bu yüzden ameliyat sonrasında dikiş almaya gerek kalmaz.

Aşağıdaki yazımda kepçe kulak estetiği hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım.

Kepçe kulak ameliyatının bozulma riski ve komplikasyonları var mı?

Bu ameliyat son derece güvenilir bir operasyondur. Ancak 2-3 mm kadar küçük açılma riski % 1-2 oranında bulunmaktadır. Bazı hastalar bunu sorun haline getirmezken, bazılarında küçük bir revizyon yapılabilir. Ameliyat sonrasında her cerrahi işlem gibi kanama, enfeksiyon, hematom gibi sorunlar oluşabilir. Bu yüzden hastalara ameliyat sonrasında antibiyotik tedavisi uygulanır. Bu tür riskler nadir olarak gelişebilir. Ancak bunların oluşmaması için gereken tedbirler alınmaktadır.

 Ne zaman yapılmalıdır?

Kulakta olan kıkırdaklar gelişimini 5-6 yaşlarına kadar tamamladığından, kepçe bu dönemde şekillenir. Bu nedenle 5-6 yaşından sonra her yaşta yapılabilecek bir ameliyattır. Okul öncesi dönemde çocuklarda psikolojik travmaların önlenmesi açısından, uzmanlar bu süreçte ameliyatın yapılmasını daha uygun görmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında ağrı olur mu?

Uygulanan ameliyat sonrasında bölgede biraz gerdirme yapıldığından, hafif bir ağrı ya da sızlama olabilir. Bazı hastalarda bu ağrı sorunu yaşanmaz. Oluşabilecek ağrıları dindirmek için kullanılan ağrı kesiciler etkili olur.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

Hastalara ameliyat sonrasında uygulanan bandaj çıkarıldıktan sonra, tenisçi bandı ya da saç bandı taktırılır. Bu bantların çıkarılmasından sonra kulakların arkası ödemli ve kızarık bir haldedir. Bu durumda hastalar panik yapmamalıdır. Kulak arkasındaki ödem 5-7 gün içinde kaybolacaktır. Kızarıklıklar ise başkalarının dikkatini çekmeyecek şekilde olacaktır. Sadece ameliyat olan hasta bunu anlayabilecektir. Hastalar kulak arkasında iz kalıp kalmayacağını merak ederler. Ameliyat sonrasında kesi yeri kulak arkasında olduğundan ve kesi yerinin estetik dikişlerle kapatılmasından dolayı, iz kalmamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here