Mikro Tese Yöntemi ve Tüp Bebek

Mikro Tese Yöntemi ve Tüp Bebek
Mikro Tese Yöntemi ve Tüp Bebek

Çiftlerin karşılaştıkları bebek sahibi olamama sorunu, tıp alanındaki büyük ilerlemeler sayesinde büyük oranda çözülebilir bir sorun haline gelmiştir. Bu ilerlemelerden en önemlilerinden biri de tüp bebek tedavisidir. Kısırlık ve tüp bebek tedavisinde uygulanan en yaygın yöntemlerden biri ise mikro tese yöntemidir.

Mikro tese Nedir?

Mikro tese yöntemi, erkeklerde görülen kısırlık (infertilite) sorununa ilişkin olarak gerçekleştirilen ve tüp bebek tedavisi için gerekli spermleri elde edebilmek için kullanılan bir yöntemdir. Son yıllarda diğer yöntemlere nazaran oldukça sık kullanılmakta ve yüksek oranda güvenilir sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Tese yöntemine nazaran mikro tese yönteminde sperm bulma oranı daha fazla olmaktadır. Bu yöntem menide hiç sperm hücresinin bulunmadığı durumlarda, testislere milimetrik bir operasyon uygulanarak sperm hücresi elde etme işlemi olarak da tanımlanabilmektedir.

Aşağıdaki videoda Prof. Dr. Bülent Tıraş, tüp bebek tedavisinin aşamalarını anlatıyor.

Kimlere Uygulanır?

Menisinde sperm hücresi barındırmayan hastalara uygulanmaktadır. Menide sperm hücresinin bulunmaması, bazı durumlar sonucunda meydana gelebilmektedir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Hormon yapısındaki bozukluklar
  • Genetik faktörlerin etkisi
  • Sperm kanallarındaki tıkanıklıklar
  • Sperm kanallarının var olmaması
  • Uzun süre radyasyona maruz kalmak
  • İlaç kullanımına bağlı yan etkiler
  • Sperm oluşumunu engelleyen bazı enfeksiyonlar

Bu gibi durumlardan sperm hücreleri oldukça olumsuz şekilde etkilenmektedir. Mikro tese yöntemi, bu sorunları yaşayan erkekler üzerinde uygulanmakta ve çoğu zaman başarılı sonuçlar elde edilmektedir. İşlemin başarısı, sperm faaliyetlerinde bozukluğun kaynağı ile oldukça ilişkilidir ve bazen sperm hücresi bulunamamaktadır.

Mikro tese Nasıl Yapılır?

Bu yöntem çoğunlukla genel anestezi altında yapılsa da bazı durumlarda lokal anestezi uygulanarak da yapılabilmektedir. İşlem esnasında özel bir mikroskop kullanılmaktadır. Bu mikroskop sayesinde herhangi bir dokuya zarar verilme riski en aza indirilir ve testis bölgesinde detaylı bir şekilde sperm arama işlemi yapılır. Sperm bulunma ihtimali olan tüm bölümler aranır ve yeterli miktarda sperm hücresi bulunduğuna kanaat getirildiğinde işlem sonlandırılır. İşlem yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Bu yöntem ile elde edilen sperm hücrelerinin tüp bebek işlemi için uygun olduğu sonucuna varıldığı takdirde, istenirse daha sonra da kullanılmak üzere dondurulabilmesi mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here