Kulakta Sıvı Birikmesi İşitme Kaybı Yapar mı?

Kulakta Sıvı Birikmesi İşitme Kaybı Yapar mı?
Kulakta Sıvı Birikmesi İşitme Kaybı Yapar mı?

Kulakta sıvı birikirse işitme kaybı olur mu? iletim tipi işitme kaybı nedir? sinirsel işitme kaybı nedir? gibi konularda bilgi edinmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Kulakta sıvı birikmesi eğer uzun süreli kulağımızda kalırsa; Evet kulağımızda işitme kaybı yapabilir. İlk etapta bu geçici bir işitme kaybıdır. Ne kadar bir süreyle? 6 ay – 1 sene kadar eğer kulağımızda sıvı ciddi anlamda kalırsa yani hiç gerilememek üzere sürekli kulağımızda sıvı olursa ve bu sıvı birazcık sıvı olmaktan pelteleşmeye doğru giderse o zaman “İletim Tipi İşitme Kaybı” dediğimiz yani seslerin dışarıdan kulak iç kulağa doğru ilerlemesini önlediği için bir işitme kaybı oluşur. Bu işitme kaybı genelde içerideki sıvının boşaltılması ile geri döner ve hiç bir sıkıntı yaşanmaz.

Sıvı birikmesine bağlı işitme kaybı kalıcı olabilir mi?

Fakat bu sıvı; kulak içindeki sıvı eğer biraz pelteleşirse, içeride uzun süre kalırsa; ne kadar bu süre 6 ay ile 1 sene eğer bu kadar uzun süre kalırsa %5 ile %10 arasında “Sinirsel İşitme Kayıpları”’na yol açmaktadır. Bu bağlamda eğer kulağımızda, çocuğumuzun kulağında böyle bir problem varsa mutlaka ve mutlaka Kulak-Burun-Boğaz hekimine danışılmalı ve konu ile ilgili gerekli müdahaleler yapılmalıdır. İhmal, burada hiç hoşumuza gitmeyecek işitme kayıplarına yol açabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here