Mastürbasyon ve Çocuklar

Mastürbasyon ve Çocuklar
Mastürbasyon ve Çocuklar

Mastürbasyon Nedir?

İnsanın, cinsel isteğini, kendi kendine doyuma ulaştırmasına mastürbasyon denir. Mastürbasyon, çok erken yaşlarda başlayan ve çocukların kendi bedenlerinde cinsel haz ve doygunluk elde ettikleri bir etkinliktir.

Çocukların Bunu Yapması Normal midir?

Çocuğun cinsel enerjisini dışarı vurması yolunda yapılan mastürbasyon, son yıllarda doğal bir davranış olarak kabul edilmiştir. Ancak bu davranışın çok sık yapılarak alışkanlık haline dönüşmesi, bir davranış bozukluğu niteliği almasına neden olur.

Çocuk Aşırı Mastürbasyon Yapıyorsa Alınacak Önlemler

• Bebeklik ve çocukluk dönemindeki bu davranış bozukluğunu önlemek için, çocukları yalnız bırakmamak alınacak birincil önlemler arasındadır. İlgilenilmeyen ve bazı sorunlarına çözüm önerileri getirilmeyen çocuklarda, yalnız kaldıklarında böyle bir davranış görülmektedir. Böylece çocuk rahatlama yolunu, bu şekilde bulmaya çalışmaktadır.

• Çocuk, bu davranış bozukluğu yüzünden cezalandırılmamalıdır. Çocuğa oynaması için, başka uğraşlar yaratılmalıdır.

• Çocuk, üç yaşını geçmiş ve hala evde ise, bir okul öncesi eğitim kurumuna başlatılmalıdır. Okul öncesi kurumdaki öğretmenine de durum anlatılmalı, bu asla saklanmamalıdır.

• Çocuğa bu davranışlarından dolayı, kendini suçlu hissettirecek baskılar uygulanmamalıdır.

• Çocuklara cinsellikle ilgili, doğru ve seviyeli bilgiler verilmelidir. Özellikle ergenlik çağına gelmiş gençlere, anne-baba olabildiğince yakın olmalı ve onu konu hakkında bilgilendirmelidir.

• Ergenlik çağındaki genç, mastürbasyon davranışı ile ilgili olarak korkutulmamalıdır. Genç, cinsellik ile ilgili soruları ailesine sorabilmeli ve yeterli yanıtları alabilmelidir.

• Ergenlik çağındaki gençlerin, kızlı-erkekli karışık gruplar oluşturmaları teşvik edilmelidir. Bu dönemde, erkeklerin sadece erkeklerle, kızların da sadece kızlarla arkadaşlık etmeleri, cinsel kimlik açısından sorun yaratabilir.

• Aile içinde, anne-baba hem birbirlerine, hem de çocuklarına saygı ve sevgi göstermeli ve çocukların güvenleri sağlamalıdır.

Yaşı kaç olursa olsun, çocuğun mastürbasyon yapması bir davranış bozukluğu haline
gelmişse, anne-babalar telaşlanmamalıdır. Çünkü bu telaş, anne-babaları hatalı tutum ve davranışlara götürebilir. Çocuğun yaşı küçükse, başka uğraşlar yaratılarak, o anda dikkatini başka yerlere çekilerek, çocuk bu davranışından uzaklaştırılabilir.

Çocukta arada bir bu davranışın görülmesi, bir davranış bozukluğuna işaret etmez. Ancak aşırı boyutlara varması ve devamlılık kazanması, çocukta önemli ruhsal sorunlar olduğunun bir belirtisidir. Her konuda olduğu gibi, bu konuda da, anne-babalar gerçekleri kabul etmeli, görmezlikten gelmemeli, çocuklarını suçlamamalı ve gerekli çözüm yollarına hiç vakit kaybetmeden başvurmalıdırlar.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Ped. Emine Eraslan, “Çocuk Eğitimi” ile ilgili çeşitli konularda bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here